Bývalý policajný prezident generál Mgr. Milan Lučanský (1969), ktorý je od 6. decembra vo väzbe v Prešove, sa pokúsil o samovraždu. Jeho stav bol kritický a v stredu popoludní v prešovskej nemocnici na následky zranení zomrel. Česť jeho pamiatke!
Rodina generála Milana Lučanského oznámila 30. decembra 2020 smutnú správu:
„S hlbokým žiaľom vám oznamujeme, že dnes nás navždy opustil náš milujúci manžel, otec a syn generál Milan Lučanský. Žiadne slová nedokážu vyjadriť smútok, ktorý prežívame za tak veľkým človekom, akým bol.“
Tragédia v prešovskej väzobnej cele
Ministerstvo spravodlivosti v utorok krátko pred siedmou večer oznámilo, že bývalý policajný prezident Milan Lučanský sa pokúsil v Ústave na výkon väzby v Prešove o samovraždu:
„Musíme oznámiť veľmi nepríjemnú správu, že dnes podvečer prišlo v Ústave na výkon väzby a Ústave na výkon trestu odňatia slobody v Prešove k mimoriadnej udalosti, pri ktorej sa väzobne stíhaný Milan Lučanský pokúsil o samovraždu. Stalo sa tak napriek tomu, že bol pravidelne monitorovaný a bolo mu poskytované aj psychologické poradenstvo. Jeho stav je kritický.“
Bližšie informácie k prípadu poskytne ministerstvo spravodlivosti na stredajšom brífingu.

Milan Lučanský
Ešte v ten večer mieril do Prešova generálny prokurátor Maroš Žilinka, ktorý paradoxne pár hodín predtým verejnosti oznamoval výsledky šetrenia okolností vážneho zranenia oka a tvárovej časti generála Lučanského na jeho väzobnej cele, ktoré utrpel 9. decembra pádom na kovovú posteľ a musel byť hospitalizovaný, následne aj operovaný.
„Od prvého momentu zistenia zranenia až po pohovor vypovedal vždy rovnako, pričom potvrdil, že sa zranil pri páde. Mechanizmus vzniku zranení korešponduje s tvrdením obvineného,”
povedal Žilinka.
Komisia prokurátorov pri tomto incidente nezistila cudzie zavinenie, hoci už vtedy sa objavili podozrenia, či v tomto prípade nedošlo k pokusu o samovraždu.. Generálny prokurátor zdôraznil, že pri výkone väzby obvineného neboli porušené žiadne predpisy. Milan Lučanský bol podľa Žilinku na cele umiestnený samostatne a s inými obvinenými či odsúdenými neprichádzal do kontaktu.

Maroš Žilinka
Šetrenie zahŕňalo okrem iného kontrolu kamerových záznamov z väzenského ústavu v Prešove ako aj pohovor s obvineným. Žilinka zároveň vyzval média a verejnosť aby bola rešpektovaná prezumpcia neviny Milana Lučanského:
„Ide o osobu, ktorá pre túto spoločnosť urobila aj veľa dobrého. Medializácia dohadov o jeho zdravotnom stave bola zásahom do dôstojnosti obvineného.“
Večer však bolo všetko inak. Z Prešova prišla šokujúca správa, že generál Lučanský sa pokúsil spáchať samovraždu obesením na teplákovej bunde. Privolaným lekárom sa ho síce podarilo priviesť k životu, ale podľa zatiaľ nepotvrdených informácií jeho mozog už nefunguje a je momentálne na prístrojoch.
V každom prípade sa budú musieť dôkladne vyšetriť okolnosti tejto obrovskej tragédie a vyvodiť konkrétnu osobnú i politickú zodpovednosť za to, čo sa stalo v prešovskej väzobnej cele. V nej nesedel žiadny odsúdený zločinec, ale výrazná osobnosť slovenskej polície, ktorá si zaslúžila dôstojné zaobchádzanie a pozornosť vo výkone väzby.
Je veľmi pravdepodobné, že tento prípad bude mať dohru aj na medzinárodnom poli, podobne ako podivná smrť slovenského občana Jozefa Chovanca v belgickej cele predbežného zadržania…

