EPIC n. o. ako slovenský partner projektu Central EuropeInterreg CERUSI organizovala uplynulý týždeň online stretnutie sociálnych podnikateľov, kde sa mali možnosť dozvedieť aktuálne informácie zo sveta sociálnej ekonomiky od expertov na túto oblasť.
Projekt Interreg CERUSI
Medzinárodný projekt Interreg CERUSI, ktorý je zameraný na podporu sociálneho podnikania a sociálnych inovácií na vidieku, je reakciou na chýbajúce podporné štruktúry pre udržanie ľudí v menej rozvinutých regiónoch.
V rámci Slovenska sa projekt sústredí na Banskobystrický, Prešovský a Košický kraj. S týmto cieľom organizuje EPIC n.o. v spolupráci s expertmi na sociálnu ekonomiku tzv. sociálno-inovačné laboratórne online workshopy, kde podnikatelia snažiaci sao získanie štatútu registrovaného sociálneho podniku získali praktické rady pri riešení ich konkrétnych problémov.
Záverečný workshop s názvom „Sociálna ekonomika – kam sme sa dostali?“, ktorý pred časom organizoval EPIC , však priniesol nie veľmi pozitívne informácie.
Podujatie Aliancie pre sociálnu ekonomiku na Slovensku
Experti na podujatí informovali, že Aliancia pre sociálnu ekonomiku na Slovensku (ASES) organizovala septembrové stretnutie sociálnych podnikateľov v Banskej Bystrici, kde sa zúčastnilo vyše 100 sociálnych podnikov z celého Slovenska.
Aj keď na podujatie prišli dvaja poslanci Národnej rady SR Vladimír Ledecký (SaS), predseda Výboru NR SR pre sociálne veci a Erik Tomáš (Hlas-SD), člen tohto výboru, pozvanie neprijal minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak, ktorý aj napriek úsiliu ASES-u nikoho za MPSVR SR na stretnutie nedelegoval.
Vladimír Ledecký prezentoval možnosť sociálnych podnikov získať finančné prostriedky z výziev Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie. Ide o financie určené na podporu rozvoja najmenej rozvinutých okresov, ktorých dnes máme 20.
Zdôraznil, že prístup k týmto zdrojom je oveľa jednoduchší, než v prípade investičnej pomoci. Zároveň ponúkol trvalú spoluprácu pri presadzovaní potrieb sociálnych podnikov na pôde parlamentu.
Erik Tomáš oznámil, že v reakcii na prezentované ťažkosti s investičnej pomocou a blížiaci sa termín na vyčerpanie týchto prostriedkov bude iniciovať poslanecký prieskum na ministerstve práce. Ponúkol možnosť jeho prostredníctvom predložiť návrh novelizácie zákonov – napr. zákona o verejnom obstarávaní či zákona o DPH – ktoré dnes brzdia sociálne podniky.
Napokon Tomáš predstavil návrh, aby sociálny výbor parlamentu zriadil pracovnú skupinu pre sociálnu ekonomiku, v ktorej podľa rokovacieho poriadku NR SR môžu byť aj neposlanci ako plnoprávni členovia. ASES by mohla slúžiť ako organizátor činnosti tejto pracovnej skupiny.
„Išlo historicky o prvé najväčšie celoslovenské podujatie, pretože taký veľký počet sociálnych podnikov (105) sa na jednom mieste ešte nikdy neprezentoval. Účelom je zadefinovať hlavné problémy, ktoré sociálne podniky dnes trápia a jedným z kľúčových je fungovanie či skôr nefungovanie investičnej pomoci,“
uviedol predseda Aliancie pre sociálnu ekonomiku na Slovensku Braňo Ondruš.
Problémy sociálnych podnikov
Sociálni podnikatelia mali na stretnutí možnosť podeliť sa s problémami, ktorými sa potýkajú pri žiadaní štatútu o registrovaný sociálny podnik. Medzi najčastejšie spomínané z nich patria problémy s investičnou pomocou, obmedzené pôsobenie regionálnych centier pre sociálnu ekonomiku, nepriateľský prístup úradov práce, či vysoká byrokratická záťaž.
Odborníci na sociálnu ekonomiku tiež vyjadrili nespokojnosť s Novelou zákona o sociálnej ekonomike, ktorá mala byť platná od 1.januára 2022. V súčasnosti sa stále pripomienkuje a čoraz viac do nej vstupujú nové oblasti, ktoré by mal zákon o sociálnej ekonomike poňať, ako napr. rodinné firmy. Doteraz preto nie je jasné, kedy sa novela zákona do parlamentu dostane.
Ďalším novodobým problémom sociálneho podnikania na Slovensku je vracanie alebo odoberanie štatútu registrovaného sociálneho podniku. V registri je momentálne 424 vzniknutých sociálnych podnikov, avšak v poslednom období bolo zaevidovaných až 19 odobratí štatútov. Dôvody odoberania štatútov budú predmetom analýzy nasledujúcich dní, avšak prevládajú diskusie, že registrované sociálne podniky všeobecného typu majú problém pri preukázaní každoročného napĺňania sociálneho vplyvu, najmä v oblasti vzdelávania.
Nezisková organizácia EPIC bude vďaka informáciám od účastníkov sociálno-inovačných laboratórií projektu CERUSI nápomocná pri spracovaní hlavných problémov sociálnych podnikov na Slovensku. Cieľom je vytvoriť do ucelenú správu, ktorú doručí Aliancia pre sociálnu ekonomiku na Slovensku príslušným inštitúciám, prioritne Ministerstvu práce, sociálnych vecí a rodiny SR.
Viac informácií o projekte CERUSI získate na https://epic-org.eu/cerusi/ a https://www.interreg-central.eu/Content.Node/CERUSI.html.
Zdroj: Petra Slatinská a (dem), Foto: ilustračné