V dňoch 16. – 18. januára 2023 organizuje Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici intenzívny kurz „Úvod do umelej inteligencie (AI) a štatistiky s praktickými príkladmi“.
Účastníkmi kurzu je desať akademických pracovníkov z univerzít z Turecka (2), Slovenska (2), Bulharska (3) a Rumunska (3), ktorí sa na kurze dozvedia, ako by sa algoritmické modely umelej inteligencie mohli aplikovať vo vzdelávaní a výskume.
„Cieľom tohto kurzu je zlepšiť ich zručnosti v aplikácii AI a ukázať, ako sú tieto algoritmické modely schopné robiť predpovede, odporúčania alebo rozhodnutia, ktoré ovplyvňujú reálne alebo virtuálne prostredia. Účastníci budú mať možnosť pracovať spoločne na praktických aplikáciách, aby si overili, či by mohli spolupracovať na interdisciplinárnych výskumných projektoch,“
vysvetľuje Dana Straková z Referát marketingovej komunikácie UMB Banská Bystrica.
Kurz sa organizuje v rámci projektu Erasmus+ „Uplatňovanie niektorých pokročilých technológií vo výučbe a výskume v súvislosti so skúmaním znečistenia ovzdušia“ (február 2022 – január 2024).
Partnerstvo štyroch prírodovedne zameraných univerzít – Fakulty prírodných vied UMB, Adana Alparslan Türkeş Scienceand Technology University, University of Plovdiv “PaisiiHilendarski” a koordinujúcej University of Craiovasi vytýčilo za cieľ prispieť k zvýšeniu povedomia svojich študentov a zamestnancov v oblasti ochrany čistoty ovzdušia a vyzbrojiť ich efektívnymi nástrojmi v boji proti klimatickým zmenám.
Zámerom ich spoločného projektu je rozvíjať kompetencie študentov prírodovedných odborov, ako aj akademických zamestnancov, v používaní pokročilých technológií na spracovanie veľkých dát (Big Data) pomocou metód, ako je umelá inteligencia a strojové učenie.
Cieľom projektu je tiež umožniť a podporiť výmenu skúseností a osvedčených postupov medzi partnerskými univerzitami v oblasti inovatívnych metód vyučovania a učenia sa, použiteľných v post-pandemickom čase.
Projekt sa venuje aj potrebe akademických pracovníkov aplikovať pokročilé technológie vo vedeckom výskume v rámci multidisciplinárnych výskumných projektov. Dáta z otvorených databáz budú analyzované pomocou umelej inteligencie a získané výsledky výskumu budú prezentované na medzinárodnej konferencii.
Projekt získal podporu v rámci programu Európskej únie Erasmus+ vo výške 254 056 eur.
Zdroj: Dana Straková, Foto: ilustračné