Pri príležitosti medzinárodného Dňa bez dlhov poskytli odborníci spoločnosti KRUK Česká a Slovenská republika (KRUK), ktorá sa zameriava na správu pohľadávok finančných ústavov a korporátnych zákazníkov, na kontaktných miestach bezplatné poradenstvo desiatkam ľudí, ktorí chcú vyriešiť svoju situáciu s dlhmi. Najčastejšie otázky smerovali na možnosti splácania dlhov z nízkych príjmov a riešenie exekúcií alebo insolvencií.
Ako je to v našom kraji
Problémy so splácaním svojich záväzkov má v Banskobystrickom kraji okolo 39 % ľudí. Najčastejšie ide o omeškanie so splátkami v ráde niekoľkých dní, výnimkou nie sú ale ani nezaplatené účty, ktoré sú po splatnosti niekoľko mesiacov či rokov (zhruba 4 % ľudí). Zatiaľ čo muži sú najčastejšie v omeškaní so splátkami úverov a bankových pôžičiek, ženy majú problémy i s platením účtov za mobilné telefóny a so splátkami pôžičiek od rodiny a priateľov.
„Ľudia sa môžu dostať do dlhov i kvôli nedostatočnej finančnej gramotnosti. Vezmú si pôžičku, ktorá im v danej chvíli pripadá ako najlepšie riešenie, a nepočítajú s možnými neočakávanými udalosťami, ako je strata zamestnania alebo dlhodobá choroba. Ľahko sa potom dostanú do platobnej neschopnosti, ktorú nezvládajú vyrovnať,“
uvádza Markéta Kolářová, tlačová hovorkyňa spoločnosti KRUK
Ďalej dodáva:
„V prípade, že sa niekto dostane do platobnej neschopnosti, je veľmi dôležité sa ihneď skontaktovať s veriteľom a spoločne nájsť riešenie.“
Z exkluzívneho prieskumu spoločnosti Millward Brown pre spoločnosť KRUK vyplýva, že svoju znalosť finančných produktov hodnotí ako základnú plných 53 % respondentov, zatiaľ čo 5 % z opýtaných obyvateľov Banskobystrického kraja uviedlo, že sa v ponukách bánk a ďalších finančných inštitúcií nevyzná a potrebuje pomoc s vysvetlením ich podmienok. Viac ako tretina (42 %) obyvateľov Banskobystrického kraja sa potom plne spolieha na svoje znalosti v oblasti bežných a sporiacich účtov, poistiek, pôžičiek či investícií.
Pomáhajú úspory a rodina
Každý piaty obyvateľ Banskobystrického kraja (21% opýtaných) by v prípade platobnej neschopnosti použil predovšetkým svoje úspory. Každý piaty (21 %) by informoval svojho veriteľa o svojej finančnej situácii a snažil by sa dohodnúť úpravu výšky splátok podľa svojich súčasných možností. Podobný podiel obyvateľov Banskobystrického kraja (17 %) by vyhľadalo pomoc u rodiny alebo priateľov.
Na úspory sa spoliehajú predovšetkým muži, ženy vidia riešenie i v znížení svojich výdavkov. S rastúcim vekom respondentov výrazne klesá podiel ľudí, ktorí by si požičali peniaze u rodiny a priateľov (len 10 % vo vekovej kategórii 45 až 65 rokov) a rastie vnímanie významu úspor. Od rodiny a priateľov si na svoje ďalšie záväzky požičiavajú najmä mladší ľudia vo veku 18 až 34 rokov (27 % opýtaných).
„Spôsobov, ako zastaviť ďalšie zadlžovanie a začať splácať svoje záväzky, je celý rad, ale všetky vyžadujú predovšetkým úsilie problém s dlhmi riešiť a aktívnu komunikáciu s veriteľmi. Čakaním sa dlhy zvyšujú a stúpa i riziko, že bude veriteľ riešiť dlh súdnou cestou, čo náklady dlžníka ešte zvýši,“
doplňuje Markéta Kolářová.
Prvé kroky pri riešení dlhov
Základné kroky na riešenie dlhodobých záväzkov môže ľahko vykonať každý, v zložitejších situáciách je vhodné obrátiť sa na odborníkov:
– Zistite si a spíšte, kde máte dlhy a kto sú vaši veritelia.
– Zostavte si prehľad všetkých príjmov a nevyhnutných výdavkov vašej domácnosti a spočítajte si, akú sumu môžete mesačne využiť na splácanie dlhov.
– Kontaktujte všetkých veriteľov a pokúste sa s nimi dohodnúť si splátkový kalendár.
– Ak je váš problém s dlhmi zložitejší, obráťte sa na neziskové organizácie, ktoré bezplatne pomôžu s návrhom riešenia.
– Dodržujte splátkové kalendáre i ďalšie dohody s veriteľmi, aby sa dlhy ďalej nezvyšovali a nehrozilo vám súdne riešenie dlhu a následná exekúcia.
Zdroj: KRUK, Foto: ilust.