František Berchtold bol trnavský rodák. Narodil sa 24. júna 1730 t. j. pred 190 rokmi. S jeho menom je spojený vznik banskobystrickej diecézy – biskupstva, preto skôr než sa budeme venovať jeho biografii, pripomeňme si základné údaje o vzniku biskupstva.
Banskobystrické biskupstvo
Územie terajšieho Banskobystrického biskupstva bolo súčasťou rozsiahleho ostrihomského arcibiskupstva. Na podnet Márie Terézie pápež Pius VI. schválil 13. marca 1776 bulou „Regalium principum“ utvorenie banskobystrického, spišského a rožňavského biskupstva.
Mária Terézia dala do vena biskupstvu niekdajšie arcibiskupské panstvo s kaštieľom vo Sv. Kríži nad Hronom (dnes Žiar nad Hronom) a bývalý jezuitský kostol v Banskej Bystrici určila za jeho katedrálu. Patrón katedrálneho kostola sv. František Xaverský sa stal nebeským patrónom biskupstva. Novozriadenej katedrálnej kapitule bolo určených 6 kanonických miest.
Kto bol prvý banskobystrický biskup
Barón z Ungerschützu prepošt bratislavskej prepozitúry (prepošstva). Celým menom gróf František Peter Pavol Ignác Berchtold z Uherčic, šľachtický prídomok von und zu Ungarschitz (barón z Ungerschützu).
Príchod prvého biskupa so slávnostným sprievodom dňa 28. októbra 1776 do nového sídla bolo zaznamenané nasledujúcim spôsobom: „Najprv ho privítali v Kremničke, odkiaľ sa previezol na koči až po mestské hradby. Do mesta vstúpil na bielom koni cez Dolnú bránu za búrlivých ovácií miestnych obyvateľov, ktoré umocňovalo vyzváňanie zvonov a zvuky delových sálv.
Vo farskom kostole v mestskom hrade zaspieval Te Deum a požehnal prítomných. Na druhý deň ráno slávnostný ceremoniál pokračoval uvedením Berchtolda do biskupského úradu a slávnostnou svätou omšou vo farskom kostole.“
Biskup František Berchtold po svojom nástupe do funkcie vykonal všetky počiatočné organizačné práce v novovzniknutom biskupstve. Potom na jeho podnet musela mestská rada odstrániť spred jeho okien nástroje spravodlivosti – pranier a klietku hanby.
Budovu kolégia na banskobystrickom námestí neprijal za rezidenciu a ponechal ju pre kanonické byty sídelnej katedrálnej kapituly kanonikov. Mesto mu preto ponúklo pôvodný Sturzerovský dom – starý dom banskej komory (dnes Námestie SNP č. 19), ktorý rovnako nový biskup neakceptoval a na jeho mieste ním postavená nová biskupská budova bohužiaľ v roku 1783 ľahla popolom.
Bola to veľká tragédia. Počas rekonštrukčných prác býval biskup v dome č. 11 v Lazovnej ulici v tzv. Bottovom dome. Po ukončení prác na znovuvybudovanom biskupskom paláci (stavbu financoval so svojich súkromných a rodinných zdrojov) nechal nad vstupnú bránu biskupského paláca v Banskej Bystrici umiestniť nápis v latinčine tohto znenia: „Mária Terézia, cisárovná vdova, kráľovná Uhorska, ustanovila dve časti tohto biskupstva, ktoré 3. mája 1783 požiarom zhubným pre celé mesto bolo zničené. Banskobystrický biskup František z kniežatstva Berchtold ho dal na svoje útraty obnoviť a ostatnú časť priečelia od základov vybudovať. A celé to dokončil v roku 1787 .“
Rovnako nechal opraviť kaštieľ v Žiari n/ Hronom. Dal pri ňom vysadiť park a zriadiť ovocnú záhradu. Zomrel 14. augusta 1793 v biskupskej rezidencii v Žiari n/Hronom a je pochovaný v tamojšej hrobke banskobystrického biskupstva.
Wikipédia pri jeho mene uvádza, že bol hlavou prvej slobodomurárskej lóže v Banskej Bystrici, tento údaj je však nesprávny. Veľmajstrom prvej banskobystrickej lóže bol plukovník vo výslužbe Ladislav Radvanský.
Autor: Jozef Ďuriančík, Foto: archív a ilustračné