Vlani v decembri predložila ministerka spravodlivosti do medzirezortného pripomienkovania prvý návrh novej súdnej mapy s reformou súdnictva, na ktorú sú naviazané európske zdroje z Plánu obnovy a odolnosti.
Po nesúhlase sudcov a súdnych úradníkov spolu s primátormi, keď sa proti nej postavili aj niektorí koaliční partneri s opozíciou, v týchto dňoch uzrel svetlo sveta jej už tretí prepracovaný návrh, o ktorom má rokovať koaličná rada. Hrozí zrušenie Krajského súdu v Banskej Bystrici, ktorý sa má stať iba pobočkou žilinského súdu!
Tretí návrh súdnej mapy
Ciele súdnej mapy podľa Kolíkovej zostávajú rovnaké: rýchlejšie a kvalitnejšie súdne rozhodnutia pre ľudí, zároveň lepšie podmienky na prácu a rozhodovanie pre sudcov v piatich samostatných agendách – civilnej, obchodnej, trestnej, rodinnej a správnej.
Ministerka spravodlivosti (už ako členka ministerského klubu SaS) tvrdí, že tento návrh je výsledkom kompromisu a dúfa, že v tejto podobe už nájde podporu nielen medzi koaličnými partnermi na čele s Borisom Kollárom (Sme rodina) a jej bývalou materskou stranou Za ľudí, ktorí sú proti, ale aj medzi sudcami a zamestnancami súdov, ktorí protestovali aj pod oknami jej ministerstva.
Hlavným kompromisom má byť to, že namiesto zrušenia malých súdov vzniknú regionálne pracoviská, čo Mária Kolíková komentovala slovami:
„Návrh súdnej mapy vo veľkej miere zachováva pracoviská súdov a dáva priestor na to, aby fungovali ďalej. Obava, že zamestnanci stratia svoje pôsobisko a sudcovia budú musieť niekam dochádzať, je týmto návrhom značne odstránená. Súčasne sú však naplnené aj ciele reformy. Zväčšujeme obvody, to je kľúčové.“
Za kľúčové pri reforme považuje to, aby umožnila špecializáciu sudcov na ktoromkoľvek súde a vytvorila reálny priestor pre náhodný výber sudcov:
„Osobitne s ohľadom na všetko, s čím sa v justícii teraz boríme a na akej úrovni nedôveryhodnosti je, považujem za dôležité, aby ten systém bol o to viac nastavený tak, aby korupcii ani nedával priestor.“
Ministerka uznáva , že zväčšením obvodov to bude mať občan v niektorých prípadoch na súd ďalej. Dôležitejší ako prístup k budove súdu je však podľa nej prístup k spravodlivosti. A ten sa podľa nej reformou zlepší:
„Nechodíme tak často na súd, ako keď potrebujeme zdravotnú starostlivosť alebo niečo vybaviť na úrade. Je to jednoducho iné. Súdy nám poskytujú inú službu, obsahom aj frekvenciou.“
Prokuratúra by podľa Kolíkovej mala zostať naďalej organizovaná v 8 krajoch:
„V trestných veciach je prokuratúra kľúčovým účastníkom. Aby sme dobre koordinovali organizáciu práce vo väčších obvodoch aj v súčinnosti s prokuratúrou, tak ako je a chce byť aj naďalej organizovaná. Osobitne umožním, aby sa v rámci odvolacej úrovne mohli senáty vytvoriť tak, aby kopírovali pôsobnosť krajov. Urobím to však len pre trestnú agendu.“
Zostane Banská Bystrica bez krajského súdu?
Keďže až päť krajských miest má prísť podľa návrhu súdnej mapy o odvolací krajský súd, tie, ktorým ostanú, ministerka vybrala podľa dostupnosti, ale aj vhodnosti:
„Pozrela som sa aj na to, aké kľúčové justičné inštitúcie máme na ktorom pracovisku. V Bratislave máme koncentrovaný Najvyšší súd, Najvyšší správny súd a bude tam aj veľký mestský súd, a aj preto si myslím, že ako sídlo pre obvod západ je vhodná Trnava. V stredoslovenskom obvode navrhujem ako sídlo Žilinu, keďže v Banskej Bystrici je už veľký exekučný súd pre celé Slovensko a navrhujem tam aj správny súd. V Košiciach bude veľký mestský súd a správny súd, a preto je vhodnejšie sídlo pre východný obvod mesto Prešov.“
V súčasnosti je na Slovensku 54 okresných súdov, po novom ich bude len 30. Osem okresných súdov zanikne len v Bratislave a Košiciach ich spojením do dvojice mestských súdov. Kompletne zaniknú len štyri súdy – v Skalici, Bánovciach nad Bebravou, Partizánskom a Kežmarku. Zvyšných 14 okresných súdov sa zmení na regionálne pracoviská. Z ôsmich krajských súdov majú zostať len tri odvolacie – v Prešove pre východ Slovenska, v Žiline pre stred a v Trnave pre západ.
