Sťahovanie do nového bytu je veľká udalosť. A je úplne jedno, či sa človek sťahuje od rodičov alebo len z jedného obydlia do druhého. Vždy treba myslieť na veľa vecí a tak sa občas stane, že nejaká dôležitá vec vypadne z hlavy. Preto sme pripravili zoznam povinností, na ktoré by ste nemali zabudnúť.
Naplánujte si sťahovanie
Skôr než začnete baliť prvú krabicu, premyslite si celé sťahovanie. Pokúste sa celý proces si rozplánovať a dať si dosiahnuteľný termín. Ak máte vecí viac, je dobré si niekoho na sťahovanie dohodnúť. Tí budú užitočný najmä v prípade, že potrebujete presunúť napríklad chladničku alebo nábytok.
Plánovať by ste mali aj pri samotnom balení. Dobrou radou je vkladať do krabíc iba tematicky súvisiace veci. Teda šálky, poháre, príbory do jednej škatule a oblečenie do druhej. Vyhnete sa tak tomu, že v novom byte budete musieť neustále presúvať krabice z jednej izby do druhej. Nezabudnite tiež na poriadne značenie krabíc.
Nákup príslušenstva do bytu
Pri sťahovaní sa z jedného bytu do druhého, už zrejme budete mať všetko dôležité dávno nakúpené. Zadovážiť si nové veci tak nebude nutné. Možno iba sem tam nejaký bytový doplnok.
Hlbšie do peňaženky budete musieť siahnuť vo chvíli, keď sa prvýkrát osamostatňujete. V tomto prípade sa držte jedného pravidla. Na začiatku nakupujte iba nevyhnutné veci. Nemá význam kupovať zbytočnosti alebo veci, ktoré využijete až za niekoľko mesiacov. Pri každodennom používaní bytu rýchlo zistíte, čo vám chýba a ľahko to dokúpite.
Prepis energií a zriadenie internetu
Pri sťahovaní sa do nového bytu sa nevyhnete byrokracii. V čo najkratšom čase od nasťahovania sa budete musieť povenovať prepisu elektrickej energie, vody a tepla či zriadeniu internetu.
Prepis elektrickej energie sa dá uskutočniť telefonicky alebo online. Na úkon budete potrebovať nasledujúce údaje:
- Číslo meracieho prístroja – nájdete ho priamo na merači alebo si ho vypýtajte od pôvodného majiteľa. Nachádza sa na faktúre za elektrinu.
- Stav odberu ku dňu odovzdania bytu novému majiteľovi – tento stav by ste mali odpísať najlepšie s pôvodným vlastníkom. Vyhnete sa tak možným nedorozumeniam.
- Meno a priezvisko nového a pôvodného majiteľa bytu
- Fakturačnú adresu pre doručovanie elektronickej faktúry
- Výška zálohy za odber energií – pri tomto údaji pokojne vychádzajte z informácií od pôvodného majiteľa. Neskôr si výšku zálohy upravíte podľa seba.
Prepis vody a tepla je o niečo jednoduchší. Je potrebné kontaktovať správcu bytového domu. Ten vám pravdepodobne pošle dokument, ktorý vyplníte a on už ostatné urobí za vás.
Pri sťahovaní sa do nového bytu bude potrebné zriadiť aj nové internetové pripojenie. V prvom rade si preto skontrolujte dostupnosť internetu podľa adresy. Ak si nájdete ten správny internet na doma, oslovte konkrétnu firmu. Najlepšie osobne na pobočke, kde môžete rovno vyplniť a podpísať zmluvu. K zriadeniu internetu by v závislosti od konkrétneho poskytovateľa internetu malo dôjsť v priebehu niekoľkých dní.
A naša posledná rada na záver. Hoci je sťahovanie sa do nového bytu stresujúce, snažte sa užiť si to. S partnerom po boku, prípadne s dobrou partiou kamarátov to dokonca nemusí byť až taká dráma. Veď predsa len je to činnosť, ktorú nerobíme každý týždeň.
Autor: Hellvetia