Banskú Bystricu navštívili veľvyslanci Nemecka a Francúzska, rokovali s primátorom mesta

SPRÁVY
0 /

Pri príležitosti výročia podpísania Elyzejskej zmluvy v pondelok navštívili Banskú Bystricu veľvyslanci Nemecka a Francúzska. V rámci svojho programu sa v priestoroch historickej Radnice stretli s primátorom Jánom Noskom a rozobrali viaceré témy.

Inšpiratívne stretnutie veľvyslancov s primátorom mesta

Banskobystrický primátor Ján Nosko k pondelkovému stretnutiu s veľvyslancami Nemecka a Francúzska uviedol:

„Veľmi rád som J. E. Barbaru Wolf a J. E. Pascala Le Deunff informoval, že vďaka nemeckým partnerom sme sa v uplynulom období zapojili napríklad do projektu Európskej Fuggerovskej cesty zameraného na pripomenutie si a oživenie spoločnej histórie. Inšpirovaní nemeckým mestom Augsburg sme vytvorili aj jedinečnú Thurzo-Fugger zážitkovú expozíciu v Barbakáne, ktorá približuje banícku históriu Banskej Bystrice.“

Počas spoločného rozhovoru sa diskusia zamerala aj na významnú národnú kultúrnu pamiatku medzinárodného charakteru, Medený hámor, v ktorej mala v minulosti Thurzovsko-fuggerovská spoločnosť sídlo.

„Verím, že sa nám postupne podarí nájsť partnerov a zdroje financovania na jeho postupnú obnovu. Hoci Banská Bystrica nemá partnerské mesto z Francúzska, vyzdvihol som našu spoluprácu s banskobystrickými inštitúciami, predovšetkým s Alliance Francaise. Nielenže sa spoločne podieľame na organizovaní niektorých podujatí, ale táto organizácia dlhodobo poskytuje našim zamestnancom možnosť vzdelávať sa a učiť sa francúzsky jazyk,“

dodal Nosko.

Barbara Wolf

Barbara Wolf

Na záver banskobystrického stretnutia otvorili aj témy iniciatívy pre otvorené vládnutie, aktuálnej politickej situácie na Slovensku, polarizovanej spoločnosti, finančného stavu samospráv i ďalších našich plánov v čerpaní eurofondov.

Primátor verí, že naši hostia prežili v Banskej Bystrici nielen pekný slnečný deň, ale bolo to pre nich inšpiratívne stretnutie.

Pascal Le Deunff

Pascal Le Deunff

Elyzejská zmluva

Je dohoda o úzkej spolupráci vo všetkých oblastiach medzi Francúzskom a Nemeckom, podpísaná 22. januára 1963. Zaväzujú sa tu k „hľadaniu pokiaľ možno spoločnej pozície“ k všetkým významným ekonomickým, politickým a kultúrnym otázkam.

Zmluva vytvorila „os Paríž – Bonn“, ktorá sa mala stať rozhodujúcou silou Európskeho hospodárskeho spoločenstva. Kľúčovú úlohu v procese zmierenia medzi Francúzskom a západným Nemeckom zohral spolkový kancelár Konrad Adenauer , ktorého snaha o prekonanie „historického nepriateľstva“ medzi oboma krajinami symbolicky vyvrcholila v júli 1962, kedy sa kancelár počas štátnej návštevy Francúzska zúčastnil spolu s francúzskym prezidentom Charlesom de Gaulle v remešskej katedrále.

Koncom januára 1963 sa obaja politici zišli v Elyzejskom paláci v Paríži, aby slávnostne podpísali Zmluvu o nemecko-francúzskej spolupráci.

Francúzsko chcelo jej prostredníctvom čeliť utvárajúcemu sa americko-britskému bloku v Severoatlantickej aliancii a stať sa vedúcim politickým a vojenským činiteľom v západnej Európe.

Podpis Elyzejskej zmluvy

Podpis Elyzejskej zmluvy

Autor: (tom), Foto: mesto BB a archív