FOTO: Stretnutie generácií 2022 – pietna spomienka na tragické vojnové udalosti spred 77 rokov

SPRÁVY
0 /

V sobotu   13. augusta 2022 sa pri príležitosti 77. výročia vypálenia obce Kalište spred 77 rokov  konalo tradičné pietne podujatie Stretnutie generácií. V areáli Národnej kultúrnej pamiatky sa zišli protifašistickí bojovníci, predstavitelia NR SR, vlády a politických strán spolu s občanmi.

Národ, ktorý si nepripomína svoju históriu, nemá budúcnosť

Počas oficiálnej časti spomienkového stretnutia na Kališti to v prejave povedal predseda Národnej rady SR Boris Kollár:

„Je veľmi dôležité, aby sme si takéto udalosti pripomínali. Mnoho ľudí z mladej generácie nevie, čo sa v Kališti udialoKeď si to nebudeme pripomínať my, tak sa o to mládež ani nebude zaujímať. A nebude si vážiť našu históriu.“

Boris Kollár prvý sprava

Boris Kollár prvý sprava

Predseda vlády Eduard Heger vo svojom prejave, počas ktorého sa medzi ľuďmi ozýval menší piskot ako vlani, pripomenul:

„Kalište je miestom nesmierneho hrdinstva v srdci Slovenska. Občania obce položili vlastný život, postavili sa zlu. V súčasnosti je túžba po mieri omnoho bytostnejšia. Práve preto, že vidíme vojnu u našich susedov na Ukrajine.“

Eduard Heger

Eduard Heger

Generálny tajomník Ministerstva obrany SR Peter Kozák povedal:

„Kalište bolo dôležitým centrom odboja, dnes je tichým pomníkom hrdinov, ktorí napriek nebezpečenstvu stáli v rozhodujúcich chvíľach na strane slobody a demokracie. Zanechali nám tak dôležitý vzor odhodlania bojovať za hodnoty.“

S prejavom na Kališti vystúpil aj predseda Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov Pavol Sečkár:

„Chcem vyzdvihnúť hrdinskosť slovenského národa, ktorý povstaním jasne demonštroval pred celým svetom, že nechce mať nič spoločné s hroznou ideológiou nacizmu a fašizmu. Spomínam si aj na priame svedectvo 82-ročného Alfonza Bučku, ktorému v Kališti v jeho dvanástich rokoch zastrelili nacisti oboch rodičov pri trestnej výprave.“

Pavol Sečkár s členmi SZPB

Pavol Sečkár s členmi SZPB

Riaditeľ Múzea SNP Marian Uhrin podotkol:

„Pre Múzeum SNP je veľkou výzvou najmä historický výskum udalostí na Kališti. Ani dnes presne nevieme, kto konkrétne je zodpovedný za tieto smutné udalosti z marca 1945.”

Ľubica Laššáková v strede s predstaviteľmi Hlasu

Ľubica Laššáková v strede s predstaviteľmi Hlasu

Veniec k Pamätníku na Kališti prišli položiť aj predstavitelia strany HLAS – sociálna demokracia. Poslankyňa NR SR Ľubica Laššáková uviedla:

„Aj keď dejiny zaznamenali aj v našej – slovenskej histórii, mnoho krutých kapitol, nesmieme na ne zabudnúť. Pamiatku obetí a hrdinských činov našich dedov si treba pripomínať. Aj dnes už neexistujúca obec Kalište v Nízkych Tatrách, má svoj silný príbeh odvahy aj krutosti, ktoré prináša vojna. Stáli sme na pietnych miestach, kde nacisti v marci 1945 zaživa upálili 13 nevinných obetí režimu. Režimu, ktorý dopustil, aby sa fašisti mstili na nevinných ľuďoch. Nezabúdajme! Hrôzy vojny sa už nesmú nikdy opakovať. Len s nepochopením vnímam nezmyselné vraždenie za našou východnou hranicou. Vážme si náš krehký mier a nedajme zlu preniknúť do našich životov!“

Zaujímavosťou je, že na Stretnutí generácií na Kališti sa v stánku Múzea SNP objavila nová kniha spomienok Vladimíra Strmeňa s názvom „Poviem vám…“, ktorej autorom je historik Stanislav Mičev.

Popoludní pokračoval kultúrny program a sprievodné akcie v areáli NKP Kalište.

Autor: (tom), Foto: TASR a FB