Iva Bittová a Mucha Quartet očaria Bystricu Slovenskými spevmi Bélu Bartóka  

KULTÚRA
0 /

Fenomenálna česká speváčka a huslistka Iva Bittová vyráža s mladým slovenským Mucha Quartetom na spoločné turné. S pozoruhodným projektom, ktorý mimoriadne citlivým spôsobom spracováva unikátne výsledky celoživotnej práce geniálneho skladateľa a muzikológa Bélu Bartóka, zavítajú 3. decembra aj do Evanjelického kostola na Lazovnej ulici v Banskej Bystrici.

Celosvetovo známy hudobný skladateľ a vynikajúci klavirista Béla Bartók patril aj k najvýznamnejším etnomuzikológom počiatku 20. storočia. Vzhľadom na to, že vyrastal v Rakúsko – Uhorsku, sústredil sa vo svojej zberateľskej práci predovšetkým na folklór týchto zemí. A to natoľko dôkladne, že len jeho zbierka slovenských ľudových piesní a nápevov, ktorá sa rozrastala až do jeho smrti v americkom exile v roku 1945, dnes obsahuje viac ako 3.200 záznamov.

Výber z nich upravil pre Ivu Bittovú a sláčikový Mucha Quartet renomovaný hudobný skladateľ Vladimír Godár. Pôvabné nové verzie, ktoré rozhodne netrpia prehnanou upjatosťou k originálom ani akademickosťou, vyšli v tomto roku na CD a v digitálnej verzii vo vydavateľstve Pavian Records. Slovenské spevy Ivy Bittovej a Mucha Quartetu predstavujú 44 vybraných nápevov, optimisticky radostných aj tklivých piesní. Niektoré z nich sú len kratučké a pôsobia ako fragment či skica, ale i tak okúzľujú – svojou pestrosťou, hudobnými nápadmi a občas i nečakaným vtipom.

Známa speváčka, huslistka a herečka Iva Bittová býva často označovaná za „hudobnú chameleónku“. Jej životná a hudobná cesta viedla od brnianskeho konzervatória medzi dnes už legendy moravskej alternatívnej scény, odtiaľ potom na medzinárodnú scénu, vrátane newyorskej Carnegie Hall. Jej záber je bez preháňania obdivuhodný. V Banskej Bystrici sa naposledy predstavila s albumom Mater od spomínaného Vladimíra Godára.

Mucha Quartet sa venuje interpretácii hudby od obdobia vrcholného klasicizmu po súčasnosť a tvoria ho Juraj Tomka (prvé husle), Andrej Baran (druhé husle), Veronika Prokešová (viola) a Pavol Mucha (violončelo). Od roku 2003, kedy ho ešte ako študenti na bratislavskom konzervatóriu založili, pravidelne koncertujú. Dostalo sa im pocty zahrať aj pri návšteve anglickej kráľovny Alžbety II. na Slovensku a v roku 2011 vystúpili v Luxemburskej filharmónii.

Vstupenky na banskobystrický koncert, ktorý sa bude konať 3. decembra 2016 o 18:00 hod. v Evanjelickom kostole na Lazovnej ulici, si môžete zakúpiť v kníhkupectve Artforum na Dolnej 48, alebo cez www.drhorak.sk.

Autor: Slavo Sochor, Foto: ilustračné