Jožo Ivan: Pohľad do histórie Banskobystrickej latky

Blog
0 /

Písať o histórii Banskobystrickej latky, o vyjadreniach a hodnoteniach tohto podujatia olympijskými víťazmi, majstrami sveta a Európy či radovými skokanmi ktorí sa jej zúčastnili a zhodnotiť jej prínos pre slovenskú a svetovú atletiku by si vyžadovalo napísanie knihy.

Týmto článkom Vám chcem  priblížiť iba fragmenty z doteraz uskutočnených 23 ročníkov BBL, na základe štatistických údajov a tabuliek upriamiť Váš pohľad na toto podujatie.

Fragmenty z doteraz uskutočnených 23 ročníkov BBL

S myšlienkou uskutočniť v našom meste halový výškarsky míting Banskobystrická latka /BBL/ prišli a medzi prvých jeho organizátorov patrili Ľubomír Roško, Július Nyarjáš, Róbert Ruffíni a Róbert Rozim.

Prvý ročník tohto podujatia sa uskutočnil v Športovej hale na Štiavničkách  27. januára 1993 a bol rekordný.  Pričinila sa o to Šárka Kašpárková, ktorá výkonom 195 cm zvíťazila a utvorila i nový český halový rekord.

Druhý a tretí ročník mítingu sa niesli tak v mužskej ako i ženskej kategórii v znamení nových  rekordov. V druhom ročníku to boli Dalton Grant z Veľkej Británie výkonom 232 cm a Irina Michaľčenková z Ukrajiny ktorá preskočila 196 cm. Róbert Ruffíni z domácej Dukly ako prvý Slovák na tomto podujatí preskočil 230 cm a obsadil štvrté miesto

V treťom ročníku Ruska Taťjana Motková sa stala  prvou ženou ktorá nielen v Banskej Bystrici, ale i na území Slovenska preskočila výšku 200 cm. V mužskej kategórii Rumun Sorin Matei vytvoril nový rekord výkonom 236 cm.

Vo štvrtom ročníku sa tešila z víťazstva Rakúšanka Monika Göllnerová, ktorá dosiahla výkon  193 cm. Monika  si ešte predtým pripísala cenné víťazstvo keď vyhrala súťaž krásy a získala titul Miss Rakúskej republiky. Zaujímavosťou tohto ročníka bolo aj tretie miesto úradujúceho majstra sveta  Američana Charlesa Austina, ktorý sa o šesť mesiacov neskôr stal v Atlante olympijským víťazom.

Piaty ročník podujatia v roku 1997 vošiel do histórie víťazstvom Márie Melovej štartujúcej v drese  domáceho HIGH JUMP CLUB Banská Bystrica, ktorá výkonom 196 cm vytvorila nový halový slovenský rekord. O dva roky neskôr si  víťazstvo zopakovala  výkonom 195 cm, ale to už  štartovala v klubovom drese nemeckého Bayernu Leverkusen.

V ôsmom ročníku v roku 2000 sa zrodila doposiaľ neopakovateľná rarita. Okrem  toho, že  bol z hľadiska dosiahnutých výkonov najslabší, tak v kategórii mužov ako i žien prví traja na stupňoch víťazov dosiahli rovnaké výkony. U mužov to bolo 222 cm a u žien 188 cm. O poradí  rozhodoval menší počet pokusov.

Desiaty ročník BBL sa mal konať v roku 2002. Pre nedostatok finančných prostriedkov sa však uskutočnil o rok neskôr. Po prvýkrát na ňom štartoval vtedajší líder svetových výškarskych tabuliek Stefan Holm zo Švédska. Vyskákal si víťazstvo výkonom 234 cm .O rok nato v roku 2004 si  víťazstvo a  rovnaký výkon v Banskej Bystrici zopakoval, v lete potom získal v Aténach olympijské   zlato.

V rokoch 2001 – 2005 sa neuskutočnili preteky v ženskej kategórii. Po päťročnej prestávke v roku 2006 zažiarila v Banskej Bystrici štvornásobná majsterka sveta  (2 x v hale a 2 x vonku),v roku 2010 najlepšia atlétka sveta Blanka Vlašičová z Chorvátska. Vyhrala výkonom 205 cm, čím vytvorila doposiaľ platný  rekord podujatia. Ukrajinský reprezentant Andrij Sokolovskij po 11 rokoch vyrovnal rekord Rumuna  Mateia Sorina výkonom 236 cm.