policajný prezident Milan Lučanský
Stanovisko bystrickej advokátky Marice Pirošíkovej
Bývalá dlhoročná ochrankyňa nášho štátu pred Európskym súdom pre ľudské práva JUDr. Marica Pirošíková zdôrazňuje, že podľa judikatúry ESĽP článok 2 Dohovoru o ochrane ľudských práv, ktorý chráni právo na život zaväzuje štáty, aby uskutočnili osobitné kroky k ochrane života osôb. Podľa ESĽP sú osoby vo väzbe zraniteľné a štáty majú povinnosť ich chrániť.
„Článok 2 môže za určitých okolností vytvárať pozitívne povinnosť štátu prijať preventívne opatrenia za účelom ochrany jednotlivca aj pred sebou samým. Sú to také opatrenia, ktoré bolo možné od nich za daných okolností prípadu rozumne očakávať na odvrátenie hroziaceho nebezpečenstva. Taktiež majú štáty v prípade samovraždy spáchanej vo väzbe vec riadne prešetriť všetky a vykonať nezávislé vyšetrenie incidentu bez zbytočných prieťahov. Taktiež majú štáty v prípade samovraždy spáchanej vo väzbe vec riadne, nezávisle a bez zbytočných prieťahov prešetriť,“
hovorí Marica Pirošíková.

Marica Pirošíková
Ďalej pripomína, že podľa pravidla 47 Európskych väzenských pravidiel môžu mať podmienky uväznenia vážny vplyv na mentálne zdravie väzňov. Väzenské služby sa majú snažiť o zníženie tohto vplyvu a vytvoriť postupy na monitorovanie jeho efektov na jednotlivých väzňov. Treba urobiť kroky na rozpoznanie väzňov, ktorí sú náchylní na sebapoškodzovanie alebo samovražde.
„Personál má byť vhodne vyškolený na rozpoznanie príznakov možného sebapoškodzovania. Ak sú väzni diagnostikovaní ako duševne chorí, nemajú byť umiestnení vo väznici, ale majú sa premiestniť do vhodne vybaveného psychiatrického zariadenia,“
upozorňuje Pirošíková.
V rozsudku z apríla 2001 (Keenan verzus Spojené kráľovstvo) zistil ESĽP porušenie Dohovoru v prípade väzňa, ktorý spáchal samovraždu v dôsledku nedostatku lekárskych záznamov, nedostatku psychiatrického pozorovania a separácie, ktorá bola nezlučiteľná so starostlivosťou o duševne chorú osobu. CPT vo svojej 3. všeobecnej správe stanovuje, že prevencia samovrážd je záležitosť spadajúca pod zdravotnú starostlivosť vo väzenstve. Táto má zabezpečiť existenciu primeraného povedomia o tejto záležitosti prostredníctvom ustanovenia a existencie vhodných postupov.

Milan Lučanský
Vyjadrenia politikov
Prezidentka SR Zuzana Čaputová očakáva, že sa prípad pokusu o samovraždu policajného exprezidenta Milana Lučanského riadne vyšetrí. TASR o tom informoval hovorca hlavy štátu Martin Strižinec:
„Prezidentke je to úprimne ľúto a súcití s rodinou pána Lučanského. Očakáva, že sa celá vec vyšetrí a objasní,“
Nezávislý poslanec Tomáš Taraba si servítku pred ústa nedával:
„Politická vražda? Generál Lučanský sa mal dnes v cele obesiť. Bojoval celý život s mafiou. Zavrel Černáka keď všetci okolo neho chodili po špičkách. Nikto nespochybní, že po jeho nástupe na čelo polície sa veci začali hýbať vpred. Skončil za mrežami, pretože ho začali obviňovať kajúcnici.“
A pokračoval:
„Štát za ľudí, ktorým obmedzí slobodu preberá plnú povinnosť ich ochrany. Je povinný sa starať, aby im nebolo ublížené na zdraví a je povinnosťou štátu sledovať aj psychický stav zadržaných osôb, aby si na život nesiahli. Siahnuť si na život nie je normálne. Je to vždy skrat. Pred pár dňami nás kŕmili rozprávkami ako sa zranil o posteľ, padol na činky, pobil sa na cele, kde bol sám. Potom nám tlmočili odkaz, že ako ďakuje štátu, že mu pomohol. Takéto odkazy písali aj komunisti za umučených väzňov pred tým ako sa sami priznávali ku činom proti republike. Slovensko sa zmenilo na totalitný diktátorský štát, kde si väzni siahajú na život? Komu Lučanský prekážal? Nikdy som sa s Lučanským nestretol, neviem či bol veriaci, ale prosím venujte mu modlitbu a tichú spomienku.“

