V čase 80. výročia konca druhej svetovej vojny si viac ako inokedy pripomíname výrazné osobnosti, ktoré svojím dielom prispeli k oslobodeniu našich miest a obcí. V Banskej Bystrici k nim neodmysliteľne patrí Ján Bakoss. Hoci je po ňom pomenovaná jedna z ulíc a základná škola s materskou školou v centre mesta, nie každý pozná dôvod, prečo sa tak stalo. Tak si to na tomto mieste pripomeňme.
31. marca 2025 uplynulo 130 rokov od narodenia vzácneho človeka, zviazaného s protifašistickým odbojom – seniora Jána Bakossa. Tento evanjelický kňaz a obetavý muž sa zapísal nielen do dejín evanjelickej cirkvi, ale svojím občianskym postojom aj do pamäte všetkých ľudí, ktorým je vzácny každý ľudský život a jeho dôstojné bytie. Za svoje presvedčenie zaplatil najvyššiu daň – 31. januára 1945 bol fašistami popravený v okrajovej časti Martina Pod Stráňami.

Ján Bakoss
Narodil sa v Pukanci, maturoval r. 1915 na gymnáziu v Banskej Štiavnici. Ako mladý muž prvýkrát osobne pocítil tragédiu vojnovej mašinérie, keď musel narukovať do armády a bol odvelený na ruský front. Odtiaľ sa vrátil zranený, ale živý! Po následnom štúdiu teológie sa stal kňazom a postupne pôsobil na viacerých miestach.
Roku 1935 bolo pre neho a jeho rodinu rozhodujúce zvolenie za ev. kňaza v Banskej Bystrici. To sa však už schyľovalo k ďalšiemu vojnovému konfliktu a k tragickému dianiu – po vzniku slovenského štátu prišli do platnosti protižidovské zákony.

Expozícia Jána Bakossa v škole
Prísne obmedzenia pre uvedenú komunitu nenechali ľahostajných najmä v ev. cirkvi, mnohí z jej príslušníkov sa podujali na záchranu aspoň časti židovských spoluobčanov ich pokrstením na kresťanskú vieru. Ján Bakoss bol jedným z výrazných aktérov takejto aktivity, pokrstil vyše 100 židovských obyvateľov, najmä detí. Časti z nich to pomohlo, ale boli aj takí, ktorých hneď po krste na základe udania odvliekli gardisti a Bakossovi sa tiež vyhrážali represáliami.
Ján Bakoss však vedel, kde je jeho miesto, zapájal sa do rozličných protifašistických aktivít, zaslúžil sa napríklad o prevezenie rozhlasovej aparatúry z Prešova do Banskej Bystrice. Aj preto mohol Slobodný slovenský vysielač 29. augusta 1944 ohlásiť začiatok Slovenského národného povstania!
Bakoss bol aj súčasťou občianskeho sektora Revolučného národného výboru v Banskej Bystrici. Pomáhal ako najlepšie vedel a cítil. Aj preto sa po potlačení SNP ocitol v zozname hľadaných. Istý čas sa skrýval v Nemeckej, dnes Partizánskej Ľupči, neskôr u švagra v Martine.

Portrét Jána Bakossa
Tam bol na základe udania 5. januára 1945 zatknutý a koncom mesiaca spolu s ďalšími obvinenými popravený. Všetci skončili v masovom hrobe s guľkou v hlave a drôtom zviazanými rukami za chrbtom…
V apríli 1945 po exhumovaní si mŕtve telo Jána Bakossa odviezla rodina do Banskej Bystrice a dôstojne ho pochovala na evanjelickom cintoríne. Medzitým sa udiala aj ďalšia tragická udalosť- 2. apríla 1945 najstaršieho Bakossovho syna Ivana zasiahla hádam posledná črepina blúdiaca v Banskej Bystrici a smrteľne ho zranila…

