V tomto roku sa najmä medzi Poliakmi, Čechmi, Maďarmi a samozrejme Slovákmi očakáva zvýšený záujem o Slovensko. Je predpoklad, že počas leta si slovenské strediská cestovného ruchu užijú úspech. Šancu treba využiť. Môjmu Slovensku želím úspech.
Ibaže, more je more a popri Slovensku určite aj ono bude lákať. Kam sa však vybrať? Do ktorej krajiny?
A kam pôjdu Rusi? Opustili egyptské pláže a vzhľadom na napäté vzťahy s Tureckom, nepocestujú veľmi ani do tejto krajiny. Mnohí y nich dajú tiež prednosť domácej dovolenke. Teda, napríklad Krymu, Soči, ale aj Abcházku, čo je neuznaný miništát odtrhnutý od Gruzínska a spriatelený s Ruskom.
Mnohí sa však vyberú do Európy. Asi najlepšie vzťahy majú s Gréckom. Tam treba očakávať výrazne viac Rusov. Pritom nejde o malé počty. Odborníci tvrdia, že len Egypt a Turecko opúšťa 4 milióny Rusov. Rubeľ má klesajúcu hodnotu, bude to niečo menej, aj doma vo svojich letoviskách mnohí ostanú, ale aj tak. Bude ich veľmi veľa. No a teraz, Slovák, rozhodni sa, kam a ako pôjdeš.
Na Slovakiatoure sa objavili informácie o obrovskom počte Nemcov a Rakúšanov, ktorí sa zahľadeli do Chorvátska. Je to krajina dostupná autom, je bezpečná a bude plná. Aj na Slovensku je už teraz vyšší záujem o Jadran. Zvyšuje sa však len veľmi pomaly.
Čo sa môže stať? Mnohé cestovky nemajú hotely zakúpené na garancie. Teda, nevyplatili dopredu dohodnutú cenu s tým, že je už na nich ako pobyty predajú. Zväčša využívajú allotment. Teda, čo sa do daného termínu nepredá, predá si hotel sám. Prípadne tak urobí aj skôr. Keď bude záujem z iných krajín veľký.
Veľký záujem je u nás o apartmány v Chorvátsku. Tie cestovné kancelárie ponúkajú v obmedzenom množstve. Spoľahnú sa naši ľudia na doterajšie priateľské vzťahy s majiteľmi apartmánových domov? Čo ak sa predá všetko?
V prípade Chorvátska by som sa teda poponáhľal. Tlak sa zvyšuje aj na Bulharsko, Taliansko, či Španielsko. Všade, kde je dobrá, aspoň relatívne, bezpečnostná situácia, je záujem o prímorské letoviská. A platí podobná rada ako v prípade Chorvátska.
Špecifická situácia je v Grécku. Slovenské cestovky tam majú nakúpené pobyty zväčša na garanciu. Aj vtedy sa môže stať, že hotel predá pobyt dva krát. To je však už neetické podnikanie a to ťažko predvídať. Vlani sa znížil záujem o ostrov Kos. I keď tí, ktorí tam boli sa dušili, že s utečencami neprišli do styku. Obrovský záujem bol o Rodos, či ďalšie ostrovy vzdialenejšie od Turecka. Tu očakávam podobný vývoj. Zvýši sa však tlak aj na Peloponéz, Chalkidiki, alebo Olympskú riviéru.
A čo s krajinami, kde dominuje Islam? Podarí sa Tunisku očistiť od teroristov? Záujem bude určite menší, ako ešte pred pár rokmi. To isté platí o Egypte. V Turecku rástla do minulého roku návštevnosť každý rok zhruba o 10 percent. Tohto roku možno očakávať poloprázdne hotely. Po prvý raz znižujú kapacity v Turecku aj slovenské cestovné kancelárie. Bez ohľadu na to, že v oblastiach, kde nie sú v blízkosti grécke ostrovy Kos, Lesbos a Samos, nikto utečenca ani neuvidí.
Toto sú rozhodujúce krajiny letných dovoleniek. Ako to nakoniec dopadne, to sa ešte uvidí. Znižovanie cien v krajinách, kde klesá záujem a ich zvyšovanie tam kde sa darí, môže zamiešať kartami. Nevraviac o vývoji situácie.
Autor: Ľubomír Motyčka, Foto: ilust.