V štrnástom ročníku v roku 2007 švédsky reprezentant Stefan Holm stý raz v súťažiach prekonal latku vo výške 230 cm. Na podujatí zvíťazil a vytvoril nový rekord mítingu 237 cm. Reprezentant domácej Dukly Peter Horák v súťaži ako druhý Slovák po Róbertovi Ruffínim  prekonal latku na výške 230 centimetrov a zapísal sa do slovenskej výškarskej histórie.

V roku 2008 po 10 rokov od svojho víťazstva zavítal do Banskej Bystrice opäť reprezentant Veľkej Británie Dalton Grant, aby sa pokúsil o svetový rekord v kategórii nad 40 rokov. Jeho zámer nevyšiel a sympatický Dalton Grant “len” vyrovnal svetový rekord Američana  Dwighta  Stonesa 210 cm. V kategórii žien si pripísala ďalšie svoje víťazstvo Chorvátka Blanka Vlašičová  vo svetovom výkone roka 204 cm.

Sedemnásty ročník v roku 2010 bol pre banskobystrický míting veľmi významný. Ruský reprezentant Ivan Uchov vytvoril výkonom 238 cm nový rekord mítingu a svetový výkon roka. V súťaži žien si štvrté víťazstvo na podujatí vybojovala výkonom 204 cm Chorvátka Blanka  Vlašičová. V komplexnom hodnotení mítingov sa BBL umiestnila na treťom mieste na svete. S veľkým záujmom v predvečer mítingu sa stretla u divákov naživo odvysielaná beseda s Blankou Vlašičovou v televíznom štúdiu TV Hronka.

V roku 2011 sa Banskobystrická latka na základe dosiahnutých výkonov po prvýkrát umiestnila podľa portálu All-Athletics.com na prvom mieste na svete ako najlepší výškarsky míting. Zaslúžili sa o to víťaz mužskej kategórie Rus Ivan Uchov, ktorý vyrovnal svoj predchádzajúci rekord podujatia 238 cm a víťazka ženskej kategórie Antonietta Di Martinová z Talianska, ktorá zdolala 204 cm, ale aj Svetlana Školinová 200 cm, Jesse Wiliams 234 cm, Dmytro Demjaňuk 232 cm.

V 19. ročníku v roku 2012 dosiahol najlepšie umiestnenie spomedzi slovenských reprezentantov doposiaľ štartujúcich na tomto podujatí Michal Kabelka v klubovom drese Spartaka Dubnica nad Váhom. Výkonom  231 cm sa delil na stupňoch víťazov o tretie miesto s Grékom Konstandinosom Baniótisom.

V dvadsiatom ročníku v roku 2013 sa podujatie opäť konalo bez ženskej súťaže. Víťazstvo si výkonom 236 cm odniesol bronzový medailista z olympijských hier a vedúci pretekár vtedajších svetových tabuliek Katarčan Mutaz Essa Baršim. Po roku 1995 i v tomto roku až piati skokani preskočili hranicu svetovej extratriedy 230 cm.

V roku 2014 sa pre nedostatok finančných prostriedkov Banskobystrická latka nekonala. Víťazom a novým rekordérom podujatia sa v roku 2015 stal výkonom 240 cm Katarčan Mutaz Essa Baršim, čo bol zároveň nový ázijský halový rekord. Slovenský reprezentant Matúš Bubeník prekonal 231 cm  a po Róbertovi Ruffínim a Michalovi Kabelkovi sa stal tretím Slovákom, ktorý prekonal túto výšku.

Smoliarom tohto ročníka bol reprezentant Talianska Marco Fassinotti, ktorý si v rozcvičke podvrtol členok a na pretekoch nemohol štartovať. Vynahradil si to o rok neskôr, keď výkonom 235 cm obsadil druhé miesto za reprezentačným kolegom Gianmarcom Tamberim, ktorý vyhral rovnakým výkonom 235 cm.

V roku 2016 sa po ôsmich rokoch vrátil do Banskej Bystrice tentoraz ako hosť a  zároveň i  ako  tréner Stefan Holm. Jeho zverenkyňa Sofie Skoogová skončila druhá výkonom 191 cm. Zvíťazila víťazka Afrických hier, finalistka majstrovstiev sveta 2011 a 2015 Doren Amataová z Nigérie. Skočila 193 cm. Deň pred týmto ročníkom pripravili organizátori pre žiakov banskobystrických škôl v Európa SC prvý ročník skokanského podujatia pod názvom „Preskočme spolu Urpín“.