Hrob Jána Bakossa
Banská Bystrica si osobnosť Jána Bakossa dôstojne pripomína, hneď po vojne bola nazvaná jeho menom ulica, ocenený bol Radom SNP I. stupňa, pred vchodom na ev. faru bol umiestnený tzv. stolperstein (kameň zmiznutých) na pamiatku obetí holokaustu. Čo však chceme aktuálne osobitne spomenúť, je skutočnosť, že v tesnej blízkosti areálu evanjelickej cirkvi je umiestnená základná škola (adresa Bakossova ulica), ktorá od roku 2011 nesie čestné meno Jána Bakossa.
Radi uvádzame, že to pre osadenstvo školy nie je len akási formálna vec. Dôkazom toho je okrem iného aj to, že pri príležitosti tohtoročného 130. výročia narodenia a 80. výročia tragickej smrti Jána Bakossa pripravili zamestnanci a žiaci školy pod vedením riaditeľa školy PhDr. Karola Kováča množstvo aktivít, ktoré si zaslúžia osobitnú pozornosť a uznanie. V deň 130. výročia narodenia Jána Bakossa totiž zorganizovali spomienkové podujatie, na ktorom vyvrcholila ich niekoľkotýždňová snaha a príprava.
Žiaci školy sa už v predstihu oboznamovali s osobnosťou, ktorej meno nesie ich škola. Kreslili jeho portréty, zisťovali si miesta jeho pôsobenia a životné udalosti, a následne pripravili niekoľko pozoruhodných výstupov. V hlavnej školskej chodbe inštalovali expozíciu nazvanú Cesta životom s uvedením kľúčových momentov jeho pôsobenia, dokonca aj s maketou chodníka a s umiestnením stolpersteinu, pripravili krátku rozhlasovú hru o jeho živote, ako aj videofilm o ich vzťahu k tejto významnej osobnosti.
Na priečelí budovy školy pribudol nový nápis: Základná škola s materskou školou Jána Bakossa.

Pred cestou k hrobu Jána Bakossa na evanjelickom cintoríne
To všetko mali možnosť vidieť a zažiť hostia spomienkového podujatia – rodinní príslušníci Jána Bakossa – vnuk MUDr. Ivan Bakoss, vnučka Ľubica Rázusová a pravnučka Ing. Barbora Bakossová, zástupcovia mesta Banská Bystrica – viceprimátor Ing. Martin Majling a vedúca odboru školstva a mládeže PhDr. Jana Odrobiňáková, miestny evanjelický farár Mgr. Daniel Koštiaľ a ďalší.

Hostia spomienkového stretnutia na Jána Bakossa v rovnomennej škole
Početnému auditóriu žiakov sa prihovorila historička a múzejníčka PaedDr. Jana Borguľová, ev. farár Mgr. Daniel Koštiaľ a zástupca mesta Ing. Martin Majling. V závere stretnutia bol odhalený nový portrét Jána Bakossa (autor Jaroslav Pásler) so zakomponovaným symbolmi (židovská hviezda prekrytá krížom, odtlačky prstov červenej farby). Zároveň bolo vystavené vynovené logo školy, autorom ktorého je žiak školy – siedmak Jozef Minďaš.

Nový portrét Jána Bakossa
Obidva výtvarné artefakty boli následne prenesené do vstupnej haly s novou vizuálnou úpravou a umiestnené na stenu, kde na ne čakalo veľké farebné srdce, vytvorené odtlačkami dlaní žiakov školy ako odkaz človeku, ktorý sa zapísal svojimi šľachetnými činmi do ich sŕdc. Na záver slávnosti prítomní účastníci prešli do blízkeho evanjelického cintorína položiť veniec na hrob seniora Jána Bakossa a pokloniť sa jeho pamiatke.
Hostia spomienkovej slávnosti úprimne ocenili úsilie i tvorivé výstupy žiakov a pedagógov školy pri udržiavaní pamiatky človeka, ktorý vedel, aké sú pravé hodnoty ľudského života a zanechal tak vzácny odkaz pre nás súčasníkov. Vďaka patrí všetkým, čo sa o to zaslúžili!

Veniec na hrobe Jána Bakossa
Autor: Jana Borguľová, Foto: ZŠ a MŠ Jána Bakossa, archív