Tomáš Taraba
Strana HLAS – sociálna demokracia je šokovaná prípadom Milana Lučanského a pevne verí, že sa jeho život podarí zachrániť:
„Generál Lučanský odviedol počas svojho profesionálneho života množstvo kvalitnej práce, ktorú zavŕšil na poste prezidenta Policajného zboru. Pod jeho vedením dosiahla polícia množstvo úspechov, vrátane odhalenia a zdržania vrahov novinára a jeho priateľky. Tragický krok generála Lúčanského vnímame ako jeden z dôsledkov atmosféry na Slovensku, kde sa preteky v zatýkaní stali predmetom politického boja. Prezumpcia neviny sa úplne stratila, obvinené osoby sú automaticky označované na zločincov a väzba sa namiesto preventívneho stala trestným opatrením. V takejto atmosfére porušovania práva oveľa ťažšie nesú svoj údel obvinení, ktorí sú presvedčení o svojej nevine.“

HLAS – sociálna demokracia
Bývalá ministerka vnútra vo vláde Petra Pellegriniho Denisa Saková, ktorá Milana Lučanského uvádzala do funkcie policajného prezidenta, k tomu na sociálnej sieti dodala:
„Čokoľvek napísať v tejto chvíli je úplne zbytočné. Je to obrovská tragédia…“
V stanovisku opozičnej strany SMER-SD sa píše:
„Smrť generála Milana Lučanského je zavŕšením tragickej etapy slovenských dejín, kde prezumpcia neviny bola považovaná za prežitok a väzobné stíhanie rozšíreným a vládou legitimizovaným nástrojom mučenia. Už v tomto okamihu je ale strana SMER – SD presvedčená, že za túto tragédiu nesie plnú zodpovednosť Igor Matovič, ktorý spolu s politicky angažovanými dozorovými prokurátormi organizuje zneužívanie trestného práva na boj s opozíciou.“

SMER-SD
Predsedníčka Za ľudí Veronika Remišová skonštatovala:
„Lučanský nebol vo väzbe z vôle vlády, ale na základe riadneho rozhodnutia súdu a návrh vyšetrovateľov. Hovorila som o tom s ministerkou spravodlivosti Máriou Kolíkovou a celá situácia bude riadne vyšetrená. Je dôležité, aby verejnosť dostala odpovede na všetky relevantné otázky.“
Predseda NR SR Boris Kollár tvrdí, že v prípade pokusu samovraždy Milana Lučanského si treba počkať na oficiálne informácie a prešetrenie celej situácie:
„Táto informácia ma ľudsky veľmi mrzí a je mi ľúto, že k niečomu takému vôbec došlo. Vyjadrujem podporu Lučanského rodine a verím, že sa ho podarí zachrániť.“

Boris Kollár
Premiér Igor Matovič na svojom facebookovom statuse uviedol:
„Pokus o samovraždu bývalého policajného prezidenta je ľudská tragédia, ktorej mi je veľmi ľúto. Jeho blízki si zaslúžia náš súcit a od zodpovedných bleskurýchle a poctivé odpovede na všetky otázky. V tomto duchu som okamžite kontaktoval ministerku spravodlivosti, ktorá prisľúbila dôkladné vyšetrenie tejto udalosti, ktorá sa stala na pôde Zboru väzenskej a justičnej stráže. Ak niekto zlyhal, nebude chránený. Ak sú pochybnosti, musí byť postavený mimo službu, kým nebudeme poznať pravdu.“
Nezabudol sa dištancovať od opozičných postojov k tejto tragédií a neodpustil si ani štipľavú poznámku na záver:
„Každopádne, najväčší prospech z nešťastia Milana Lučanského má mafia, ktorá mala strach, že proti nej bude svedčiť.“

