Tohto roku „oslavujeme“ 1. apríl na pozadí vojnového konfliktu na Ukrajine ako deň vtákov. Inokedy sa s týmto dátumom spája deň žartíkov, teda bláznivý prvý apríl. Možno sa to v týchto neistých dňoch veľmi nehodí, ale skúsme sa trochu povzbudiť dobrosrdečným úsmevom.
Základy tohto sviatku položili starí Indovia, ktorí zvykli organizovať slávnosti Huli. Počas karnevalu s maskami mali pre pobavenie ostatných ľudia plniť rôzne nezmyselné príkazy a kto nedokázal vtipne reagovať, toho označili za blázna osláv a vysmiali sa mu.
V starom Ríme zase slávili Hilariu čiže deň pochábľov. Vtipkovať podobne, ako je tomu dnes, sa začalo až v 16. storočí. Ľudia si zvykli zo seba uťahovať a robiť neškodné žartíky. Neskôr sa pridal aj zvyk obdarúvať známych zábavnými darčekmi, ktorých cieľom bolo príjemcu i okolie rozveseliť. Takto to urobil známy český herec Jaroslav Dušek:
Kedysi dávno si vraj niektorí ľudia zmysleli, že budú oslavovať Nový rok podľa starých kalendárov 1. apríla. Týchto staromódnych tvrdohlavcov a spiatočníkov ostatní nazvali bláznami a robili si z nich žarty. Tie sa časom vyvinuli do akejsi tradície a šírili sa po celom svete. Preto majú mnohé národy svoje žartíky, ktoré vyvádzajú rodine a svojim priateľom práve na 1. apríla.
Napríklad v Škótsku majú „Deň bláznov“ ktorý sa oslavuje dva dni, pričom 2. apríl sa volá „Zadkový deň”. Vtedy sa Škóti snažia pripnúť druhým na chrbát papier s nápisom „Kick me!“ (Nakopni ma!) tak, aby si to nevšimli.
Vo Francúzsku zasa vtipálkovia na 1. apríla pripevnia na chrbty svojich obetí papierovú rybu, ktorá sa nazýva aprílová. V niektorých krajinách sa robia vtipy na účet druhých celý deň, v iných len do obeda.
Žarty na prvého apríla začínajú od tých najjednoduchších:
„Máš rozviazanú šnúrku, práve som ti sadol na okuliare, pára sa ti sukňa…“
A ide to až po sofistikovanejšie žartíky, keď Vám niekto posunie čas na hodinách a tvári sa, že je práve toľko hodín. V niektorých krajinách sa na prvoaprílové žarty dajú nahovoriť aj médiá. Napríklad v Anglicku raz 1.apríla vysielali krátky, ale skutočne detailný dokumentárny film o špagetových farmároch. Ukazovali ich, ako zbierajú úrodu zo „špagetníkov“, teda stromov, na ktorých rastú špagety…
Prvý apríl je najmä o zábave a dobrej nálade. Od nikoho sa nečaká, že bude kupovať darčeky alebo sa uleje zo školy či z práce. Je to spestrenie jarného dňa a vyčarenie úsmevu na tvárach ľudí, keď ich zo žartu na niečom prichytíte, ale samozrejme to nemyslíte vážne.
Človek však musí mať oči stále na stopkách, aby sa nenechal nachytať a vedľa neozval sa výkrik so smiechom: „Prvý apríl!“ Ale keď aj, berte to v tento deň s úsmevom na tvári, veď smiech patrí k životu skôr ako smútok. Príjemný prvý apríl všetkým Bystričanom a Bystričankám.
A na dôvažok k prvému aprílu ešte Fero Joke:
Autor: (tom), Foto: ilustračné