Omikron vo svete i na Slovensku sa šíri medzi zaočkovanými aj nezaočkovanými

SPRÁVY
0 /

Kým nový variant koronavírusu omikron sa v okolitých krajinách a vo svete šíri masovo, u nás ešte len očakávame jeho väčšie rozšírenie. Otázka znie, či to má byť nový strašiak pre ľudí alebo iba jedna zo záverečných fáz už takmer dvojročnej pandémie.

Slovensko má potvrdených 54 prípadov omikronu

Na Slovensku potvrdili laboratóriá Úradu verejného zdravotníctva a Biomedicínskeho centra SAV v spolupráci s Vedeckým parkom UK v Bratislave sekvenovaním ďalších 34 prípadov omikron variantu nového koronavírusu. U 19 osôb sa potvrdila cestovateľská anamnéza, v ôsmich prípadoch išlo o kontakt s pozitívnou osobou, u ktorej sa už potvrdil variant omikron. Všetky prípady mali ľahký priebeh ochorenia alebo boli bezpríznakové

V siedmich prípadoch pozitívne testované osoby neudávali cestovateľskú anamnézu. Osem pozitívnych bolo nezaočkovaných, dvaja zaočkovaní čiastočne. Ostatní boli kompletne zaočkovaní. Na Slovensku tak máme aktuálne laboratórne potvrdených celkovo 54 prípadov variantu omikron.

„Obyvateľom dôrazne odporúčame dať sa zaočkovať proti ochoreniu COVID-19, respektíve absolvovať posilňujúcu dávku v odporúčanom čase. Očkovaním sa významne znižuje riziko závažného priebehu infekcie a ťažkého priebehu ochorenia COVID-19,“

zdôrazňuje Úrad verejného zdravotníctva.  Pritom je zaujímavé, že podľa praktických skúseností zo zahraničia omikron sa šíri najrýchlejšie medzi zaočkovanými…

Zároveň ľudí žiada, aby bez ohľadu na svoj imunitný status dôsledne dodržiavali preventívne opatrenia, akými sú nosenie správne nasadeného respirátora, časté a nárazové vetranie miestností, dodržiavanie dostatočných odstupov od iných ľudí a priebežné dezinfikovanie rúk.

Omikron sa šíri rýchlejšie, dokáže obísť imunitu zaočkovaných ľudí

Vedci z Kodanskej univerzity a dánskeho Statens Serum Institut (SSI) v polovici decembra sledovali zhruba 12 tisíc dánskych domácností. Zistili, že medzi očkovanými Dánmi je omikron násobne nákazlivejší ako delta a šíri sa rýchlejšie najmä preto, lebo sa dokáže ľahšie vyhnúť imunite získanej očkovaním.

Od objavenia silno zmutovaného variantu omikron vlani v novembri sa vedci snažili zistiť, či spôsobuje menej závažný priebeh ochorenia koronavírusu a prečo sa javí nákazlivejšie, než delta variant.

Vírus môže byť ľahšie prenosný z mnohých dôvodov. Medzi nimi je doba, počas ktorej mu vydrží vo vzduchu schopnosť uchytiť sa na bunky či schopnosť obísť imunitný systém organizmu.

„Naše zistenia potvrdzujú, že rýchle šírenie omikronu je možné prečítať skôr schopnosťou obísť imunitu než vyššou základnou presnosťou,“

hovoria dánski vedci.

Posledná vlna covidu?

V Dánsku s 5,7 miliónmi obyvateľov, čo je porovnateľné so Slovenskom, je plne zaočkovaných 78 % populácie. Posilňujúcu dávku dostalo 48 % ľudí. Viac než 80 % pritom dostalo vakcínu od Pfizer/BioNTech.

Štúdia tiež potvrdila, že ľudia s posilňujúcou treťou dávkou vírus oproti neočkovaným prenášajú s menšou pravdepodobnosťou, bez ohľadu na variant.

„Hoci je omikron nákazlivejší, zdá sa, že spôsobuje menej závažné ochorenie. Zatiaľ čo omikron je aj tak schopný zaťažiť zdravotníctvo, všetko nasvedčuje tomu, že je miernejší, než variant delta,“

uvádza dánska epidemiologička Tyra Groveová Krauseová.

Podľa nej riziko hospitalizácie s omikronom je polovičné oproti delte. K podobným záverom dospeli aj iné štúdie. Z celkovo 93 ľudí, ktorí boli v druhej polovici decembra v Dánsku hospitalizovaní s covidom – spôsobeným omikronom, menej než 5 potrebovalo intenzívnu starostlivosť.

„To by nás mohlo dostať z pandémie tak, že toto bude posledná koronavírusová vlna,“

myslí si Groveová Krauseová.

Tyra Groveová Krauseová

Tyra Groveová Krauseová

Zdroj: TASR a (tom), Foto: ilustračné