Banskobystrický Mestský úrad hostil školský seminár, gratulácia Dagmar Lapšanskej k 60 rokom práce v školstve

SPRÁVY
0 /

Hlavnou témou seminára bol koncept Ministerstva školstva, výskumu, vývoja  a mládeže SR, ktorý reaguje na celospoločenský problém nedostatku pohybu detí na školách. Ide o projekt s názvom Aktívna škola, zaoberajúci sa aktuálnym trendom sedavého štýlu.

Dôsledkom tohto nezdravého štýlu je viacero negatívnych javov, ktoré súvisia s telesným, ale i duševným zdravím detí a mládeže. Zároveň dochádza k poklesu telesnej zdatnosti a pohybovej gramotnosti.

Seminár na banskobystrickom MsÚ

Seminár na banskobystrickom MsÚ

„Verím, že toto stretnutie bolo pre vedenie materských a základných škôl ako aj pedagogický zbor prínosné, inšpirujúce a obohacujúce. Zároveň sa touto cestou pripájam ku gratulantom Dagmar Lapšanskej, ktorá stojí na čele Slovenského výboru svetovej organizácie pre predškolskú výchovu a v školstve sa pohybuje už neuveriteľných viac ako 60 rokov,“

uviedol primátor Ján Nosko.

Ján Nosko s Dagmar Lapšanskou

Ján Nosko s Dagmar Lapšanskou

Pani Dagmar Lapšanská celý svoj život zasvätila športu a deťom, spájala pedagogickú prácu so športom na všetkých úrovniach. Dnes je už síce na zaslúženom odpočinku, doposiaľ však zastáva rôzne funkcie v telovýchove. Angažuje sa pri príprave Športovej olympiády pre deti materských škôl, prehliadky škôlkarov v speve Bystrický slávik či prehliadky detí v prednese poézie a prózy Predškoláčik.

Za celoživotnú pedagogickú a riadiacu prácu v oblasti predškolskej výchovy jej boli udelené viaceré ocenenia. V roku 2010 získala Cenu primátora a pred siedmimi rokmi Malú medailu svätého Gorazda, ktorú udeľuje rezort školstva.

Dagmar Lapšanská

Dagmar Lapšanská

Pedagogička a organizátorka športových podujatí pre deti, ktorá počas tohtoročného Medzinárodného dňa detí oslávila okrúhle osemdesiatiny, je aj v súčasnosti aktívnou členkou Svetovej organizácie pre predškolskú výchovu (OMEP).

Pani Lapšanská  založila regionálnu sekciu tejto organizácie v Banskej Bystrici, ktorá vlani oslávila 30. výročie svojej existencie.  Členky bystrického OMEPu sa aktívne zapájajú do tvorby dôležitých strategických dokumentov, ktoré sa týkajú predškolskej výchovy.

OMEP

OMEP

V minulosti sa škôlkari oveľa viac hrávali, ako je tomu dnes. Učili sme ich básničky a pesničky, rozprávali sa s nimi, čítali im rozprávky. Vedeli podstatne lepšie komunikovať ako dnešné deti. Tým súčasným veľmi chýba hranie sa, hlavne v kolektíve. Do popredia sa v ostatných rokoch dostali výdobytky moderných technológií, ktoré im, žiaľ, vypĺňajú čas. Netvrdím, že nie sú do istej miery prínosom, ale hru v kolektíve vám nenahradia. Myslím si, že deťom dnes ich detstvo ako keby odchádzalo skôr a stávajú sa pomerne rýchlo dospelé. A to nie je dobre. Každé dieťa má právo prežiť plnohodnotné detstvo. Má naň právo, ktoré by sme my dospelí mali rešpektovať,“

hovorí Dagmar Lapšanská.

Spolu s mestom Banská Bystrica prajeme pani Lapšanskej všetko najlepšie k jubileu, hlavne pevné zdravie, životný elán, ktorého má na rozdávanie, nikdy nemiznúci úsmev na tvári a veľa radosti z detí, o ktorých budúcnosť sa stará celý život.

Dagmar Lapšanská s deťmi

Dagmar Lapšanská s deťmi

Zdroj: Mesto BB a (tom), Foto: FB a ilustračné