Do tohtoročného rozpočtu mesta sa vrátili dotácie, požiadať o ne bude možné od 27. februára do 15. marca 2025

SPRÁVY
0 /

Po dvoch rokoch bez poskytovania dotácií z rozpočtu mesta majú tento rok organizácie a kluby pôsobiace v Banskej Bystrici opäť možnosť uchádzať sa o finančnú podporu na uskutočňovanie svojich aktivít.

Aktualizované všeobecne záväzné nariadenie o dotáciách je v týchto dňoch predmetom rokovania vybraných odborných komisií mestského zastupiteľstva,  následne prejde pripomienkovým konaním. Subjekty vykonávajúce v meste pod Urpínom verejnoprospešnú činnosť v oblasti športu, kultúry, vzdelávania, sociálnej oblasti, životného prostredia, cestovného ruchu a ďalších, budú môcť doručiť svoju žiadosť o dotáciu podľa nových pravidiel (v prípade schválenia VZN) od 27. februára do  15. marca 2025, pričom príslušné komisie budú prihliadať aj na žiadosti doručené do 31. októbra 2024.

Uplynulé roky boli pre samosprávy mimoriadne náročné z dôvodu pandémie, vojnového konfliktu, inflačnej či energetickej krízy, preto bola možnosť uchádzať sa o dotácie pozastavená. Aj keď aktuálna nepredvídateľnosť financovania, konsolidačný balík a zvyšujúce sa daňové zaťaženie výrazným spôsobom obmedzuje možnosti samosprávy v rozsahu a kvalite poskytovaných služieb obyvateľom, primátor Ján Nosko predložil na decembrové MsZ rozpočet obsahujúci položku dotácie vo výške 300 000 eur.

Po dvoch rokoch pôstu tak chceme pomôcť subjektom zameraným na šport, kultúru, vzdelávanie, cestovný ruch, životné prostredie či sociálnu oblasť a podporiť tak kluby a organizácie pôsobiace v našom meste v ich verejnoprospešnej činnostiTeším sa na zmysluplné projekty, ktoré budeme môcť prostredníctvom dotácií opäť podporiť,“

povedal primátor Ján Nosko.

Ján Nosko

Ján Nosko

Návrh nového VZN obsahuje niekoľko zmien. O dotáciu komisie bude môcť podľa návrhu ten istý subjekt požiadať v jednom roku len jedenkrát na jeden projekt. Jednou z ďalších noviniek je návrh na zrušenie priamych dotácií a dotácií primátora.

Aj keď primátorské dotácie bývajú štandardom a mať k dispozícii takýto balík financií a operatívne z neho podporovať organizovanie podujatí  je výhodné, rozhodol som sa ich zrušiť. Financií je málo a o transparentné prerozdelenie financií z mestského rozpočtu sa postarajú odborné komisie mestského zastupiteľstva,“

vysvetľuje banskobystrický  primátor.

Odborné útvary pripravili predbežný návrh prerozdelenia dotácií, pričom v návrhu zohľadnili vývoj poskytnutej finančnej pomoci v rokoch 2020 až 2022.

Návrh dotácie do športu predstavuje položku 220 000 eur, návrh dotácie do kultúry a pamätihodností 35 000 eur, návrh dotácie do sociálnej oblasti 20 000 eur, návrh dotácie do cestovného ruchu 10 000 eur, návrh dotácie do školstva a na mládežnícke aktivity 7 000 eur, návrh dotácie do životného prostredia 5 000 eur a do ekologickej dopravy 3 000 eur. O tom, koľko financií bude prerozdelených do jednotlivých oblastí rozhodnú poslanci mestského zastupiteľstva.

Návrh vyčlenených finančných prostriedkov do jednotlivých oblastí je potrebné vnímať v kontexte so schváleným rozpočtom mesta. Prostredníctvom neho môžeme investovať do sociálnej oblasti, kultúry, pamätihodností, ekologickej dopravy či životného prostredia. Športové kluby, s výnimkou tých, ktoré využívajú mestskú športovú infraštruktúru nemôžeme podporiť priamo z rozpočtu, a práve preto do oblasti športu navrhujeme najviac financií z dotačnej schémy rovnako, ako je to vo všetkým mestách na Slovensku,“

dopĺňa Jakub Gajdošík, 1. zástupca primátora.

Jakub Gajdošík

Jakub Gajdošík

Prerozdelenie financií na dotácie vychádzalo analýzy dotácií v minulých rokoch. To, že najvyššia položka z 300 tisíc eur má ísť do športu vychádza z toho, že zo zákona je to jediná forma pomoci športovým klubom v meste okrem priameho financovania mestských  športovísk z rozpočtu mesta (zimný štadión, plaváreň, mládežnícky futbalový štadión), kým financovanie ostatných oblastí spoločenského života má svoje konkrétne položky v schválenom mestskom rozpočte na rok 2025.

Návrh VZN o dotáciách bude zverejnený na úradnej tabuli mesta Banská Bystrica na pripomienkovanie v období od 24. januára 2025 do 3. februára 2025 vrátane. Schvaľovaním prejde na februárovom zasadnutí mestského zastupiteľstva.

Zdroj: Zdenka Marhefková, Foto: ilustračné