Katarína Nádaská patrí vďaka popularizačnej činnosti medzi známe slovenské etnologičky. V stredu 11.decembra 2024 bude mať o 19:00 hod. v Aule SZU na Bernolákovej 8 v Banskej Bystrici prednášku „Zimné obradové zvykoslovie“.
Zimné obradové zvykoslovie
Čo to boli stridžie dni a aké opatrenia v tento čas robili naši predkovia? Ktoré dni boli považované za magické dni vhodné na ľúbostnú mágiu? Aké zvyky sa robili na Luciu a prečo sa robil Luciin stolček?
Prečo sa na Mikuláša tešili nielen deti, ale aj slobodné dievčatá? Kedy k Mikulášovi pribudol čert? Ako slávili Vianoce naši predkovia v vidieku a v meste? Prečo mala niekedy Štedrá večera 12 jedál a ktoré to boli? Kde sa zrodila tradícia vianočného stromčeka a ozdôb?
Odkedy si dávame na Vianoce darčeky?
Na tieto i ďalšie otázky sa dozviete odpovede na prednáške historičky a etnologičky Kataríny Nádaskej v Banskej Bystrici. Vstupenky si môžete zabezpečiť na https://tootoot.fm/sk/events/66f112e20e38e6505833ee25 alebo zakúpiť na mieste prednášky.
Mgr. Katarína Nádaská, PhD.
Je oceňovaná etnologička a historička, ktorá sa špecializuje na náboženskú etnológiu, etnomedicínu, mágiu a démonológiu, stredouerópske kontexty ľudovej kultúry a vizuálnu antropológiu. Vyštudovala odbor etnológia – história na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.
Pracovala nielen na svojej alma mater, ale aj na ďalších univerzitách. Absolvovala viacero vedeckých stáží na európskych univerzitách, pracovala ako kurátorka a literárna historička v Múzeu mesta Bratislava aj ako odborná vedecká pracovníčka v Divadelnom ústave v Bratislave.
V súčasnosti pôsobí ako odborná pracovníčka v samospráve, venuje sa historickému poradenstvu pre oblasť masmédií a filmu, prednáša na viacerých univerzitách na Slovensku i v zahraničí.
Je autorkou viacerých monografií, vedeckých štúdií a popularizačných článkov, a tiež spoluautorkou etnologických filmových dokumentov.
Zdroj: (tom) a wikipedia, Foto: ilustračné a archív