Miro Toman: Letná kontrarevolúcia, keď normálni ľudia oddychujú

Blog
17 /

Na tieto slová môjho otca z augusta 1968 po vpáde „bratských“ vojsk Varšavskej zmluvy do Československa som si nevdojak spomenul, keď som sledoval minulotýždňové dianie v slovenskom parlamente. V čase, keď malé Slovensko predsedá veľkej Európskej únii a najvyšší predstavitelia štátu i parlamentu navštevujú európske inštitúcie, sa domáca politická opozícia cez prázdniny pokúša o parlamentnú kontrarevolúciu.

Bratislavská revolta na ulici i v parlamente

Zaujal najmä spôsob, ktorý nemá obdobu ani v poslednej slovenskej dedinke, kde majú obecné zastupiteľstvo. Aj tam vedia, že skôr ako poslanci začnú rokovať, tak sa musí predpísaným spôsobom zistiť uznášaniaschopnosť pomocou elektronického hlasovacieho systému alebo prostredníctvom určených skrutátorov.

V NR SR na to tehotnej podpredsedníčke, ktorá sa kvôli tomu išla autom 11 hodín z Toskánska do Bratislavy, stačil po sadnutí si na predsednícku stoličku letmý pohľad do rokovacej sály a rannej prezenčky, aby bezprecedentne otvorila mimoriadnu schôdzu. Len preto, aby opozícia aj v lete vyvolávala protivládnu kontrarevolúciu a bola v médiách.

Bratislavský parlamentný cirkus úplne prehlušil európske pobrexitové dianie, ktorého je Slovensko na pol roka koordinátorom. Ale koho z kontrarevolucionárov to zaujíma? Známy politológ Michal Horský charakterizoval situáciu v NR SR slovami: „V západných demokraciách je nemysliteľné, že by parlament skĺzol na úroveň, ktorá sa od marcových volieb deje v našej politickej aréne. Dá sa to prirovnať len k parlamentarizmu ázijských štátov či krajín na Balkáne.“

Podľa neho je pre slovenskú vládu rozhodujúce, že všetci štyria lídri koalície držia konsolidovanú väčšinu a trvajú na svojich integračných predstavách v EÚ, ako aj našej orientácii na NATO. To, že politická opozícia sa nedokáže zmieriť s volebným neúspechom, určuje aj správanie sa jej politikov v NR SR. Miesto rokovania o dôležitých veciach týkajúcich sa každodenného života slovenských občanov idú vláde po krku a politikárčia.

Qui bono

Okrem kontroverzných vystúpení Lucie Nicholsonovej v slovenskom parlamente chodí exhibovať do nemeckej televízie antieurópsky europoslanec Richard Sulík, hoci naposledy ho v debate uzemnila tamojšia ministerka obrany a vysmiali ho tamojší diváci. Na námestiach, podobne ako v NR SR, sa v nenávisti voči vládnej štvorke predbiehajú Igor Matovič s Danielom Lipšicom, zatiaľ čo Boris Kollár stihol urobiť dieťa č. 10 tentoraz mladej slovenskej speváčke.

Letný pokus o opozičnú kontrarevolúciu v poslaneckých laviciach ticho sledujú Kotlebovci, ktorí sa angažujú vo vlakových hliadkach a pri zbieraní podpisov pod petíciu za vystúpenie Slovenska z EÚ a NATO. Nemusia hnúť ani prstom a opäť im stúpnu percentá v prieskumoch verejnej mienky. To bude zrejme najhmatateľnejší výsledok tohto leta.

Aby toho nebolo málo, strážcovia demokracie v SME sa predháňajú vo vyzdvihovaní letného protivládneho ťaženia, v ktorom účel svätí prostriedky. Najnovšie tento denník priniesol exkluzívny rozhovor s „hrdinským“ bankovým úradníkom, ktorý z politických dôvodov flagrantne porušil bankové tajomstvo, ale na košickom mítingu mu protestujúci aplaudovali.

Jeden z bratislavských redaktorov dokonca napadol nášho Petra Sagana, srdnato bojujúceho na Tour de France, za jeho údajne nevkusné americké archívne auto. Zdá sa, že bulvarizácia politiky a spoločenského života na Slovensku sa prenáša aj do kedysi mienkotvorných médií…

Banská Bystrica nie je Bratislava

Ešteže v Banskej Bystrici panuje kľud napriek tomu, že primátor je na dovolenke. V meste cítiť prázdninové obdobie a turistickú sezónu. Letná novinka s vodnou hmlou na Námestí SNP zaujala všetkých, ešte aj japonských turistov s foťákmi. Majster Juraj Sarvaš slávi vzácne životné jubileum vo vedeckej knižnici a Banskobystrické kultúrne leto ozvláštni rytiersky turnaj.

Hoci pred časom zahraničný investor náhle zrušil veľkú investíciu v bystrickom priemyselnom parku, pozvoľna pokračuje výstavba novej autobusovej stanice či rekonštrukcia kaštieľa Radvanských, kde archeológovia vo výkopoch objavujú zaujímavé historické nálezy. Plážové kúpalisko poskytuje ľuďom príjemné osvieženie, rovnako ako kultúrne akcie a letné terasy s občerstvením, jednoducho pohoda.

Ešteže my Bystričania máme zdravý sedliacky rozum a kontrarevolúcia z Bratislavy k nám (zatiaľ) nedorazila. Predsa je leto a k nemu patrí oddych!

Autor: Miro Toman, Foto: ilust.

Miro Toman