V článku https://www.bystricoviny.sk/spravy/pripravuje-sa-covid-ockovanie-kojepripravuje-sa-covid-ockovanie-najmensich-vznikla-peticia-proti-vakcinacii-deti-a-mladeze/ sme upozorňovali, že na Slovensku sa chystá očkovanie malých detí pod 12 rokov. Od štvrtka 9. septembra 2021 sa to stáva skutočnosťou napriek tomu, že podávanie vakcín deťom pod 12 rokov ešte neschválila Európska lieková agentúra.
Na Slovensku sa už očkujú aj malé deti od päť rokov
Proti ochoreniu COVID-19 sa od štvrtka môžu očkovať aj malé deti od päť do 11 rokov. Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský o tom informoval po stredajšom rokovaní vlády. Zdôraznil, že očkovanie je dobrovoľné, na základe žiadosti rodiča a musí byť schválené pediatrom alebo iným odborným lekárom.
„Táto požiadavka bola vznesená aj z radov odborníkov, pediatrov a iných lekárov, ktorí sa venujú očkovaniu a ochrane detí. Má prispieť k tomu, aby sme ochránili hlavne citlivé skupiny detí, ktoré by mohli mať ako neočkovaní pri styku s covidom-19 nejaké problémy,“
vysvetlil Lengvarský, ktorý očkovanie malých detí schvaľuje. Podľa neho dostanú iba tretinovú dávku vakcíny.
Očkovanie ministerstvo zdravotníctva odporúča len pri rizikových deťoch, pri ktorých by prekonanie ochorenia covid-19 mohlo viesť k vážnemu poškodeniu zdravia, zhoršeniu základného ochorenia a prípadnej smrti. Zrejme bude schválená aj možnosť, že by lekár posúdil aj rizikovú situáciu v rodine. Doteraz sa očkovali len deti od 12 rokov.
Vakcinácia sa má týkať len detí, ktoré majú zdravotné problémy. Zrejme však bude existovať aj možnosť, aby očkovanie dieťaťa posúdil lekár na základe situácie v rodine.
Očkovať by sa teda mali len tie deti, u ktorých by prekonanie ochorenia covid-19 mohlo viesť k vážnemu poškodeniu zdravia alebo k zhoršeniu základného ochorenia či k smrti.
Zdravé deti mladšie ako 12 rokov sa zatiaľ očkovať nebudú, aj keď takú možnosť pripúšťa hlavná odborníčka MZ SR pre všeobecnú starostlivosť o deti a dorastu Elena Prokopová:
„Očkovanie u detí mladších ako 12 rokov má individuálne posúdiť lekár. Ak je napríklad v rodine rodič, u ktorého by covid predstavoval zvýšené riziko a nemôže sa dať očkovať, prípadne starý rodič, ktorý sa nemôže očkovať, tak by lekár mohol súhlasiť s očkovaním dieťaťa pod 12 rokov veku. Bude však tomu predchádzať veľmi dôkladné zváženie.“
Raši: Očkovanie päťročných detí na Slovensku je iba súčasť klinického experimentu
Bývalý minister zdravotníctva Richard Raši z Hlasu je k očkovaniu 5 – ročných detí kritický:
„Očkovanie päťročných detí proti covidu, hoci aj dobrovoľné, neodporúča žiadna renomovaná lieková agentúra, len ministerstvo vedené nominantom OĽaNO. Namiesto toho, aby ministerstvo zdravotníctva zverejnilo presné dáta, koľko očkovaných a neočkovaných sa nakazilo, skončilo v nemocnici, prípadne zomrelo, idú testovať vakcíny na slovenských deťoch.“
Podľa Rašiho jedine transparentné a overené dáta môžu presvedčiť dospelých ľudí, aby sa dali zaočkovať.
