Ponuka na letné prázdniny: Letný IT tábor pre školákov v ŠVK Banská Bystrica

SPRÁVY
0 /

OZ Pro Bibliothecae v spolupráci so Štátnou vedeckou knižnicou v Banskej Bystrici – Americkým centrom  ponúka pre žiakov 2. stupňa ZŠ (vhodné od 11- 15 rokov) LETNÝ IT TÁBOR v dňoch 12 – 14. augusta 2024. Začína sa o 10:00 hod.  (trvanie dopoludnia) v Štátna vedecká knižnica – Americké centrum, Lazovná 9 Banská Bystrica.

Koordinátorom letného IT tábora je  Mgr. Róber Címerbanskabystrica@americanspaces.sk; +421 902 684 708 a lektorom PaedDr. Patrik Voštinár, PhD. – vysokoškolský pedagóg,  programátor, popularizátor informatiky.

Obsahovou náplňou letného IT tábora je jednoduché programovanie s využitím micro-bitov, vzdelávacích robotov, interaktívnych stavebníc a ozobotov. Aktivity  budú realizované  zážitkovým spôsobom.

Počet miest v skupiny je obmedzený, preto neváhajte a v prípade záujmu kontaktujte ŠVK. Všetky potrebné informácie pre prihlásenie nájdete na informačnom letáku.

Zámer projektu

Zámerom projektu je vytvorenie  informačno – vzdelávacieho tábora pre žiakov 2. stupňa základných škôl počas letných prázdnin 2024. Občianske združenie PRO BIBLIOTHECAE, ktoré spolupracuje s rôznymi kultúrnymi inštitúciami v meste Banská Bystrica (Komunitné centrum Sásová, Štátna vedecká knižnica v Banskej Bystrici (ŠVK), Univerzita Mateja Bela, mesto Banská Bystrica, Komunitná nadácia Zdravé mesto a i.) uspelo v podanom projekte, v grantom programe: Podujatia v oblasti digitálnych hier.

Vďaka finančnej podpore Fondu na podporu umenia je možné uskutočniť  „Letný IT tábor pre školákov“ so zameraním na informačné vzdelávanie a digitálne hry. O uvedený typ vzdelávania a edukačných aktivít je veľký záujem.

Podpora mladých ľudí prostredníctvom informačného vzdelávania je jedným z programových cieľov OZ Pro Bibliothecae. Informačná gramotnosť realizovaná zážitkovou formou, s využitím moderných digitálnych technológií prispeje ku kultivovaniu mladých ľudí, ale ponúkne i zmysluplné trávenie voľného času v letnom období v atraktívnom prostredí kultúrnej inštitúcie, akou knižnica rozhodne je a s ktorou občianske združenie úzkou spolupracuje.

Projekt sa bude realizovať v priestoroch ŠVK (študovňa Americké centrum), ktorá poskytuje stabilné zázemie, fundovaný personál a vhodné technické vybavenie. Letný tábor pozostáva z 5 interaktívnych workshopov. Workshopy budú realizované počas 5 pracovných dní, prvé tri dni (12. – 14. august 2024) sa môžu prihlásiť akýkoľvek záujemcovia v rámci cieľovej skupiny.

Dva dni je na programe workshop (15.-16. august 2024) venovaný deťom, ktoré v lete navštevujú Komunitné centrum Sásová. Komunitné centrum Sásová sa do aktivít v oblasti digitálnych hier ktoré realizovala ŠVK – Americké centrum zapojilo  počas letných prázdnin už dvakrát.

Obsah vzdelávania

V rámci vzdelávania budú deti pod vedením skúseného lektora programovať 2D hry v bezplatnom online prostredí Make Code Arcade. Vytvoria viacero hier, ktoré boli v minulosti veľmi populárne, napríklad hry na štýl Space Invadors, Flappy Birds.

Vyskúšajú si vytvorenie hry pre viac hráčov. V rámci vzdelávania si na vytvorených hrách vyskúšajú aj rôzne formy programovania: štruktúrované programovanie a objektovo orientované programovanie, či vysvetlia základné programovacie bloky: funkcie, premenné, podmienky, cykly.

Lektorom letných  workshopov je  PaedDr. Patrik Voštinár, PhD,  vysokoškolský učiteľ Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici,  ktorý sa na Katedre informatiky venuje príprave budúcich učiteľov informatiky.

Lektoroval už viacero kurzov pre deti v Americkom centre ŠVK a pripravuje rôzne vzdelávacie aktivity aj pre žiakov základných a študentov stredných škôl. Boli to aktivity počas letných prázdnin (2021 a 2022) ale aj počas školského roka.

Význam aktivít pre deti

Edukatívne aktivity v oblasti digitálnej gramotnosti podporia intelektuálny rozvoj, tvorivosť, fantáziu a logické myslenie zapojených aktérov. Prispejú tiež k formovaniu vzťahu mladých ľudí ku kultúre (inšpiratívne prostredie kultúrnej inštitúcie – Štátnej vedeckej knižnice) a ponúknu zmysluplné trávenie voľného času cieľovej skupiny.

Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, ktorý je hlavným partnerom projektu.

Občianske združenie Pro Bibliothecae

Od svojho založenia v roku 2004 prispieva k rozvoju kultúrnej a informačnej vyspelosti obyvateľstva v regióne stredného Slovenska. Činnosť združenia je financovaná z prostriedkov získaných z grantových a dotačných systémov v  Slovenskej republike. Realizované podujatia sú určené pre širokú verejnosť.

V uplynulých rokoch občianske združenie vydalo reprezentačnú publikáciu Duch v kameni (2007), realizovalo početné výstavy prezentujúce výtvarné umenie domácej a zahraničnej produkcie (2008, 2010, 2011), pripravilo viaceré kultúrne podujatia (2008, 2011, 2016), pravidelne organizovalo knižné burzy.

V súčasnosti sa zameriava na tréningy pamäti, jazykové kurzy, kreatívne workshopy a rôzne tvorivé aktivity pre verejnosť. Realizuje aj odborné podujatia, naposledy 23. ročník odborného seminára TLib – Trends in Libr@ries 2024, pre knihovníkov a informačných špecialistov, s témou: Poklady slovenskej kultúry a ich prezentácia doma a v zahraničí.

Zdroj: Soňa Šóky, Foto: ŠVK a ilustračné