Generál Milan Rastislav Štefánik je jednou z našich najvýznamnejších slovenských osobností. Vojak, letec, astronóm, vedec, cestovateľ, diplomat, politik, človek, ktorý sa významne pričinil o vznik prvej Československej republiky v roku 1918.
Pôvodná busta M.R. Štefánika v Sásovej
A to zďaleka nie je všetko. Známy je jeho zaujímavý, no neľahký osud. Podobný, aj keď bez tragického konca mala aj jeho podobizeň – busta pred zvonicou v obci Sásová, dnes mestskej časti Banskej Bystrice.
V zložitom období roku 1938, pred rozpadom medzivojnového Československa, sa v obci na podnet miestneho učiteľa O. Chmelíka zorganizovala zbierka na výstavbu pomníka M. R. Štefánikovi. V Sásovej si jej obyvatelia vždy s úctou a za výdatnej účasti školy, pripomínali významné udalosti a osobnosti štátu i národa.
Na zbierku prispeli občania, obecné zastupiteľstvo, Okresný úrad v B. Bystrici a firmy stavajúce železničnú trať B. Bystrica – Diviaky. Spolu sa vyzbieralo takmer 7.200 korún. Ešte v tom roku, 6. júna sa konalo slávnostné odhalenie pomníka s bustou generála Štefánika, pred sásovskou zvonicou. Podobizeň Štefánika i podstavec navrhol akademický sochár Ladislav Majerský.
Bronzová busta je ojedinelým a tým aj vzácnym portrétom M. R. Štefánika. Je na nej totiž zobrazený bez známej francúzskej generálskej čiapky. Slávnostného odhalenia sa zúčastnilo vyše tisíc ľudí. Zišli sa občania, zástupcovia armády a miestneho Sokola. Spevokol Štefánik spieval hymnickú pieseň „Kto za pravdu horí“, bola aj recepcia a ľudová veselica s doprovodom bystrickej posádkovej hudby.
Sásovčania zachránili Štefánikovu bustu pred komunistami
Po skončení druhej svetovej vojny a neskôr po nástupe komunistickej moci v znovuobnovenom Československu sa stal Štefánik pre režim „viac menej nežiaducou osobnosťou“. A tým aj jeho pamätníky. V Sásovej busta na podstavci pred zvonicou ostala do polovice päťdesiatych rokov 20.storočia.
Následne bola z ideologických dôvodov odstránená a uložená v budove Miestneho národného výboru. Našťastie nebola zničená. V osemdesiatych rokoch ju pánRobertJanovec z povaly bývalého MNV, kde malo prístup mnoho ľudí, odniesol a uschoval. Busta sa napokon dostala do skladu miestnej základnej školy, dnes ZŠ na Ďumbierskej ulici.
Medzitým bol priestor pred zvonicou prázdny. V roku 2003 sa z iniciatívy pána Ladislava Roháča a jeho manželky Anny, ktorý sa tiež pričinili o uchovanie busty, začali snahy o jej prinavrátenie na pôvodné miesto. Z finančných i bezpečnostných dôvodov sa prikročilo k výrobe epoxidového odliatku.
Znovuodhalenie v Sásovej a ďalšie Štefánikove artefakty v Banskej Bystrici
Autorom kópie busty sa stal architekt Dušan Čupka a odliatok vyrobil akademický sochár Ján Filo. Slávnosť nového umiestnenia busty zorganizovalo mesto Banská Bystrica spolu s Miestnym odborom Matice slovenskej v Banskej Bystrici a Spoločnosťou M.R. Štefánika v roku 2005, teda v roku 125. výročia narodenia M. R. Štefánika a 750. výročia udelenia mestských privilégií Banskej Bystrici.
V roku 2013 bola busta zo skladov základnej školy premiestnená do zbierok Stredoslovenského múzea v Banskej Bystrici.
Generála Štefánika spájajú s Banskou Bystricou aj ďalšie zaujímavé artefakty. V susednej Rudlovej sa nachádza jeho ďalšia busta, aj s typickou generálskou čiapkou ako súčasť pomníka padlým v prvej svetovej vojne 1914 – 1918.
Jeho socha sa tiež nachádzala pod serpentínami na Urpín, neskôr nahradená sochou partizána. No a bez povšimnutia nemôže ostať ani päťdesiatkorunová bankovka z roku 1948 na ktorej lícnej strane je portrét M. R. Štefánika a na rube silueta Banskej Bystrice.
Autor: Marcel Pecník, Foto: Mirka Chabadová a súkromné archívy