Keď v novembri 2013 vyhral Marian Kotleba v druhom kole volieb banskobystrického župana, bol to pre obyvateľov nášho kraja riadny šok. Ani vtedy tomu nenasvedčovali prieskumy verejnej mienky. Teraz sa jeho strana dostala do NR SR vytlačiac z neho KDH, čo šok nielen pre celé Slovensko, ale aj pre Európsku úniu.
To sú dve azda najväčšie prekvapenia sobotňajších volieb do slovenského parlamentu, nehovoriac o ďalšom extréme – Sme rodina Borisa Kollára, ktorého hnutie chce podporiť pravicovú koalíciu. Prekvapilo aj najtesnejšíe prekĺznutie favorizovanej Siete Radoslava Procházku. Ostatné strany sa viac či menej očakávali v novej NR SR, aj keď možno s inými preferenciami. Otázkou zostáva, prečo slovenským voličom imponujú neštandardné politické zoskupenia a strácajú u nich body zavedené strany.
Zo štandardných politických strán sa do slovenského parlamentu vracia SNS s predsedom Andrejom Dankom. Oslabil SMER-SD, naopak posilnili SaS a OĽaNO-NOVA. Svoje pozície si ako tak uchoval MOST-HÍD. Kotlebovci zostanú v izolácii.
Robert Fico krátko po voľbách povedal, že Smer nikdy nevylučoval spoluprácu so žiadnou stranou a zablahoželal všetkým, ktoré získali viac ako päť percent. Skonštatoval, že niektoré štandardné politické strany sa vytratili a bolo by predčasné, keby naznačoval, akým smerom sa chcú pustiť. Vidí päť potenciálnych strán na možnú koaličnú dohodu.
„Po osemročnom vládnutí prichádza únava materiálu, vyhrali sme však opäť voľby, prekvapil ma vysoký počet politických subjektov. Zostavovanie vlády bude asi trvať dlhšie ako zvyčajne. Je našou povinnosťou hľadať partnerov. Nový vládny kabinet čakajú veľké výzvy, okrem riešenia migračnej krízy aj predsedníctvo Slovenska v Rade EÚ,“
uviedol predseda strany SMER-SD.
Výsledkom tohoročných parlamentných volieb na Slovensku, ktoré nazvali viacerí politickým zemetrasením, je pat. Hrozí, že akokoľvek sa bude skladať nová vládna koalícia, bude musieť mať aspoň 4 – 5 strán s veľmi krehkou stabilitou. Najväčšiu zodpovednosť pri zostavovaní budúcej vlády bude mať víťaz volieb SMER-SD, ktorého predsedu by prezident Andrej Kiska mal poveriť touto úlohou ako prvého.
Ak sa mu to nepodarí do 30 dní, bude pravdepodobne nasledovať ďalší pokus predsedu druhej najsilnejšej strany SaS. To už bude fungovať nový parlament. Pokiaľ by sa parlamentné strany nedohodli na zložení vládnej koalície, presunie sa zodpovednosť na prezidenta a samozrejme NR SR. Hypoteticky môže prichádzať do úvahy aj úradnícka vláda, keďže od 1. júla sa Slovensko stane predsedajúcou krajinou Európskej únie (presne tak sa to stalo v Čechách po patových voľbách v roku 2013). Posledným riešením by bolo vypísanie nových predčasných parlamentných volieb.
Analýzy a odborné hodnotenie výsledkov volieb však nechajme na politológov a sociológov, politikom zasa potrebný čas na rokovania a hľadanie dohody
Pre zaujímavosť si pozrime poradie osmičky politikov, ktorí získali nad 100.000 preferenčných hlasov a ľudia im prejavili vo voľbách najväčšiu dôveru. Niekto z nich by tak mohol byť potenciálne novým premiérom:
- Robert Fico 502 345
- Robert Kaliňák 357 018
- Peter Pellegrini 193 420
- Richard Sulík 179 249
- Igor Matovič 159 874
- Miroslav Lajčák 156 907
- Marian Kotleba 156 355
- Peter Kažimír 152 954
Foto: ilust.