Každoročne začiatkom augusta možno na oblohe pozorovať zaujímavé astronomické divadlo, keď padajú hviezdy – Perzeidy. Okolo 10. augusta, ktorý je sviatkom svätého Vavrinca, ich začína byť najviac, preto sa nazývajú aj „slzy svätého Vavrinca“.
Padajúce hviezdy
Výnimkou nebude ani toto leto. Nebeské divadlo vyvrcholí krátko po polnoci z 12. na 13. augusta 2022, kedy bude frekvencia padajúcich meteorov okolo 45 za hodinu.
„Už desať dní pred maximom je možné pozorovať zvýšenú frekvenciu meteorov. Počas štyroch dní okolo maxima, od 9. do 13. augusta, stretne Zem 62 percent všetkých Perzeíd. Po maxime však ich počet prudko klesá a už po troch dňoch možno pozorovať len jednotlivé kusy. Tie sa môžu objavovať až do polovice septembra. Na pozorovanie perzeíd je preto najvhodnejšie obdobie od 5. do 13. augusta 2021,“
vysvetľuje Ján Svoreň z Astronomického ústavu SAV.
„Meteory sa pohybujú mimo atmosféry po rovnobežných dráhach a po vniknutí do zemskej atmosféry zhoria vo výškach nad 80 kilometrov. Pri pozorovaní zo Zeme vplyvom perspektívy zdanlivo vyletujú z jedného miesta na oblohe, ktoré leží v súhvezdí Perzea. Odtiaľ pochádza pomenovanie Perzeidy,“
dodáva Svoreň.
Meteorický roj môžeme pozorovať od poslednej dekády júla do polovice augusta, pričom jednotlivé meteory sa vyskytujú až do polovice septembra. Je pritom dôležité vedieť, že rozloženie meteorov okolo maxima je silne asymetrické.
Čarovná augustová obloha
Padajúce hviezdy vážia iba okolo jedného gramu a do atmosféry vstupujú v roji ktorý žiari na oblohe. V asi stokilometrovej výške narazia na riedky vzduch, ktorý ionizujú odtrhnutím elektrónov od jadier, čo vyvolá typický záblesk pozorovateľný zo Zeme.
Pri tomto procese dosiahnu meteory teplotu až vyše 1 500 °C , vďaka čomu sa vyparia a nedopadnú na Zem (to by boli meteority).
Pokiaľ to dovolí počasie, pri pozorovaní padajúcich hviezd pochádzajúcich zo súhvezdia Perzea je potrebné pozerať sa na severovýchod. Na sledovanie meteorického roja je lepšie byť mimo mesta resp. ďalej od oblasti s osvetlením tzv. svetelného smogu po 22:00 hod.
Ideálnym miestom na pozorovania meteorického roja Perzeíd je Park tmavej oblohy Veľká Fatra, konkrétne Kráľova studňa. Podľa odborníkov najlepším časom pre pozorovanie roja Perzeíd je skoré ráno pred svitaním, kedy je žiara z padajúcich hviezd vysoko nad obzorom. A keď už budete pozorovať padajúcu hviezdu na augustovej oblohe, želajte si niečo pekné, vraj sa to zvykne splniť…
Perzeidy
Ide o kometárny meteorický roj súvisiaci s kométou Swift – Tuttle. Sú viditeľné každý rok v auguste. Počas maxima je bežné vidieť za hodinu aj viac než sto meteorov. Ich frekvencia je však variabilná.
Perzeidy patria medzi najobľúbenejšie roje jednak pre svoju výdatnosť (až 95 meteorov za hodinu) a jednak preto, že maximum majú okolo 12. augusta. Vďaka príjemným letným teplotám ich teda možno ľahko sledovať po celú noc, na rozdiel od výdatnejších Kvadrantíd s maximom na začiatku januára.
A takto padali Perzeidy vlani:
Autor: (tom), Foto: ilustračné