Desiaty október je Svetovým dňom duševného zdravia

SPRÁVY
0 /

Každoročne si 10. októbra pripomíname Svetový deň duševného zdravia. Bol vyhlásený Svetovou federáciou za duševné zdravie (WFMH) v roku 1991. Celkovým cieľom je zvyšovanie informovanosti a povedomia verejnosti v oblasti duševného zdravia.

,,Urobme duševné zdravie a pohodu prioritou pre všetkých,“

vyhlasuje Svetová zdravotnícka organizácia WHO.

Pandémia COVID-19 spôsobila globálnu krízu aj v oblasti duševného zdravia, podnecovala krátkodobý a dlhodobý stres a podkopávala duševné zdravie miliónov ľudí. Odhady hovoria o náraste úzkostných aj depresívnych porúch o viac ako 25 % počas prvého roku pandémie.

Zároveň boli vážne narušené služby v oblasti duševného zdravia a rozdiely v liečbe stavov duševného zdravia sa zväčšili. Rastúce sociálne a hospodárske nerovnosti, dlhotrvajúce konflikty, násilie a núdzové situácie v oblasti verejného zdravia ovplyvňujú celé obyvateľstvo a ohrozujú pokrok smerom k lepšiemu. Stigma a diskriminácia sú naďalej prekážkou sociálneho začlenenia a prístupu k správnej a dobrej starostlivosti o duševné zdravie.

Mark Twain povedal:

,,Daj každému dňu šancu, aby sa stal najkrajším dňom tvojho života.“

Je na každom z nás, ako sa rozhodneme starať o svoje duševné zdravie. Mgr. Petra Koppová, PhD. z oddelenia podpory zdravia a výchovy k zdraviu (OPZaVkZ) z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom v Banskej Bystrici (RÚVZ BB) odporúča možnosti, ako ho môžeme posilňovať a udržiavať.

Tie sú nasledovné:

  • Pamätajte na svoju pohodu, oddychujte a uvoľnite sa;
  • Dbajte na zásady zdravej životosprávy – doprajte si dostatok spánku, čerstvý vzduch, vyváženú a pestrú stravu;
  • Hýbte sa a choďte do prírody. Snažte sa nájsť pre seba vyhovujúcu fyzickú aktivitu, ktorá vás teší a po ktorej sa cítite dobre;
  • Buďte súčasťou nejakej skupiny. Venujte čas ľuďom, s ktorými sa cítite dobre a zaujímajte sa o nich;
  • Doprajte si  čas a priestor na svoje myšlienky a pocity, nebojte sa snívať. V rámci každého dňa si vyčleňte čas bez zapnutého počítača, telefónu a televízora. Vypnite myseľ a relaxujte;
  • Stanovujte si reálne ciele. Mali by Vás dostatočne motivovať, ale nie zahlcovať;
  • Prijmite sami seba. Venujte sa sebapoznávaniu, odhaľovaniu svojich predností, ale aj nedostatkov. Robte niečo tvorivé ( v záhrade, v dielni a pod.);
  • Naučte sa hospodáriť s časom. Dôležitý je odhad vlastných schopností a možností, vhodné časové rozvrhnutie plnenia rôznych úloh a povinností;
  • Všetci máme občas zlú náladu alebo horšie dni. To je prirodzené. Ak však zhoršená nálada pretrváva niekoľko týždňov alebo sa necítite dobre, neváhajte vyhľadať odbornú pomoc – psychológa, psychiatra, alebo sa obráťte na linku na podporu duševného zdravia č.:0800 193 193.

,,Ak ste už na dôchodku, treba rovnako dbať na zdravú stravu, správny pitný režim a dostatočný spánok. Mali by ste sa vyhýbať návykovým látkam, nadužívaniu analgetík (liekov od bolesti), fajčeniu i alkoholu. Je dobré venovať sa fyzickej aktivite, ktorú vám samozrejme zdravotný stav dovolí. Veľký význam má aj samotná chôdza, každodenné prechádzky, najlepšie sú však v prírode. Veľmi dôležitá je tiež socializácia, chodenie do spoločnosti a udržiavanie spoločenských kontaktov, či už vzťahov s priateľmi, alebo s rodinou (cez skype, telefón, ak sa nedá osobne). Snažiť sa mať neustále svoj mozog a pamäť v dobrej kondícii (čítať, riešiť krížovky, hrať rôzne hry, ako napr. scrabble, dámu, šach, príp. pexeso s vnúčatami, pracovať na PC). Absolvovanie pravidelných preventívnych prehliadok a lekárskych kontrol by malo byť pre každého z nás samozrejmosťou.

odporúča MUDr. Mária Paizanosová z OPZaVkZ z RÚVZ Banská Bystrica.

Zároveň dodáva:

„K ďalším radám pri starostlivosti o duševné zdravie patrí prijať seba samého takého, akí sme, snažiť sa vždy pozitívne myslieť, brať si zo sveta, života a svojho okolia len to dobré, ráno sa optimisticky naladiť s myšlienkou, že opäť začínam nový deň a chcem ho pekne prežiť, naplánovať si činnosti, nekonať pod časovým stresom a najmä nezabúdať na oddych.“

Zdroj: Michaela Ondírová , Foto: ilustračné