Ján Ursíny – Príbeh slovenského demokrata v 20. storočí

História
0 /

Obľúbené cyklické podujatie Stretnutia s minulosťou venované aj osobnostiam slovenských dejín si nájdu svojich priaznivcov aj v marci. Tentoraz si historik Marek Syrný z Filozofickej fakulty Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici pripravil prednášku o politikovi Jánovi Ursínym.

Priestor Matejovho domu bude tak opäť patriť zaujímavej kapitole slovenskej histórie. Hoci je Slovenské národné povstanie významným medzníkom našej histórie, možno niekoho prekvapí, že jednotlivým politikom, ktorí ho organizovali, sa venuje len nezaslúžene malá pozornosť. Takmer zabudnutou postavou sa tak celkom nespravodlivo stal aj Ján Ursíny, jeden z hlavných „lídrov“ SNP a prvý predseda Demokratickej strany na Slovensku.

Ján Ursíny

Ján Ursíny

„Ján Ursíny patril medzi svetlé výnimky slovenskej politiky, v jeho osobnosti sa snúbil zmysel pre politický kompromis potrebný k zmierňovaniu politického radikalizmu ovládajúceho slovenskú politiku a spoločnosť v 40. rokoch minulého storočia. Vďaka jeho ľudskosti a „sedliackemu rozumu“ slovenského politika demokratického zamerania, ktorý miloval rodný Turiec a Slovensko, odmietol dokonca útek do cudziny pred komunistickou represiou,“

uvádza historik Marek Syrný.

Marek Syrný

Marek Syrný

Ján Ursíny stál v odboji na čele nekomunistickej časti SNP, zakladal a viedol Demokratickú stranu počas povstania a krátko po vojne. Po oslobodení až do septembra 1947 bol podpredsedom vlády. Tento post opustil až po zinscenovanom tlaku komunistov a patril medzi vôbec prvé obete politických „monsterprocesov“ po komunistickom prevrate vo februári 1948.

Sedem rokov strávených vo väzení mu podlomili zdravie a na slobodu bol prepustený na základe prezidentskej amnestie v roku 1953, súdne rehabilitovaný bol až v roku 1964, no do aktívneho politického života sa už nezapojil.

Demokrat Ján Ursíny

Demokrat Ján Ursíny

„Stretnutia s minulosťou patria k cyklom, ktoré sú veľmi obľúbené, je veľmi dôležité, aby sme si aj v tomto období pripomínali komplikovaný životný príbeh Jána Ursínyho, lebo nám aj dnes má čo povedať o boji s totalitou – či už s tou fašistickou alebo komunistickou. Inšpirácia dejinami je nadčasová. Poučenie z nich má vždy svoje miesto tak v živote spoločnosti ako aj jednotlivcov,“

hovorí riaditeľ Stredoslovenského múzea Marcel Pecník.

Matejov dom

Matejov dom

Prednáška sa okrem politického profilu tohto demokratického politika z našej minulosti zameria aj na jeho rodinné zázemie a postavenie v štruktúrach evanjelickej cirkvi. Celkovo sa pozrieme na jeho širokú spoločenskú akceptáciu a vnímanie slovenskou politikou, konfesiami či straníckymi kolegami ako aj politickými protivníkmi.

Štvrtá časť podujatia Stretnutia s minulosťou bude zameraná na osobnosť Bohdany Škultétyovej a jej nevšedný osud slovenskej ženy. Návštevníkom ho priblíži historička Alica Kurhajcová 27. apríla 2022 o 17:00 hod. v Matejovom dome.

Zdroj: Dana Kurtíková, Foto: archív a ilustračné