EMA ešte neschválila očkovane detí pod 12 rokov
Európska lieková agentúra (EMA) zatiaľ nepovolila očkovanie vakcínou proti ochoreniu COVID-19 od spoločnosti Pfizer pre deti mladšie ako 12 rokov. Potvrdil to Miroslav Lednár zo spoločnosti Pfizer na Slovensku:
„Použitie tejto očkovacej látky má byť v súlade s oficiálnymi odporúčaniami. Aktuálne sa realizujú štúdie a spracovanie údajov pre rozšírenie indikácie do nižších vekových skupín.“
Pre zástupcu držiteľa registrácie na Slovensku je určujúcim dokumentom text schválený zo strany EMA, konkrétne ide o súhrn charakteristických vlastností lieku (SPC). Terapeutická indikácia hovorí o tom, že očkovacia látka Comirnaty je indikovaná na aktívnu imunizáciu na prevenciu ochorenia COVID-19 spôsobeného vírusom SARS-CoV-2 u osôb vo veku 12 rokov a starších.
Očkovať deti vo vekovej skupine, ktorú ešte neschválila EMA, umožní na Slovensku výnimka ministerstva zdravotníctva. Medzi pediatrami nevládne jednotný názor na podávanie podmienečne schválených vakcín proti covidu malým deťom bez relevantných dátových informácií či poznania dlhodobých účinkov podávaných látok.
Situácia vo Veľkej Británii a Izraeli
Britský Výbor pre očkovanie a imunizáciu minulý piatok oznámil, že neodporučí očkovanie zdravých 12 až 15-ročných detí proti covidu.
Od 1. augusta začalo v Izraeli, ktorý je najzaočkovanejšou krajinou sveta, očkovanie proti ochoreniu COVID-19 pre deti vo veku od päť do 11 rokov, ktorým v prípade nákazy novým koronavírusom hrozia vážne zdravotné komplikácie. Informuje o tom agentúra AFP.
Maloletým sa podáva vakcína od konzorcia Pfizer/BioNTech v množstve 0,1 mililitra, čo je trikrát menej, ako obsahuje štandardná očkovacia dávka pre dospelých.
„Ide o špeciálne povolenie a každé očkovanie sa bude vyhodnocovať prípad od prípadu,“
uviedol pre AFP hovorca izraelského ministerstva zdravotníctva.
Ministerstvo zdravotníctva štátu Izrael dalo zelenú očkovaniu tejto vekovej skupiny pre deti „so značným rizikom vážneho ochorenia či úmrtia“ v dôsledku nákazy koronavírusom.
V utorok zverejnilo ministerstvo zoznam zdravotných problémov, pri ktorých odporúča očkovanie. Patria medzi ne mozgové, srdcové či pľúcne ochorenia, ťažká imunosupresia, kardiovaskulárna (kosáčiková) anémia, pľúcna hypertenzia a ťažká obezita.
Nad očkovaním slovenských detí už od päť rokov Česi nechápavo krútia hlavou
Český munológ Jiří Šinkora k rozhodnutiu odborníkov v Británii neodporučiť až na výnimky očkovanie tínedžerov poznamenal, porovnajúc to so Slovenskom:
„Je to preto, lebo detská imunita sa končí v puberte nie v 12 rokoch. Briti to vidia asi ďaleko lepšie ako na Slovensku, kde chcú očkovať od piatich rokov.“
K Slovensku sa vyjadril aj epidemiológ a bývalý minister zdravotníctva ČR profesor Roman Prymula:
„Podporujem očkovanie od dvanástich rokov a vyššie, pretože tam si myslím, že imunita je už vyzretá, pod dvanásť rokov nie. To, čo sa deje na Slovensku, tak to je skutočne experiment, pretože, v tomto momente sa testovali rôzne dávky a v podstate Slováci vychádzajú z nejakej štúdie Pfizeru, ktorý išiel na hodnotu 10 mikrogramov a keď máte 10 mikrogramov nariediť z toho, čo je k dispozícii, tak oni musia v podstate z toho 0,5 odstriekať jednu tretinu, ktorú aplikujú. To je technicky veľmi zložité. Takže ja to nepovažujem za šťastnú vec a kým to nebude schválené, tak to určite v Česku neprichádza do úvahy.“
Je až neuveriteľné, ako rýchlo slovenský minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský schválil očkovanie detí už od 5 rokov a nečakal, kým Európska lieková agentúra rozhodne o očkovaní malých detí. Podpísal žiadosť o povolenie na používanie neregistrovaného lieku, pričom sa oprel o odborné stanovisko Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL).
