Prichádza letný čas prázdnin a dovoleniek, počas ktorého si môžeme trochu oddýchnuť, ak nám to dovolia pracovné či iné povinnosti. V utorok 21. júna 2022 o 9:14 hodine svetového času (UT) nastáva letný slnovrat.
Letný slnovrat
Astronomický termín slnovrat (lat. solstitium) sa používa ako označenie pre stav, kedy má Slnko voči rovníku buď najväčšiu (pri letnom slnovrate), alebo naopak najmenšiu deklináciu (pri zimnom slnovrate). Jedná sa o uhlovú vzdialenosť rovnobežky, na ktorej sa nachádza nebeské teleso, práve od svetového rovníka. Na severnej pologuli je kladná, na južnej potom záporná.
Letný a zimný slnovrat súvisia s náklonom zemskej osi od roviny obehu Zeme okolo Slnka. Nie s tým, ako ďaleko sa nachádza Zem od Slnka nachádza. Vtedy Slnko dosahuje buď najsevernejší, alebo naopak najjužnejší bod svojej pomyselnej dráhy, ktorými sú obratník Raka (na severe) a obratník Kozorožca (na juhu).
Slovenské slovo slnovrat je odvodené od ročného pohybu Slnka vychádzajúceho nad obzorom. Počas letného slnovratu dospeje k najsevernejšiemu bodu a potom sa začína po obzore postupne vracať smerom na juh. K najjužnejšiemu bodu potom dospeje počas zimného slnovratu, čo je moment, kedy sa opäť obracia smerom na sever.
Astronomické leto
Letným slnovratom sa nazýva okamih, kedy na severnej pologuli začína astronomické leto (prvý letný deň). Vtedy je najdlhší deň a najkratšia noc. Na severnej pologuli obvykle nastáva 20. alebo 21. júna, ale výnimočne môže pripadnúť aj na iný dátum. Na južnej pologuli je to potom samozrejme naopak a v tomto termíne nastáva zimný slnovrat.
Počas letného slnovratu dosahuje Slnko obratníka Raka (prechádza zo súhvezdia Blížencov do súhvezdia Raka), na poludnie vystupuje najvyššie a jeho lúče dopadajú kolmo na zem práve na obratníku Raka. Krajina sa pohybuje v takmer najvzdialenejšom bode obežnej dráhy okolo Slnka, ktoré v tento deň dosahuje najsevernejší bod svojej pomyselnej dráhy.
Počas letného slnovratu deň trvá vyše 16 hodín, zatiaľ čo noc iba niečo viac ako 7 hodín. Noci v tomto období sú na našom území veľmi svetlé. Úplne sa nezotmie a objavuje sa iba tzv.astronomický súmrak. Vtedy je síce na prvý pohľad noc, ale obloha nie je taká tmavá ako inokedy a hviezdy sú menej viditeľné.
Na severnom polárnom kruhu sa v deň letného slnovratu o polnoci Slnko dotýka horizontu bez toho, aby zapadlo, zatiaľ čo na južnom polárnom kruhu sa na poludnie dotýka horizontu bez toho, aby vyšlo. Na severnom póle vtedy vrcholí polárny deň a na južnom zasa polárna noc.
Tradičným zvykom oslavy letného slnovratu sa na Slovensku stalo pálenie svätojánskych ohňov počas najkratšej noci roka. Táto tradícia má pôvod v mytológii starých Slovanov. Slnovrat bol v minulosti chápaný ako začiatok novej etapy, vhodný na regeneráciu síl prírody aj človeka. Obrady letného slnovratu sa zväčša sústredili na 24. jún, deň sv. Jána Krstiteľa. Pohanský obrad sa tak počas dlhých stáročí spojil s kresťanskou tradíciou.
A takto vyzerá oslava letného slnovratu na Podpoľaní:
Autor: (tom), Foto: ilustračné