Banskobystrická samospráva v procese príprav projektu revitalizácie Mestského parku na Tajovského ulici, na ktorom pracuje participatívnym spôsobom, ponúka viacero informačno-vzdelávacích aktivít.
Okrem príbehov, spomienok či historických fotografií, ktoré postupne získava od obyvateľov na tému mestského parku, pozvalo mesto minulú nedeľu záujemcov na podujatie Potulky mestom s príznačným názvom „O parku v parku“. Prvý aprílový deň zas v spolupráci s banskobystrickou Univerzitou Mateja Bela organizuje konferenciu s cieľom edukovať a rozšíriť obzory prítomných o zaujímavé informácie súvisiace s obnovou parku pre potreby súčasnej doby.
Pochopiť a spoznať „ducha mestského parku“. To je hlavný cieľ všetkých organizovaných a plánovaných aktivít. Mesto na základe príbehov obyvateľov spoznáva, ako park v minulosti vyzeral, na čo slúžil, ale aj to, kto sa v ňom stretával. Málokto napríklad vie, že tam, kde je dnes mestský park, bola kedysi zeleninová záhrada, ktorá patrila Kostolu sv. Alžbety v Dolnej ulici.
Pani učiteľky zo škôlky nachádzajúcej sa v blízkosti zas využívali park na prechádzky a organizovanie rôznych akcií pre najmenších. Viacerí Banskobystričania si spomínajú na prísneho strážnika, nedeľné koncerty vojenskej dychovej hudby či knižnicu na okraji parku. Ďalší pohľad na to, ako by mal park vyzerať v 21. storočí ponúknu pozvaní hostia v rámci konferencie 1. apríla 2022 na Ekonomickej fakulte UMB v Banskej Bystrici.
„Výsledkom participatívneho procesu pri projekte obnovy mestského parku by mali byť kvalitné výstupy, ktoré budú hodnotným doplnkom pre zadanie súťaže návrhov. Práve preto chceme počas prvého bloku odborných prezentácií dosiahnuť, aby sa odborná i laická verejnosť dozvedela o histórii parku čo najviac, aby prítomní pochopili, aké sú limity jeho obnovy, ale aj význam, základný zmysel, čo všetko ponúka, a na čo sa môže využiť. Významnou súčasťou parku je aj zeleň, preto sa snažíme osloviť odborníkov, ktorí nám porozprávajú o environmentálnej dôležitosti parku a jeho zelených a modrých funkciách s ohľadom na potreby súčasnej doby,“
objasňuje Eva Mazancová z partnerskej organizácie mesta Dialogue Centre n. o.
Jedným z bodov konferencie bude aj prezentácia príkladov už realizovaných projektov revitalizácie parkov v iných krajinách. Panelová diskusia zas spojí za jedným stolom všetkých pozvaných odborníkov, ktorí zodpovedajú otázky významu parku, jeho historickej hodnoty a pod. Konferenciu zavŕši krátka prechádzka priamo v parku.
„Radi by sme interaktívnym spôsobom vytvorili priestor na zdieľanie pocitov či inšpirácií, dojmov z konferencie i zbieranie bezprostredných nápadov. Oslovili sme odborníkov z nitrianskej univerzity zameraných na krajinársku architektúru, bratislavského Metropolitného inštitútu, banskobystrického mestského úradu a ďalších, ktorí by nám mohli pomôcť vytvoriť obraz bezpečného zeleného parku 21. storočia,“
dopĺňa Soňa Kariková, koordinátorka pre participáciu a otvorené vládnutie MsÚ v Banskej Bystrici.
Organizátorom sa podarilo pozvať zvučné mená – lesníkov, historikov, odborníkov na pamiatky i participatívne plánovanie, ako aj krajinných architektov. Odprezentované budú aj príklady dobrej praxe. Po individuálnych prednáškach sa všetci hostia stretnú za jedným stolom v panelovej diskusii, ktorej snahou je priblížiť komplexný pohľad na revitalizáciu parku a vytvoriť priestor na zodpovedanie otázok jeho významu, historickej či environmentálnej hodnoty. Konferenciu zavŕši krátka prechádzka priamo v parku.
Aula Ekonomickej fakulty UMB, ktorá sa nachádza pri Mestskom parku na Tajovského ulici, privíta v piatok 1. apríla 2022 od 13:00 hod. – 17:00 hod. niekoľko významných odborníkov.
O histórii parku porozpráva prítomným emeritný lesník, ochranár a historik Ing. Július Burkovský a o limitoch parku zástupcovia Krajského pamiatkového úradu v Banskej Bystrici. K významu a zeleným funkciám parku vystúpi krajinný architekt doc. Ing. Attila Tóth, PhD., vedúci Ústavu krajinnej architektúry Fakulty záhradníctva a krajinného inžinierstva SPU v Nitre.
Pozvanie prijali aj odborníci z Metropolitného inštitútu Bratislava – špecialista na participatívne plánovanie Mgr. Juraj Hurný a architektka Ing. arch. Veronika Vojteková zo sekcie súťaží. Príklady projektov revitalizácie parkov prinesie aj Ing. Jana Šimečková, členka poroty súťaže Park roka (Brno), riaditeľka Svazu zakládání a údržby zeleně a šéfredaktorka časopisu Inspirace.
Konferencia sa uskutoční aj online. Ak by ste sa chceli konferencie zúčastniť, registrácia je dostupná na odkaze: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScmeESViKQklGK2hhwyO6AnkdGN60QBxukfKgOkMwKvet5VJw/viewform
Všetky potrebné informácie postupne pribudnú na webe mesta v sekcii venovanej mestskému parku: www.banskabystrica.sk/mestskypark/. Zaujímavé príbehy obyvateľov o mestskom parku si môžete prečítať na www.banskabystrica.sk/samosprava/otvorena-samosprava-ogp-local/participativne-planovanie/mestsky-park/spomienky-banskobystricanov/.
Iba pre pamäť zverejňujeme video, ako mohol vyzerať obnovený mestský park podľa pôvodne schváleného projektu z roku 2018 financovaného z eurofondov, ktorý sa vlani dostal až do štádia stavebného povolenia, avšak napokon sa nerealizoval:
Teraz banskobystrická samospráva pripravuje nový projekt participatívnym spôsobom, pričom v počiatočnom štádiu sa vytvára spoločný názor na budúcu podobu mestského parku.
Zdroj: Dominika Adamovičová a (tom) , Foto: ilustračné