„Očkovanie v tejto vekovej skupine je nateraz možné odporučiť len v individuálnych prípadoch, keď hrozí riziko vážneho priebehu ochorenia COVID-19. Pomer prínosov a rizík pre konkrétneho detského pacienta má posúdiť jeho ošetrujúci lekár,“
spresnila hovorkyňa ŠÚKL Magdaléna Jurkemíková.
Medzi rizikové skupiny, ktoré by sa mohli očkovať medzi päťročnými pacientmi, patria najmä deti trpiace obezitou, cukrovkou, pľúcnymi či neurologickými ochoreniami a vývojovými chybami srdca. Z reakcií viacerých pediatrov vyplýva, že túto otázku s nimi nikto z kompetentných neriešil a dozvedajú sa to iba z médií.
Nečakané rozhodnutie ministerstva zdravotníctva vyvolalo vlnu kritiky a odporu najmä u rodičov malých detí…
Slovenskí odborníci na covid
Zdravotníci, seniori či učitelia dostanú prednostne tretiu dávku vakcíny
Na Slovensku sa od pondelka 13. septembra začne očkovať treťou dávkou vakcíny na ochorenie COVID-19. Pôjde o ľudí, ktorí sú osem mesiacov po podaní druhej dávky mRNA vakcíny.
Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský uviedol, že tretiu dávku najprv dostanú zdravotníci. Potom to budú imunokompromitovaní pacienti, klienti a zamestnanci centier sociálnych služieb, učitelia a zamestnanci škôl a školských zariadení, pacienti nad 60 rokov a nakoniec ostatná populácia:
„Verím tomu, že aj na základe skúseností z iných krajín prispeje k väčšej ochrane zaočkovaných pacientov a možnému zníženie náporu na zdravotnícke zariadenia.“
Na druhej strane šéf Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus apeluje na bohaté štáty sveta, aby odložili plánované očkovanie treťou, podpornou dávkou vakcíny proti covidu a umožnili tak prístup k vakcinácii i chudobnejším krajinám, kde je miera zaočkovanosti omnoho nižšia.
Aj napriek dlhodobému postoju WHO a skutočnosti, že Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) neodporúča podávať posilňovaciu dávku a EMA v tomto prípade ešte nerozhodla, Slovensko sa vydáva inou cestou v situácii, keď k 9. septembru 2021 bolo u nás proti COVID-19 zaočkovaných prvou dávkou 2 397 773 osôb (43,60 %) a druhú dávku dostalo 2 195 812 ľudí.
Aj keď sa v praxi ukazuje, že používané vakcíny proti covidu vzhľadom na nové mutácie po čase strácajú pôvodnú účinnosť a záujem o očkovanie na Slovensku výrazne poklesol, medzi odborníkmi sa diskutuje o tom, či by nebolo vhodnejšie uprednostniť podávanie vakcín skôr nezaočkovaným alebo ľuďom s jednou dávkou, ako prísť s treťou dávkou. A nikto nevie, či to bude tá posledná…
ŠÚKL eviduje 8471 hlásených podozrení na nežiaduce účinky vakcín
Štátnemu ústavu pre kontrolu liečiv do 8. septembra 2021 nahlásili v súvislosti s očkovaním proti novému koronavírusu k stred 8471 podozrení na nežiaduce účinky. Z celkového počtu hlásení vyhodnotili 958 ako závažných..
Pri vakcíne od konzorcia Pfizer/BioNTech išlo o 514 závažných hlásení, z toho jedno úmrtie. Medzi hlásenými podozreniami na závažné nežiaduce účinky sa objavili pretrvávajúce zvýšenie tlaku krvi, a to zväčša u pacientov liečených na hypertenziu, prekolapsový stav, kolaps, zlyhanie očkovania, ale napríklad aj náhla cievna mozgová príhoda, infarkt myokardu, artritída, perikarditída, hypertenzná kríza či porucha sluchu.