Igor Matovič
Stredajší brífing
Na stredajšom brífingu Generálny riaditeľ Zboru väzenskej a justičnej stráže Milan Ivan oznámil svoje rozhodnutie odstúpiť z funkcie po pokuse generála Milana Lučanského o samovraždu vo väzobnej cele v Prešove.
Podľa Ivana príslušníci Zboru väzenskej a justičnej stráže nepochybili. Vykonávali si svoje povinnosti a po vstupe do cely mu poskytli prvú pomoc.
Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková zriadi komisiu, v ktorej budú aj zástupcovia opozície. Jej úlohou bude riadne vyšetriť incident v prešovskej väznici. Ako priznala, Milan Lučanský bol predtým aj na psychiatrickom vyšetrení. Podľa nej nedokázali zabrániť tomu, čo sa stalo, ale nemali informácie, že by mal sklon k samovražde. Sama ministerka zatiaľ neuvažuje o vyvodení politickej zodpovednosti podaním demisie.
Vyzerá to tak, že všetci okolo generála Lučanského vo väzbe si plnili svoje povinnosti, akurát ten sa obesil…

Milan Ivan a Mária Kolíková
Po tlačovom brífingu strana HLAS – sociálna demokracia očakáva, že ministerka spravodlivosti Mária Kolíková rezignuje na svoju funkciu. Vládna koalícia pokračuje v deštrukcii dôvery v právny štát a jej zotrvanie na poste len potvrdí jeho ďalší morálny rozvrat.
„HLAS – sociálna demokracia je pripravená podporiť zriadenie parlamentnej vyšetrovacej komisie, ktorá za účasti opozície dôkladne vyšetrí okolnosti tragického prípadu generála Lučanského. Odstúpenie generálneho riaditeľa ZVJS Milana Ivana považuje HLAS za nedostačujúce a vníma to ako snahu prekryť politickú zodpovednosť ministerky spravodlivosti za celú sériu okolností, ktoré viedli k tragickej udalosti.“
Generálny prokurátor Maroš Žilinka informoval, že v prípade pokusu o samovraždu bývalého policajného prezidenta Milana Lučanského začal vyšetrovateľ trestné stíhanie vo veci porušovania povinnosti dozornej služby a vo veci trestného činu ublíženia na zdraví:
„Predmetom trestného stíhania bude jednak posúdenie, či nepochybili príslušníci Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) a druhým bude posudzovanie okolnosti vzniku a charakteru ujmy na zdraví obvineného a prípadnej účasti iných osôb na spôsobení zranenia. Zatiaľ sa nepotvrdili informácie o tom, že Milan Lučanský má mozgovú smrť, nachádza sa však v kóme.“
Trestné stíhanie začalo po obhliadke miesta činu, na ktorej sa zúčastnil aj námestník Krajskej prokuratúry v Prešove. Dôvodom podľa je, aby neboli prvotné neopakovateľné úkony spochybnené. V rámci netrestnej roviny vyšetrovania bude podľa generálneho prokurátora vykonaná mimoriadna previerka dodržiavania zákonnosti v miestach výkonu väzby obvineného. Generálny prokurátor prijal aj manželku generála Lučanského. Ak sa v tomto prípade preukáže pochybenie kohokoľvek, bude podľa Žilinku voči nemu vyvodená zodpovednosť.

generál Lučanský
Poslankyňa NR SR požiada o zvolanie branno – bezpečnostného výboru
Bývalá ministerka vnútra a poslankyňa NR SR Denisa Saková v stredu uviedla:
„Dosť bolo klamstiev. Už viac ako dva týždne počúvame neuveriteľný príbeh o tom, ako sa bývalý policajný prezident generál Lučanský najskôr sám zranil pri cvičení a sama od seba mu praskla cievka v oku. Zrazu ho však museli previezť do špecializovanej nemocnice, kde mu dokonca mu museli robiť CT mozgu a operovať ho 12 hodín. Potom mu obratom zázračne nič nebolo a previezli ho do obyčajnej nemocnice a bol mu pridelený psychológ….lebo sa zranil pri cvičení. Už toto bolo podozrivé a nechutné…“
Podľa Sakovej po všetkých mediálnych odkazoch od vrahov, ktorých do väzenia dostal práve generál Lučanský, bola elementárna povinnosť ho poriadne strážiť:
„Ale zjavne to stále bola len predohra k veľkému finále, ktoré sa odohralo včera. Požiadam obratom o zvolanie branno-bezpečnostného výboru NR SR, o poskytnutie kamerových záznamov z väzničnej chodby z prvého aj druhého incidentu, vydokladovanie kompletných zdravotných záznamov z týchto dvoch incidentov.“

