Historik Vladimír Sklenka je spolu s Marcelom Pecníkom a kolektívom spoluautorom úspešnej monografie o Radvani. Zároveň je autorom jedinečnej publikácie o Radvanskom jarmoku, ktorá vyšla v minulom roku.
História Radvane
Radvaň bola jednou z najstarších obcí – mestečkom v tomto regióne. Svoje meno niesla podľa šľachtica Radvana už v 13. storočí. Slovenský šľachtický rod Radvanských tu žil až do konca 2. svetovej vojny.
S výstavbou sídliska Radvaň sa začalo po dokončení väčšiny sídliska Fončorda. Rozdiel bol v tom, že kým sa sídlisko Fončorda stavalo na nezastavanom území – pred výstavbou sídliska Radvaň musela prebehnúť asanácia historickej Radvane a Kráľovej. Samotná asanácia Radvane začala v roku 1975 a už v roku 1979 stáli prvé panelové domy. V roku 1985 stáli prakticky všetky panelákové domy nového sídliska Radvaň na asanovanom území vlastných obcí Radvaň a Kráľová.
Z pôvodnej Radvane a Kráľovej ostali len kostol Panny Márie na Hôrke, evanjelický kostol, Radvanskovský kaštieľ, Bárczyovský kaštieľ, Tihányiovský kaštieľ a ešte budova Teremovho mlyna s novšou vilou doktora Liseckého.
Súčasnosť
V súčasnosti katastrálne územie Radvaň patrí medzi najrozvinutejšie časti mesta Banská Bystrica. Sú tu umiestnené priemyselné, obchodné a vzdelávacie zóny. Zašlú bohatú históriu Radvane pripomína rímsko-katolícky kostol Panny Márie na Hôrke s areálom, evanjelický kostol pri Radvanskom kaštieli.
Dominantou a hlavným symbolom Radvane je kaštieľ šľachtickej rodiny Radvanskovcov, ktorý sa v súčasnosti rekonštruuje. Druhou dominantou je Tihányiovský kaštieľ, ktorý je symbolom histórie obce Kráľová. V ňom je umiestnená prírodovedná expozícia Stredoslovenského múzea. Tretí Bárczyovský kaštieľ je v súčasnosti v dezolátnom stave a čaká ho pravdepodobne asanácia. Tretí kaštieľ Radvanskovcov v Radvani bol zbúraný počas výstavby nového sídliska.
Na Hornej Radvani sa ešte nachádzajú prachárske stupy Thurzovcov, ktorých potomkom a majiteľom bol Ing. Igor Thurzo – významný slovenský architekt. Z novších pamiatok je to vila doktora Liseckého, ale aj železničná zastávka Radvaň.
Radvanský jarmok
Hlavným pripomenutím významu Radvane na Slovensku je však každoročný Radvanský jarmok. V Radvanskom jarmoku je nielen zachovaný názov Radvane, ale aj podstata Radvane.
Vystihla to jednoduchým, ale jedinečným spôsobom vo svojich spomienkach Katarína Izaková:
„Najskôr si zaspomínam na svoje zážitky z jarmokov, keď som bola dievčatko, až do dospelosti. V čase môjho detstva sa začínal Radvanský jarmok už u nás na Huštáku. Na začiatku našej Radvanskej ulice predával svoje výrobky medovnikár Kožehuba. Vtedy bola hlavná časť jarmoku v Radvani.“
Neskoršie po znárodnení sa z jarmoku úplne vytratili remeselnícke výrobky, lebo remeselníci boli zlikvidovaní a začali sa jarmoky s bežnými priemyselnými výrobkami, ktoré boli aj v obchodoch. V prvých hodinách sa predávali nedostatkové tovary a tak ľudí bolo vždy dosť. No jeden drevený výrobok ostal na jarmokoch dosť dlho – boli to drevené varešky.
„Zmysel pôvodného jarmoku sa však úplne vytratil. Potvrdzovalo to aj časté menenie miesta jarmoku. Začalo sa to zmenami v Radvani; potom ako sa rozrastala bytová výstavba a Radvaň sa pripojila k Banskej Bystrici, sa jarmok presunul do Banskej Bystrice. Tu bolo tých miest niekoľko. Dnes je to zmysluplná akcia mesta s trhom remesiel a jarmokom. Vrátil sa čiastočne k pôvodným hodnotám,“
dodáva pani Izaková.
Autor: Vladimír Sklenka, Foto: archív, Mirka Chabadová