Pri vakcíne od spoločnosti Moderna išlo o 102 závažných účinkov, z toho jedno úmrtie. Medzi hlásenými podozreniami na závažné nežiaduce účinky boli dočasná paralýza, pretrvávajúce zvýšenie tlaku krvi, trombóza, kolaps, strata vedomia, pľúcna embólia a napríklad aj náhla cievna mozgová príhoda.
V rámci vakcíny od spoločnosti AstraZeneca hlásili 300 závažných účinkov, z toho dve úmrtia. Najčastejšie išlo o krátkodobú stratu vedomia, kolaps, trombózu, ale aj o parézu tvárového nervu, epileptický záchvat u pacientov liečených na epilepsiu, pľúcnu embóliu, náhlu cievnu mozgovú príhodu, infarkt myokardu či napríklad hypertenznú krízu.
Nežiaduce účinky nahlásili aj pri vakcíne od spoločnosti Johnson & Johnson, z toho 33 závažných. Išlo o stratu vedomia, kolaps, halucinácie a hyperpyrexiu.
Pri neregistrovanej vakcíne Sputnik V zaznamenali 3 závažné hlásenia. Ide o pretrvávajúce zvýšenie tlaku krvi a flebotrombózu.
Ďalších šesť závažných účinkov bolo pri vakcínach s neuvedeným názvom, informácie ústav dožiadal. ŠÚKL zaznamenal aj ďalších šesť závažných reakcií po vakcíne. Úrad k nim dožiadal bližšie informácie.
ŠÚKL doposiaľ evidoval štyri úmrtia v kauzálnej súvislosti s očkovaním, z toho pri troch prípadoch bol súvis stanovený ako možný (po vakcínach od konzorcia Pfizer/BioNTech, od spoločnosti Moderna a od spoločnosti AstraZeneca) a v jednom ako pravdepodobný (po vakcíne od spoločnosti AstraZeneca). Pri iných uzavretých prípadoch vrátane niektorých medializovaných bol súvis vylúčený.
Na Slovensku bolo do stredy 8. septembra 2021 zaočkovaných prvou dávkou vakcíny proti ochoreniu COVID-19 2 397 773 osôb a druhou dávkou 2 195 812 osôb.
WHO pre Európu: Pandémiu nebude možné ukončiť len očkovaním
Riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie pre Európu Hans Kluge vyjadril v piatok svoje pochybnosti, či bude možné ukončiť pandémiu koronavírusu iba za pomoci očkovania, keďže nové varianty vírusu oslabujú nádej na vybudovanie kolektívnej imunity. Informovala o tom agentúra AFP.
Vzhľadom na možnosť, že koronavírus sa bude šíriť ešte niekoľko rokov, je podľa Klugeho teraz potrebné „postupne prispôsobiť našu očkovaciu stratégiu“, a to najmä v súvislosti s podávaním tretích dávok protikoronavírusových vakcín.
Ešte v máji riaditeľ WHO tvrdil, že na ukončenie pandémie bude potrebné zaočkovať minimálne 70 percent populácie. Toto už však podľa Klugeho neplatí, keďže situácia sa pre nové a nákazlivejšie varianty medzičasom zmenila:
„Myslím, že toto nás privádza do bodu, v ktorom je cieľom očkovania v prvom rade zamedziť vzniku vážneho priebehu ochorenia a úmrtnosti… Ak zvážime, že covid bude naďalej mutovať a ostane tu s nami rovnako ako chrípka, tak potom by sme mali dopredu myslieť na to, ako postupne budeme prispôsobovať našu očkovaciu stratégiu.“
Vysoká miera zaočkovanosti je však podľa neho dôležitá, pretože dokáže „odľahčiť zdravotnícky systém“, ktorý sa musí prirodzene zaoberať aj inými ochoreniami, v súčasnosti zatláčanými do úzadia pandémiou covidu.
Zdroj: TASR a (tom) , Foto: ilustračné