Kto boli banskobystrickí Židia, čo si prežili a čo nám zanechali? Aj tieto otázky zodpovie októbrová Bystrická hodinka.
Spoznať, pochopiť, aj sa poučiť – to je cieľom netradičných stretnutí Banskobystričanov, ktoré sa novembra 2015 konajú každý tretí týždeň v mesiaci. Podujatie Bystrická hodinka organizuje Banskobystrický okrášľovací spolok (BBOS) pre všetkých milovníkov histórie, ale aj pre tých, ktorí si chcú v útulnom kaviarenskom prostredí legendárneho Národného domu posedieť s priateľmi pri káve a dozvedieť sa niečo nové z histórie svojho mesta, Banskej Bystrice.
Na najbližšej Bystrickej hodinke, ktorá sa uskutoční vo štvrtok 19. októbra, sa bude hovoriť o komunite banskobystrických Židov, o ich zásluhe na rozvoji mesta, o tom, čo prežili počas druhej svetovej vojny, ale aj tom, ako Múzeum Slovenského národného povstania vysvetľuje mladým ľuďom rasovú intoleranciu a holokaust. Rozprávať bude Lucia Sotáková z Múzea SNP a špeciálny hosť Alica Frühwaldová.
„V prednáške by som sa chcela venovať skrátenej histórii pôsobenia židovskej komunity ako významnej súčasti multikultúrnej podoby mesta Banská Bystrica, veľmi stručným prierezom dejín, 17. a 18. storočie. Okrajovo chcem spomenúť významných banskobystrických židovských spoluobčanov, hospodársky vplyv Židov na rozvoj mesta, možnosti ich kultúrnych a náboženských prejavov, škola, synagóga, športové hry Makabi a podobne. Následne prejdem do moderných dejín, medzivojnové obdobie a Banská Bystrica a riešenie židovskej otázky počas rokov druhej svetovej vojny,“
uviedla Lucia Sotáková.
Bystrická hodinka vo štvrtok 19. októbra v Národnom dome sa začína o 17:00 hod. Vstup je voľný.
Zdroj: BBOS, Foto: archív