Už po piaty raz si v bystrickom kultúrnom centre Záhrada pripomenú pamiatku a odkaz Jána Langoša, významnej osobnosti novodobej histórie Slovenska.
Odkrývanie
Do roku 1989 sa Bystričan Ján Langoš angažoval v disente, v roku 2003 sa zaslúžil o vznik Ústavu pamäti národa, dôležitej inštitúcie, ktorá mapuje a zbiera informácie o rokoch neslobody 1939 – 1989. Na výročie jeho predčasnej smrti mu bol v roku 2013 v Záhradnom parku odhalený pamätník „Odkrývanie“ od Mateja a Karola Rosmányovcov a každoročne sa tu koná rovnomenné podujatie.
Ďalší ročník Odkrývania, ktorý sa bude konať vo štvrtok 15. júna 2017, začne o 18:00 hod. diskusným panelom Ján Langoš – The guardian of memory. Či môžeme Jána Langoša označiť za hrdinu našej národnej pamäti, aké by bolo Slovensko bez jeho práce a aký odkaz prináša budúcim generáciám Slovákom a Sloveniek, o tom budú s moderátorom Patrikom Dubovským diskutovať dcéra Jána Langoša Nina Kurz Langošová i jeho bývalý kolega a priateľ Peter Tatár.
Počas diskusie bude predstavená publikácia Alexandra Balogha „Ján Langoš – Strážca pamäti“, ktorá nedávno vyšla vo vydavateľstve Artforum. V rámci večera venovaného Langošovi príde do Záhrady o 20:00 hod. odohrať svoj koncert aj legenda slovenského hudobného undergroundu Bez ladu a skladu.
V roku 2009 ich New York Times zaradil medzi „skupiny, ktoré prispeli k pádu železnej opony“. Trenčianska partia na čele s organizátorom festivalu Pohoda Michalom Kaščákom je s prestávkami na scéne už od roku 1985 a na Odkrývaní odohrá jeden z mála tohtoročných koncertov. Vstupenky bude možné zakúpiť priamo v Záhrade pred koncertom za symbolickú sumu 3 eurá.
Ján Langoš (1946 – 2006)
Bol jednou z kľúčových postáv slovenského disentu. Po novembri 1989 sa stal poslancom Federálneho zhromaždenia ČSFR a neskôr aj ministrom vnútra ČSFR, kde sa zaslúžil o rozpustenie Štátnej bezpečnosti. V rokoch 1994 – 2002 bol poslancom NR SR.
Od roku 1995 do 2000 zastával funkciu predsedu Demokratickej strany. V máji 2003 sa stal zakladateľom Ústavu pamäti národa a do svojej smrti pôsobil ako predseda jeho Správnej rady.
Celoživotným dielom Jána Langoša bol zápas proti totalitným režimom. Jeho úsilie o odkrytie plnej pravdy, o ich nemorálnosti a protiprávnosti vyvrcholilo v auguste 2002 schválením zákona o pamäti národa a následným zriadením Ústavu pamäti národa, ktorý naďalej zostáva nositeľom a realizátorom jeho myšlienok. Ján Langoš zahynul pri autonehode v roku 2006.
Partneri podujatia sú: Ústav pamäti národa, Nadácia Jána Langoša, Artforum Banská Bystrica, Literárna bašta, Férová nadácia O2, Konrad Adenauer Stiftung. Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
Zdroj: (tom) a Slavo Sochor, Foto: ilustračné