Začiatkom novembra t.r. pribudol do mozaiky publikácií o meste pod Urpínom nový prírastok – Pomníky, pamätníky a pamätné tabule v Banskej Bystrici. Tento užitočný sprievodca má slúžiť ako paralelná „učebnica“ histórie nášho mesta, ktorá je verejne prístupná každému, kto chodí po uliciach a námestiach s otvorenými očami.
Pomníky, pamätníky a pamätné tabule v Banskej Bystrici
Publikácia podáva špecifické svedectvo o udalostiach, osobnostiach a pozoruhodnostiach, ktoré výrazne poznamenali chod dejín v meste, regióne, na celom Slovensku, ba i za jeho hranicami.
Jednu podobnú publikáciu už Banská Bystrica má, vyšla v roku 2009 vďaka Verejnej knižnici Mikuláša Kováča a finančnej podpore Mesta (Pamätníky a pamätné tabule Banská Bystrica, zost. Katarína Donovalová). Dostalo sa jej zaslúženej pozornosti nielen od širokej verejnosti, ale aj od pracovníkov škôl, kultúrnych inštitúcií a ďalších odborných kruhov. Úspešne napomáhala pri vyučovaní regionálnej histórie či slúžila turistom pri ich potulkách.
Za posledné roky však pribudlo v Banskej Bystrici veľa pamätných objektov, ďalšie boli odstránené alebo premiestnené, zistilo sa viac údajov o ich vzniku, opravili sa niektoré chybné či doplnili chýbajúce. Mesto preto podporilo návrh na vydanie novej publikácie, ktorej sa ujala agentúra Enterprise a zostavovateľka Jana Borguľová. Opierali sa o výdatnú spoluprácu s ďalšími odborníkmi a znalcami (Jozef Frtús, Martin Úradníček, Matej Kán, Ján Kollár a i.), ktorí poskytli cenné informácie, fotografie a dokumenty.
Obsah publikácie
Nová publikácia zachováva časť pôvodnej, ktorá zostala nezmenená. Základná schéma uvádzania pomníkov, pamätníkov a pamätných tabúľ tiež zostáva – postupuje sa od centra mesta do jeho okrajov. Pribudli však nové kapitoly – jedna je venovaná pamätným nápisom na domoch z obdobia oslobodenia roku 1945, ďalšia zaznamenáva nový fenomén v tejto oblasti – kamene zabudnutých, alebo tzv. stopersteine, ktoré informujú o obyvateľoch mesta, ktorí sa stali obeťami holocaustu.
Každé heslo obsahuje fotografiu detailu i celku, úplný text, dátum odhalenia, autora (pokiaľ je známy), informácie o danej pamätihodnosti ako aj odporúčanú literatúru. Pre ľahšiu orientáciu sú v publikácii vložené mapky častí mesta s uvedením pamätných objektov, uvedené sú aj registre ulíc, osobností a autorov.
A tak možno v publikácii nájsť do 150 pomníkov, pamätníkov či pamätných tabúľ. Najväčšiu časť tvoria pamätné tabule (92), ďalej je to 13 pamätníkov, 15 pomníkov, 4 nápisy v azbuke z roku 1945 a 14 kameňov zabudnutých. K najstarším patria morový stĺp na Námestí SNP z roku 1719, pamätná tabuľa na biskupskom úrade z roku 1787, pamätná tabuľa na budove Praetória z roku 1804 (Námestie Štefana Moysesa č. 25) a pamätná tabuľka venovaná veľkej povodni v roku 1813 na Štadlerovom nábreží.
Z tematického hľadiska sa v meste nachádzajú pamätné objekty k staršej histórii, k cirkevnému životu, k I. a II. svetovej vojne, osobitne k SNP. Pozornosť je venovaná aj významným osobnostiam ako Matejovi Belovi, Jozefovi Dekretovi Matejovie, Štefanovi Moysesovi a Karolovi Kuzmánymu, Andrejovi Sládkovičovi a mnohým ďalším dejateľom.
Nič nie je nemenné
„Zdalo by sa, že inštalované pomníky, pamätníky a pamätné tabule zostávajú na svojom mieste ako trvalá spomienka. Avšak aj pre túto oblasť života platí, že podlieha politickým a spoločenským zmenám, pomníky, pamätníky a pamätné tabule pribúdajú, niektoré sú po zmene režimu odstránené, odložené či zničené, presúvajú sa na iné miesto a podobne,“
hovorí Jana Borguľová.
Platí to aj pre uvedenú publikáciu – po zadaní do tlače začiatkom septembra už v meste pribudli ďalšie pamätné tabule a začalo sa diskutovať o nových pomníkoch a pamätníkoch. Pre tvorcov tej budúcej knižky o pár rokov teda platí, aby už teraz pozorne registrovali všetko, čo sa v tejto oblasti bude diať.
Pri tejto príležitosti sa treba poďakovať Mestu Banská Bystrica, že venuje pozornosť dokumentácii dejín mesta, starostlivosti o existujúce pamätné objekty ako aj návrhom na nové. Iste, nie všetko je v stopercentnom poriadku, nedá sa venovať dostatok financií na opravu a údržbu pamiatok.
Tu by však pomohla aj snaha obyvateľov všímať si svoje okolie a nedovoliť devastovať už existujúce. Spomeňme si na nedávno poškodenú sochu Partizána pri malej stanici, finančné prostriedky na jej opravu mohli ísť na niečo zmysluplnejšie…
Publikácia Pomníky, pamätníky a pamätné tabule v Banskej Bystrici je v predaji v Informačnom centre na Radnici ako aj v kníhkupectve DUMA v Dolnej ulici č. 35.
Autor: Jana Borguľová, Foto: archív