Premiér Matovič sa počas desaťdňovej karantény objavil na tlačovke, Mikas a polícia mlčia!

SPRÁVY
23 /

Úrad verejného zdravotníctva SR pod vedením Jána Mikasa stanovil pravidlá desaťdňovej povinnej karantény v prípade pozitívne testovaného človeka a ľudí, ktorí boli v kontakte s pozitívne testovanou osobou. Zdá sa, že čo platí pre normálnych občanov SR, neplatí pre premiéra Igora Matoviča ani ministra obrany Jaroslava Naďa.

Predseda vlády Matovič nedodržal povinnú desaťdňovú karanténu

V stredu sme sa z Facebooku premiéra Igora Matoviča dozvedeli nasledovné:

Qurantine. Nuž … pravidlá musia platiť pre každého rovnako … keďže som bol v kontakte s pozitívne testovaným … hlásim odchod do domácej karantény. Koniec hlásenia a držte sa.  Spolu sme silnejší ako vírus … a hoci máme našu vlastnú slovenskú medzičasom odskúšanú atómovú zbraň na covid (plošné testovanie) … bude to ešte veľmi ťažké, ale dokážeme to.“

V ten deň Igor Matovič oznámil prezidentke, že nastupuje karanténu, keď predtým bol na vláde v parlamente a na tlačovke.

Rovnako dopadol minister obrany Jaroslav Naď, ktorý v stredu v noci na svojom Facebooku napísal:

„Tak už prišiel čas aj na mňa. Vzhľadom k môjmu priamemu kontaktu s pozitívne testovanou osobou ostávam v domácej karanténe. Všetky kroky detailne konzultujem s hlavným hygienikom pánom Mikasom a rezortným hlavným hygienikom Dr. Šavrdom. Dnes som bol opäť preventívne negatívne testovaný cez antigénový test a v piatok budem testovaný opäť cez PCR. Ďalšie kroky budú záležať od výsledku piatkového testovania.“

V piatok podvečer prišiel pre mnohých šok. Na šiesty deň od kontaktu s pozitívne testovanou osobou sa premiér Igor Matovič objavil na verejnej tlačovke spolu s ministrom zdravotníctva Marekom Krajčím a prezidentom Slovenskej spoločnosti infektológov Pavlom Jarčuškom. Ešte predtým na svojom Facebooku napísal:

„Už som vytretý… keď som čakal na odber, tak som len tak mimochodom utrúsil, že nemám čuch a chuť … hneď som mal okolo seba kopu plaču … a čuch a chuť v skutočnosti mám, lebo Klárka mi urobila na raňajky omeletku a tá voňala a chutila tak, že som jej otcovsky odporučil, že sa už môže vydávať… NEGATÍVNY … a pozitívne naladený … viac o 16:30 na tlačovke s Marekom Krajčim.“

Na tlačovke Matovič okrem propagácie celoplošného testovania na novinársku otázku ako je to s jeho karanténou, odpovedal:

„V mojom prípade to bola preventívna karanténa, lebo ja som bol v nedeľu s človekom ktorý bol v dostatočnej vzdialenosti, obaja sme mali na tvári rúška. Bolo to definované ako bezpečný kontakt. Napriek tomu mi bolo odporúčané vzhľadom na to, že som bol s pani prezidentkou, členmi vlády aj ostatnými ľuďmi, aby som išiel na šiesty deň od tej nedele na PCR test, ktorý som dnes absolvoval a som negatívny.“

Rovnako bol v piatok na PCR teste aj minister obrany Jaroslav Naď, ktorý na svojom Facebooku napísal:

„NEGATÍVNY. Tak som veľmi rád a teraz šup naspäť do práce!

Čo hovoria zákonné normy

Tak sa pozrime, čo hovorí o povinnostiach osoby, ktorá bola v kontakte s pozitívne testovaným, Ministerstvo zdravotníctva SR a Úrad verejného zdravotníctva, keď sa vyskytne takáto situácia.

V prípade podozrenia na ochorenie COVID-19 alebo úzkeho kontaktu s pozitívnou osobou na toto ochorenie je potrebné postupovať zodpovedne a predovšetkým zostať v domácej izolácii a sledovať svoj zdravotný stav, aby sa prípadné ochorenie nešírilo ďalej.

Následne treba kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára (všeobecného lekára, v prípade detí – všeobecného lekára pre deti a dorast) a to telefonicky, mailom či SMS.

Ďalšie kroky  v karanténe

– Prihlásiť sa na testovanie prostredníctvom elektronického formuláru na webovej stránke www.korona.gov.sk : https://www.old.korona.gov.sk/covid-19-patient-form.php.

