Na Technickej univerzite vo Zvolene sa začiatkom týždňa uskutočnilo slávnostné otvorenie zrekonštruovaných Vývojových dielní a laboratórií. Súčasťou tohto podujatia bolo aj komplexné predstavenie priestorového zázemia a technologickej infraštruktúry, ktorá bude slúžiť na realizáciu inovatívnych nápadov v lesnícko-drevárskom sektore.
Vývojové dielne a laboratóriá slúžia ako priestor, kde sa zhmotňujú predstavy dizajnérov a konštruktérov do reálnych produktov – priestor pre kreativitu, inovatívne myslenie, podnikavosť, či alternatívne formy vyučovania.
Technická univerzita vo Zvolene sa v rámci dlhodobej stratégie podpory praktickej výučby študentov neustále snaží zlepšovať svoje priestorové a materiálno-technické vybavenie. Medzi kľúčový komponent v tomto smere patria aj Vývojové dielne a laboratória (VDL), ktoré na daný účel slúžia už viac ako 50 rokov.
VDL predstavujú celouniverzitné pracovisko, participujúce na procese výučby alebo výskume v rámci všetkých fakúlt univerzity. S cieľom zvýšenia medziodborového prepojenia v roku 2023 došlo k integrácii Vývojových dielní a laboratórií do štruktúry Vysokoškolského lesníckeho podniku. Vďaka tomu vznikol celok, ktorý zastrešuje procesy v sektore od pestovania lesa cez ťažbu a spracovanie dreva, výrobu finálnych výrobkov, až po ich následnú recykláciu.
Zároveň sa tým prepojili dva celky pracujúce v režime poloprevádzkovej jednotky. Model poloprevádzkových jednotiek umožňuje študentom vzdelávať sa v autentických podmienkach reálnej praxe. Daný krok bol aj impulzom ku komplexnej rekonštrukcii priestorov ako aj technicko-technologického vybavenia, ktorá trvala 8 mesiacov, pričom bola realizovaná s maximálnym dôrazom na aplikovanie zásad ergonómie pracoviska a bezpečnosti pri práci.
VDL prevádzkujú dve plnohodnotné prototypovacie pracoviská – jedno nábytkárske a jedno strojárske. V rámci strojárskej časti sa po komplexnej stavebnej rekonštrukcii inštalovali moderné technológie ako univerzálny sústruh, fréza a zariadenia na zváranie, delenie a tvárnenie materiálov, ktoré umožňujú efektívnejší výskum vplyvu výrobných procesov na životné prostredie a zdravie obsluhy, ako aj inovatívnych materiálov a technológií.
Študenti tu získajú prístup k moderným zariadeniam, čo výrazne zlepší ich prípravu na trh práce. Tým, že priestory budú využívané na realizáciu startupov i spinoff projektov, sa výrazne urýchli technologický a poznatkový transfer medzi univerzitnými pracoviskami a podnikateľským sektorom. Priestory tiež budú slúžiť aj ako školiace pracovisko na strojoch a zariadeniach pre študentov, zamestnancov a verejnosť.
Druhým kľúčovým pracoviskom v rámci VDL, ktoré je určené najmä pre študentov študijných odborov drevárstvo a umenie, ako aj pre výskumných pracovníkov, je moderné laboratórium testovania nábytkových konštrukcií. Toto inovatívne laboratórium spája teoretické vzdelávanie s praktickou realizáciou a testovaním nábytkových prototypov. Ide o prostredie, kde študenti môžu svoje kreatívne návrhy nielen teoreticky rozpracovať, ale aj prakticky overiť ich funkčnosť a bezpečnosť.
Laboratórium disponuje moderným, univerzálnym, modulárnym testovacím rámom, ktorý umožňuje osadenie až piatich zaťažovacích piestov s aplikáciou síl v rôznych smeroch, pričom umožňuje testovať nábytkové konštrukcie statickým, dynamickým a rázovým zaťažením.
Ambíciou laboratória je ďalej rozširovať svoje testovacie kapacity v súlade so svetovými trendmi, ktoré kladú čoraz väčší dôraz na ergonómiu, užívateľský komfort a bezpečnosť nábytku a taktiež v súlade s cieľom budovať prepojenie akademického prostredia s praktickými požiadavkami trhu.
V súvislosti s otvorením zrekonštruovaných VDL rektor Technickej univerzity vo Zvolene Rudolf Kropil uviedol:
„Projekt modernizácie VDL je ukážkou synergie medzi vzdelávaním, vedou a praxou – ide o unikátnu príležitosť ukážkovej spolupráce akademického sektora a podnikateľskej praxe v podobe priestoru, v ktorom budú mať možnosť realizovať nielen zamestnanci, ale i študenti svoje startupy. V priestoroch VDL sa dnes realizuje štandardná výučba, študenti tu pracujú na záverečných prácach, naši výskumníci tu priamo realizujú výskum. VDL zároveň predstavuje model funkčnej firmy, ktorá realizuje svoje podnikateľské zámery. Teší ma aj fakt, že Technická univerzita vo Zvolene sa týmto stáva nositeľom inovácií, ktoré môžu priniesť ďalší impulz pre spoluprácu práve s Banskobystrickým samosprávnym krajom i mestom Zvolen, čím spoločne prispejeme k rozvoju nášho regiónu.“
Podujatia sa okrem domácich zástupcov Technickej univerzity vo Zvolene a vrcholných predstaviteľov rezortov školstva, pôdohospodárstva i hospodárstva SR zúčastnili aj zástupcovia spolupracujúcej Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre, riaditelia stredných škôl a manažéri podnikateľských subjektov v oblasti lesnícko-drevárskeho komplexu i strojárskeho klastra.
Zdroj: Ján Lichý, Foto: TUZVO a TASR