Kométu Tsuchinshan-ATLAS možeme sledovať na oblohe aj v Banskej Bystrici až do konca októbra

SPRÁVY
0 /

V priebehu tohto mesiaca môžu aj Bystričania na jasnej večernej oblohe sledovať kométu s názvom Tsuchinshan–Atlas. Voľným okom bude pozorovateľná do konca októbra resp. do začiatku novembra. Potom sa bude dať vidieť opäť len ďalekohľadom.

Kométa má označenie C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS (vyslovuje sa ču-šin-san – atlas), pričom názov označuje miesta, kde bola objavená. Systém ATLAS ju v Južnej Afrike spozoroval 22. februára 2023.

Kométa nad Banskou Bystricou, foto: Norbert Kuklovský

Kométa nad Banskou Bystricou, foto: Norbert Kuklovský

Následne sa ju podarilo spätne dohľadať aj na snímkach observatória na Purpurovej hore v Číne. Tu ju prístroje zachytili už 9. januára a v observatóriu Palomar dokonca už 22. decembra 2022.

Pochádza z tzv. Oortovho oblaku, čo je predpokladaná oblasť na okraji Slnečnej sústavy, ktorá sa označuje za liaheň komét. K Slnku táto kométa prichádza po prvý raz. Ide o oblasť kometárnych objektov, ktorá sa rozprestiera vo vzdialenosti od 50 000 až do 100 000 AU. AU značí astronomickú jednotku, čo je vzdialenosť medzi Zemou a Slnkom.

Perihélium kométa dosiahla 27. septembra, pričom sa k Slnku priblížila na vzdialenosť 0,39 AU. Do tohto bodu sa znovu vráti za zhruba 80-ticíc rokov, čo znamená, že dovtedy nebude pozorovateľná.

Samotné jadro kométy má priemer zhruba 2 km a chvost je dlhý až 29 miliónov kilometrov. Kometárny chvost vzniká, keď sa kométa priblíži k Slnku. Vtedy sa ľad a iné prchavé látky v jadre kométy začnú vyparovať a uvoľňovať plyny a prach. Tieto materiály vytvárajú okolo jadra oblak nazývaný koma. Slnečný vietor a tlak slnečného žiarenia potom tieto častice odfúkavajú preč od Slnka, čím sa formuje chvost kométy.

Kométa Tsuchinshan–Atlas

Kométa Tsuchinshan–Atlas

Autor: (tom), Foto: Norbert Kuklovský a ilustračné