Denisa Saková
Exminister vnútra položil nepríjemné otázky
Podľa exministra vnútra a advokáta Roberta Kaliňáka ide o tragédiu, ktorá nemá v histórii obdobu, Takto reagoval na stredajšej samostatnej tlačovkel na samovraždu bývalého policajného prezidenta Milana Lučanského:
„Bol policajtom telom a dušou, s nesmiernou dávkou odvahy, ktorý bojoval so skutočnou mafiou v časoch, keď zomierali stovky ľudí.“
Kaliňák počas tlačovej besedy netajil emócie. Pripomenul, že generál Lučanský sa na pozícii policajného prezidenta zaslúžil aj o vyšetrenie vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, preto je preňho neakceptovateľné, že ho namiesto ocenenia poslali za mreže. Bol nezákonne obvinený pomocou výpovedí takzvaných kajúcnikov hoci sám prihlásil orgánom činným v trestnom konaní a chcel spolupracovať.
„Väzba, do ktorej bol uvrhnutý napriek tomu, že ho bolo možné vyšetrovať na slobode, aj dôvody väzby, sú podľa nášho názoru absolútne smiešne.”
Robert Kaliňák sa pýta sa, prečo počas mesačnej väzby generála Lučanského nebol vykonaný žiadny úkon, keď dozorový prokurátor má skúmať dôvody väzby každý deň. Kritizoval aj to, že ho premiestnili ďaleko od rodiny a zamedzili mu styk s ňou, čím boli porušené jeho základné ľudské práva:
„Prečo bol umiestnený vo väzbe v Prešove, prečo nie v Bratislave či Martine, kde pôsobil a kde by mal k nemu oveľa jednoduchší prístup ním zvolený advokát? Prečo doteraz nemal možnosť stretnúť sa s rodinou?“
Milanovi Žitnému zabili kamaráta
Známy bezpečnostný analytik Milan Žitný si myslí, že obvinenia voči Milanovi Lučanskému sú vágne a vo väzbe mu zabili kamaráta:
„Nech už je každému jasné, že klame ministerka spravodlivosti Kolíková, ako aj každý, kto tvrdil, že si Lučanský udrel oko pri cvičení. Pravda je taká, že došlo k slovnej potýčke s dozorcami, strkaniu a tí Lučanského zbili a dokopali tak veľmi, že ho museli previezť do nemocnice.“
https://youtu.be/tU6HwIA6lfw
Podľa Žitného ak sa v tejto veci klamalo hneď v prvej fáze, počínajúc ministrom vnútra Romanom Mikulcom až po ministerku spravodlivosti Máriu Kolíkovú, ich vyjadreniam neverí ani dnes.
„Špeciálnu komisiu, ktorou chcú zalepovať oči, nech si strčia za klobúk. Som nahnevaný, lebo mi zabili kamaráta. Čudujem sa, že Kolíková má ešte kožu na tvári a bola schopná povedať, že zostáva vo funkcii a len ak nastanú špeciálne okolnosti, zváži demisiu. Pani Kolíková, tie okolnosti už nastali. Už presluhujete.“

Milan Žitný
Generál skonal v prešovskej nemocnici
Milan Lučanský bol v kóme po tom, ako sa v utorok 29. decembra pokúsil o samovraždu vo väzobnej cele Ústavu na výkon trestu v Prešove. Našli ho obeseného príslušníci justičnej stráže o 16.39 hod. v kritickom stave.
Ešte o 16:30 hod. s ním mala pri kontrole komunikovať väzenská stráž, keď mu priniesli večeru. K Lučanskému okamžite privolali záchranku, ktorá na miesto mala dôjsť po 20 minútach. Do jej príchodu sa ho pokúsili oživovať na mieste, čo sa podarilo až záchranárom.
V kritickom stave bol generál Lučanský prevezený do nemocnice, kde ho napojili na prístroje. V stredu 30. decembra o 15:55 hod. zomrel. Zostala nezodpovedaná otázka, kto môže za jeho smrť? Odpoveď budeme hľadať v najbližších dňoch a týždňoch. Táto tragédia sa nezmazateľne zapíše čiernym písmom do histórie súčasného Slovenska za vlády Igora Matoviča a spol.
Česť pamiatke generála Milana Lučanského!
Tragická smrť generála Milana Lučanského zasiahla slovenskú verejnosť. Ľudia pred budovou Prezídia policajného zboru v Bratislave zapaľujú sviečky, aby si uctili pamiatku tohto statočného policajta. Na mieste je aj kondolenčná kniha, do ktorej mnohí píšu svoje odkazy…
Autor: (tom), Foto: ilustračné