V predvianočnom období polícia každoročne zaznamenáva nárast majetkovej trestnej činnosti, najmä vreckových krádeží, krádeží v obchodoch a v nákupných centrách, na trhoviskách a v dopravných prostriedkoch.
Vreckoví zlodeji využívajú najmä situácie, kde sa zdržiava väčší počet ľudí, pretože sa spoliehajú na anonymitu. Skúsený vreckár vie kabelku prehľadať za pár sekúnd. Preto kabelku noste zásadne uzatvorenú blízko pri tele, neodkladajte ju do nákupného vozíka a nenechávajte ju bez dozoru ani na pár sekúnd. Peniaze nepatria ani do zadného vrecka nohavíc, je vhodné si ich odložiť do vnútorného vrecka odevu, alebo do vnútorného vrecka kabelky, ktoré sa dá zapnúť.
Vreckové krádeže nepatria medzi najnebezpečnejšie trestné činy, ale je veľmi nepríjemné, ak pri platení v obchode zistíme, že nám niekto ukradol peňaženku. A viac ako strata peňazí, nám môže prekážať vybavovanie nových osobných dokladov, ktoré často nosíme v peňaženkách. Polícia preto odporúča finančnú hotovosť a doklady nosiť oddelene. V peňaženkách okrem peňazí nosíme aj kreditné karty. Malo by byť samozrejmosťou, že pri platobných kartách nenosíme PIN kód napísaný na lístku.
Niekedy sa stáva, že páchateľ namiesto peňaženky ukradne obeti celú tašku, ktorú má položenú v nákupnom košíku, alebo silou pretrhne ramienko kabelky, ktorú má prevesenú cez plece. K takýmto prípadom často dochádza v dave ľudí, ale aj na prázdnej ulici, kde má páchateľ šancu na útek.
Od ostatných zlodejov sa vreckoví zlodeji líšia tým, že ide o profesionálov. Táto trestná činnosť si vyžaduje šikovnosť a dobrú prípravu. Často pracujú v organizovaných skupinách a v mnohých prípadoch využívajú na vreckové krádeže deti, ktoré nemožno trestnoprávne postihnúť. Pri vreckových krádežiach nie je rozhodujúca výška spôsobenej škody.
Podľa trestného zákona môže byť páchateľ, ktorý si prisvojí cudziu vec tým, že sa zmocní veci, ktorú má iný na sebe, alebo pri sebe, potrestaný odňatím slobody až na 2 roky. Zároveň polícia upozorňuje aj vodičov motorových vozidiel, aby v aute nenechávali cenné veci, doklady či peňaženku. Nákupy je bezpečnejšie odložiť do batožinového priestoru.
„Počas nákupov v tomto predvianočnom období, vyzývame občanov k zvýšenej opatrnosti a k vzájomnej tolerancii. Počas sviatkov bude polícia vykonávať nepretržitý výkon služby, preto v prípade potreby sa môžu občania kedykoľvek obrátiť na políciu, prípadne zavolať na linku tiesňového volania 158,“
uvádza hovorkyňa Krajského riaditeľstva PZ v Banskej Bystrici Andrea Petrovičová.
Ak dôjde k odcudzeniu platobnej karty, ihneď kontaktujte banku, aby ju zablokovala. Krádež občianskeho preukazu nahláste na najbližší útvar Policajného zboru.
Zdroj: KR PZ BB, Foto: ilust.