V minulom roku na podujatí štartovali i dvaja olympijskí víťazi z Rio de Janeira Španielka Ruth Beitiaová, ktorá skončila tretia a Kanaďan Derek Druin, ktorý obsadil druhé miesto rovnakým výkonom ako víťaz Sylwester Bednarek z Poľska 233 cm. Súťaž žien vyhrala výkonom 193 cm Irina Herašenková z Ukrajiny.

Vývoj rekordov Banskobystrickej latky

Rok     Muži                         Štát     Výkon        Ženy                               Štát     Výkon

1993    Cristian Popescu       RO      224 cm          Šárka Kašpárková            ČR       195 cm

1994    Dalton Grant              VB      232 cm          Irina Michaľčenková       UA       196 cm

1995    Sorin Matei                RO      236 cm           Taťjána Motková              RU      200 cm

2006    Andrij Sokolovskij   UA      236 cm          Blanka Vlašičová              HR      205 cm

2007    Stefan Holm              SE       237cm

2010    Ivan Uchov                RU      238 cm

2011    Ivan Uchov                 RU      238 cm

2015    Mutaz Essa Baršim   QA      240 cm

Pretekári s najväčším počtom víťazstiev na BBL

Muži                                                                       

4 víťazstvá Stefan Holm Švédsko

3 víťazstvá Ivan Uchov Rusko

2 víťazstvá Mutaz Essa Baršim Katar

Ženy

4 víťazstvá Blanka Vlašičová Chorvátsko

2 víťazstvá Mária Melová Slovensko

Prekonanie hraníc svetovej extratriedy na Banskobystrickej latke

Hranicami svetovej extratriedy v kategórii mužov je prekonanie 230 cm a v kategórii žien prekonanie 200 cm.V kategórii mužov na mítingu v Banskej Bystrici prekonalo hranicu 230 cm veľa pretekárov. Preto menovite uvediem len tých, ktorí prekonali hranicu 235 cm t. j. o 5 cm viac, ako je hranica svetovej extratriedy. Niektorí z nich túto hranicu prekonali viackrát. Uvádzam len ich najlepší výkon.

Muži                               štát               výkon            Ženy                               štát               výkon

Gianmarco Tamberi  Taliansko      235 cm        Taťjana Motkova          Rusko          200 cm

Marco Fasionetti       Taliansko      235 cm        Svetlana Školinová       Rusko           200 cm

Sorin Matei                 Rumunsko    236 cm      Venelina Venevová       Bulharsko     202 cm

Andrij Sokolovskij     Ukrajina       236 cm      Antonietta Di Martinová Taliansko   204 cm

Jesse Wiliams              USA               236 cm     Blanka Vlašičová            Chorvátsko  205 cm

Linus Karl Thörblad   Švédsko       236 cm

Stefan Holm                 Švédsko      237 cm

Ivan Uchov                   Rusko          238 cm

Mutaz Essa Baršim      Katar           240 cm

Slováci, ktorí na Banskobystrickej latke prekonali hranicu 230 cm

Róbert Ruffíni     AŠK  Dukla Banská Bystrica        230 cm v roku 1994 –  2. ročník BBL

Peter   Horák       AŠK  Dukla Banská Bystrica        230 cm v roku 2007 – 14. ročník BBL

Michal Kabelka   Spartak Dubnica n/Váhom         231 cm v roku 2012 – 19. ročník BBL

Matúš Bubeník    Stavbár Nitra                                  231 cm v roku 2015 – 21. ročník BBL

Uvedený skrátený pohľad do histórie tohto podujatia je zároveň pozvánkou na 24. ročník Banskobystrickej latky. Ten sa uskutoční 6. februára 2018 v Športovej hale na Štiavničkách. Na programe budú súťaže žien i mužov.

Medzi prihláškami, ktoré už organizátori obdržali, nechýbajú mená minuloročného víťaza Poliaka Sylwestera Bednareka, rekordéra mítingu Mutaza Essu Baršima z Kataru, Gianmarca Tamberiho z Talianska a ďalších výborných výškarov. Aj tohtoročný 24. ročník Banskobystrickej latky sľubuje skvelé skokanské predstavenie.

Autor: Jožo Ivan, Foto: Mirka Chabadová

Jozef Ivan