Milí priatelia a milovníci hudby, prijmite pozvanie do Hudobného átria Štátnej vedeckej knižnice v Banskej Bystrici v mesiaci september. Vyberte si niektoré z ponúkaných podujatí.
FENOMÉNY FOLKU
V dňoch 2. 9. – 30. 9. 2024 od 10:00 – 17:00 hod.
Audiovizuálna výstava s ponukou projekcií filmových dokumentov a koncertných záznamov kľúčových osobností folkovej scény. Pripomenieme si 90. výročie narodenia básnika a speváka Leonarda Cohena, ale aj tvorbu Boba Dylana, Neila Younga, Joni Mitchell, skupiny Nerez a ďalších.
Mesiac september sa v Hudobnom átriu bude niesť najmä v znamení 90. výročia narodenia kanadského skladateľa, básnika a speváka Leonarda Cohena (1934 – 2016), ktorý zostáva jednou z najpútavejších a najtajomnejších hudobných postáv svojej éry.
Patril k hudobníkom, ktorí si získali rešpekt a pozornosť. Jeho tvorbu si pripomenieme prostredníctvom filmového záznamu z koncertu v Londýne počas svetového turné v roku 2008, na ktorom sa predstavil vo skvelej muzikantskej forme. Zároveň ide o jeho prvé koncertné album, ktoré obsahuje skladby nahrané výlučne na jedinom koncerte.
Priaznivci tvorby Leonarda Cohena určite ocenia aj jeho posledný štúdiový album “Thanks for the Dance“, vydaný posmrtne v roku 2019. Niektoré piesne vznikali roky v Cohenových zápisníkoch a domácom štúdiu.
Album dokončil a produkoval Cohenov syn Adam. Zaujme aj kniha „I’m Your Man: Život Leonarda Cohena“, ktorá je ucelenou biografiou, mapujúcou jeho život v Montreale, Cohenovom rodisku, až po New York šesťdesiatych rokov, kde umelec začal svoju hudobnú kariéru.
Súčasťou ponuky je aj tvorba Boba Dylana v podobe veľkolepého dvojdielneho filmového dokumentu „No Direction Home“. Oscarový režisér Martin Scorsese pracoval na tomto projekte štyri roky s úplným sprístupnením k Dylanovmu archívu. Spevákovu kariéru zasadil do kontextu atmosféry prvej polovice 60. rokov minulého storočia, neopomenul prebúdzajúce sa hnutie za ľudské práva, rovnoprávnosť černochov na juhu Spojených štátov a hnutie proti vojne vo Vietname.
Sleduje hudobnú dráhu pesničkára od jeho detstva až po britské koncertné turné v roku 1966 a nehodu na motocykli, po ktorej sa na dlhé roky stiahol z verejného života. Film poodhaľuje mýty, ktoré sám o sebe Dylan vytvoril, napr. prečo si zmenil meno, ako je to s jeho indiánskou krvou a ďalšie súvislosti.
Bob Dylan celosvetovo predal viac ako sto miliónov albumov. Kniha „Dylan Album za albem“ (2017) sa retrospektívne zaoberá celou kariérou tejto hudobnej legendy a detailne sa zameriava na všetky jeho albumy. Publikácia obsahuje informácie o jednotlivých nahrávkach a hudobníkoch aj zo zákulisia života a kariéry Boba Dylana. Všetko dopĺňajú obaly albumov, dobové fotografie, ale aj fotografie z vystúpení a momentky zo života.
Unikátne výpravné vydanie všetkých piesňových textov legendárneho hudobníka ponúkne publikácia „Bob Dylan Lyrics / Texty 1962-2001“. Okrem textov zo všetkých radových albumov Boba Dylana obsahuje ďalšie desiatky textov piesní, z ktorých mnohé neboli (zatiaľ) vydané.
Záznam z koncertu „The 30th Anniversary Concert Celebration“ je uznaním 30. rokov pôsobenia Boba Dylana na hudobnej scéne. Vznikol 16. októbra 1992 v Madison Square Garden v New Yorku a zachytáva koncertné vystúpenie umelcov s repertoárom Dylanových skladieb, ktoré vyvrcholilo vystúpením samotného Dylana.
Na koncerte k pocte Boba Dylana vystúpili Tracy Chapman, Lou Reed, Stevie Wonder, Neil Young, Eric Clapton, George Harrison, Tom Petty a mnohí ďalší.
Neopomenieme ani tvorbu folkrockového speváka a skladateľa Neila Younga, pesničkárky a maliarky Joni Mitchell, skvelej českej skupiny NEREZ a ďalších.
Navštívte Hudobné átrium, siahnite po zaujímavých hudobných tituloch, nahrávkach a filmoch, spoznajte príbehy muzikantov, ktorí formovali etapy hudobnej histórie. Ste srdečne vítaní každý pracovný deň počas otváracích hodín.
HUDOBNÝ SVET VZDIALENÝCH KULTÚR
Stála ponuka 10:00 – 17:00 hod
Objavujte pestrosť zvukov a harmónií, spoznajte históriu a zvuky tradičných etnických nástrojov rôznych kultúr a vzdialených hudobných svetov. Komentovaná prehliadka s interakciou účastníkov pútavou formou priblíži pôvod, históriu a zvuky tradičných etnických nástrojov rôznych krajín, ako aj ich uplatnenie v hudobných žánroch.
Nástroje zaujmú tvarom, zvukom, materiálom, špeciálnou hrou a sú aj pastvou pre oči. Vhodné nielen pre študentov hudobných a pedagogických odborov ako špeciálny študijný materiál, ale aj pre širokú verejnosť, pre ktorú je hudba a pestrosť rôznych kultúrnych záujmov a inšpiráciou.
Navštívte Hudobné átrium a príďte sa nadchnúť touto netradičnou ponukou. Návštevníkom sú nástroje k dispozícií v rámci otváracích hodín. Organizovaným skupinám sa odporúča rezerváciu termínu.
Kontaktujte: hudobneatrium@svkbb.eu 048/4710744. Vstupné na workshop je 2 €
Zdroj: Ingrid Guzmická, Foto: ilustračné a archív