Pripravte sa na zaokrúhľovanie cien nákupu pri platbe v hotovosti od 1. júla 2022

SPRÁVY
3 /

Od piatka 1. júla 2022 vstúpi do platnosti novela zákona o cenách  a povinnosť zaokrúhľovania konečnej sumy nákupov v hotovosti na najbližších päť centov. Zaokrúhľovanie sa podľa Národnej banky Slovenska (NBS) nevzťahuje na bezhotovostné platby platobnou kartou, mobilom či smart hodinkami, a taktiež neznamená zrušenie jedno a dvojcentových mincí.

Jedno a dvojcentové mince

Faktom však je, že zaokrúhľovaním cien sa postupne obmedzí používanie jedno a dvocentových mincí.

NBS Banská Bystrica

NBS Banská Bystrica

„Jedno a dvojcentové mince zostávajú zákonným platidlom aj po 1. júli 2022, preto platí aj naďalej povinnosť ich prijímať pri hotovostných platbách,“ 

upozorňuje NBS.

Platí právo neprijať pri jednej platbe viac ako 50 kusov euromincí akejkoľvek nominálnej hodnoty. Výnimkou je NBS, banky, ďalší poskytovatelia platobných služieb a poštové organizácie.

Zaokrúhľovanie sumy nákupu v hotovosti

Zaokrúhľovať sa bude od začiatku júla konečná suma nákupu, nie však jednotlivé položky, a to na najbližších päť eurocentov. Pri kombinácii hotovosti a bezhotovostnej platby sa zaokrúhli len tá časť sumy, ktorá pripadá na platbu v hotovosti. Platí to napríklad pri platbe kartou a doplatku v hotovosti či pri platbe stravnými lístkami s doplatkom v hotovosti.

V praxi bude zaokrúhľovanie cien vyzerať takto:

Ak bude výsledná cena končiť na 1 a 2 centy, suma na úhradu sa zaokrúhli nadol.

Ak bude výsledná cena končiť na 3 a 4 centy, suma na úhradu sa zaokrúhli na 5 centov nahor.

Ak bude výsledná cena končiť na 6 a 7 centov, suma na úhradu sa zaokrúhli na 5 centov nadol.

Ak bude výsledná cena končiť na 8 a 9 centov, suma na úhradu sa zaokrúhli nahor.

V prípade, že výsledná cena sú 1 alebo 2 centy, suma na úhradu sa zaokrúhli na 5 centov nahor.

Obmedzenie používania jedno a dvojcentových euromincí v hotovostnom peňažnom obehu zavedením princípov zaokrúhľovania platí už v piatich krajinách eurozóny, a to vo Fínsku, Holandsku, Belgicku, Írsku a Taliansku.

V ostatných krajinách eurozóny sa drobné euromince naďalej používajú a môže sa tak stať, že si ich občania Slovenska dovezú napríklad z dovolenky.

Autor: (tom) , Foto: ilustračné