– Je potrebné vyplniť všetky polia v červenom rámčeku.

– Každý, kto prišiel do úzkeho kontaktu s pozitívnou osobou, alebo má podozrenie na ochorenie, zostáva v domácej izolácii.

– Po registrácii je potrebné počkať na SMS správu s COVID PASSom – pokynmi, kde a kedy je potrebné sa dostaviť na testovanie (najskôr na piaty deň od kontaktu s pozitívnym).

– Na odberové miesto je potrebné sa dostaviť individuálnou dopravou, po celý čas používať ochranné rúška, aj šofér, aj testovaná osoba.

– Každý testovaný dostane najneskôr do 96 hodín SMS správu s výsledkom testu.

– O výsledku testu informujte svojho lekára.

Ak je výsledok PCR testu negatívny

– Pokračuje domáca karanténa minimálne 10 dní, o ktorej ukončení rozhodne príslušný  regionálny úrad verejného zdravotníctva.

– Karanténa sa odpočítava od posledného úzkeho kontaktu s pozitívnou osobou.

– Dĺžku karantény môžu ešte ovplyvniť pozitívne výsledky v tomto období testovaných osôb žijúcich s osobou v spoločnej domácnosti. Karanténa sa predlžuje v závislosti od dátumu pozitívnych výsledkov týchto osôb.

Polícia SR vyzýva občanov:

Osoby, ktoré nedodržujú štátom nariadenú povinnú karanténu, nahlasujte regionálnemu úradu verejného zdravotníctva podľa pobytu danej osoby.“

Záver

Žijeme ešte stále v demokratickej krajine, kde bez ohľadu na to, či sa jedná o občana, premiéra či ministra obrany, pre každého platia zákony a nariadenia hlavného hygienika rovnako, neexistujú žiadne výnimky.

V nariadení ÚVZ SR či ministerstva zdravotníctva o povinnej desaťdňovej karanténe pre pozitívne testované osoby či tých, ktorí prišli do kontaktu s pozitívne testovanou osobou, sa nikde nehovorí o „preventívnej karanténe“ či o „dostatočnej vzdialenosti a bezpečnom kontakte“ s pozitívne testovanou osobou.

Je zrejmé že premiér ani minister obrany nedodržali povinnú desaťdňovú karanténu, ktorá im mala uplynúť až budúci týždeň. Už išiel prvý podnet na ÚVZ SR od poslanca NR SR Ľuboša Blahu  a mala by konať aj polícia SR. Vyzerá to tak, že v tomto štáte pre súčasných vládnych predstaviteľov asi platí pravidlo o „rovných a rovnejších“, teda čo si nemôžu dovoliť občania pod hrozbou sankcie, to si pokojne môže dovoliť člen vlády. V tomto prípade predseda vlády Igor Matovič a minister obrany Jaroslav Naď, ktorí by mali ísť občanom príkladom.

Za porušenie povinnej karantény hrozí občanovi pokuta do výšky 1 650 eur. Každý prípad porušenia karanténneho opatrenia sa však posudzuje individuálne a v prípade potreby môžu príslušné štátne orgány ukladať sankcie aj v zmysle trestného zákona. V zmysle § 163 Trestného zákona možno uložiť trest odňatia slobody na jeden rok až päť rokov každému, kto úmyselne spôsobí alebo zvýši nebezpečenstvo rozšírenia nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby.

Trest odňatia slobody prichádza do úvahy aj v prípade, ak by ste konali z nedbanlivosti. Osobu, ktorá z nedbanlivosti spôsobí alebo zvýši nebezpečenstvo rozšírenia nákazlivej ľudskej choroby, možno potrestať trestom odňatia slobody až na tri roky. Ak sa to udeje za krízovej situácie napr. v počas núdzového stavu výška trestu sa môže zvýšiť až na hornú hranicu 8 rokov.

Denne médiá informujú o porušovaní povinnej karantény občanmi z rôznych dôvodov, pričom voči obyčajným ľuďom sa postupuje vo viacerých prípadoch aj za omnoho menšie delikty nekompromisne. Sme právom zvedaví, ako a či vôbec bude v prípade spomínaných verejných činiteľov postupovať Úrad verejného zdravotníctva SR a Policajný zbor SR.

Keď spravodlivosť, tak pre každého rovnako. Jednoducho padni komu padni. Budeme pozorne sledovať, čo sa teraz udeje. Aby sa nestalo, že sa nám najvyšší verejní činitelia budú smiať do tváre a my sa budeme so sklonenou hlavou slepo podriaďovať ich rozhodnutiam. To sa už na demokraciu nepodobá…

Autor: (tom), Foto: TASR a ilustračné