Pre mesto Banská Bystrica by to znamenalo, že krajský súd sa zruší a bude tu fungovať iba pobočka Krajského súdu v Žiline, hoci v pôvodnom návrhu to bolo presne naopak. Vtedy protestovali Žilinčania, dnes sú to Bystričania.
Na túto zmenu ostro zareagoval bývalý premiér a predseda Hlasu Peter Pellegrini:
„Ja neviem, čo urobila tejto vláde Banská Bystrica, a to hovorím aj ako rodený Bystričan. Rekonštrukciu Rooseveltovej nemocnice, na ktorú sme dali peniaze, zrušili a nič nepokračuje. Teraz krásne zrekonštruovaný Krajský súd v Banskej Bystrici s väznicou, nádherná budova s plným vybavením, všetko to tam funguje, ale ministerka Kolíková sa rozhodne, že ho zruší a ide z neho z neho urobiť pobočku Krajského súdu v Žiline. Nerozumiem tomu. Ona si zoberie excelovskú tabuľku a poprehadzuje si to v tej mape. Žiadne osudy ľudí, žiadna empatia, čo to môže urobiť v tom regióne. Nech tento návrh radšej stiahne, lebo nikto s ním nesúhlasí. “
Rovnaký názor má aj Združenie sudcov Slovenska:
„Nejde o žiadnu reformu, iba o premaľovanie tabúľ na súdnych budovách. Ide o zdeformovanie výkonu súdnictva. Naďalej trváme na stiahnutí návrhu z legislatívneho procesu.“
Odborná i laická verejnosť čaká, čo sa utrasie v koalícii a aký návrh súdnej mapy nakoniec prejde do parlamentu. Už teraz je zrejmé, že problematická súdna reforma z dielne ministerky Kolíkovej má omnoho viac odporcov ako zástancov.
Nehovoriac o tom, že dôvera občanov voči tejto vládnej koalícii je na historickom minime, ľudia sú unavení z vlečúcej sa pandémie a nahnevaní z toho, čo sa deje na Slovensku. Čaká nás zdražovanie prakticky všetkého, do toho prichádzajú správy o rušení súdov či nemocníc..
Sudcovia a odborári z Krajského súdu v Banskej Bystrici protestujú
Sudcovská rada Krajského súdu (KS) v Banskej Bystrici a rovnako aj Základná organizácia odborového zväzu justície pri Krajskom súde v Banskej Bystrici nesúhlasia so zrušením tohto súdu. Uvádza sa to v stanoviskách týchto organizácií a v otvorených listoch ministerke spravodlivosti Márii Kolíkovej, poslancom Národnej rady SR a členom vlády SR, ktoré zverejnila hovorkyňa krajského súdu Nina Uhrovičová.
Organizácie týmto reagujú na návrh súdnej mapy predstavený ministerkou na tlačovej besede v piatok 22. októbra, ktorý má byť predmetom rokovania vlády SR v stredu. Zamestnanci krajského súdu organizujú protest v utorok 26. októbra od 10:00 do 12:00 pred budovou KS Banská Bystrica.
„Posledným, v poradí tretím návrhom bol Krajský súd v Banskej Bystrici vymazaný zo siete všeobecných súdov Slovenskej republiky. Od prvého návrhu reformy súdnej mapy až do dnešných dní neuvažovalo ministerstvo spravodlivosti s tým, že by náš krajský súd prestal plniť svoju úlohu garanta práva a spravodlivosti. Tretí návrh súdnej mapy preto považujeme za prejav arogancie politickej moci, za rozhodnutie „o nás bez nás“ a v rozpore s legislatívnymi pravidlami tvorby zákonov,“
uvádzajú sudcovia zo Sudcovskej rady KS Banská Bystrica v otvorenom liste.
Odborári v liste poukazujú na „absolútne prekvapivé riešenie situácie ohľadne návrhu súdnej mapy, nakoľko doposiaľ nebolo, a to ani v rovine alternatívy, uvažované, že by sa Krajský súd v Banskej Bystrici stal regionálnym pracoviskom Krajského súdu v Žiline, a teda nebolo umožnené, aby boli voči takému návrhu podané prípadné pripomienky.“
Argumentujú preto tými najdôležitejšími dôvodmi pre zachovanie KS Banská Bystrica. Medzi nimi je historicky podložená tradícia odvolacieho súdu v Banskej Bystrici, zrekonštruovaná a zmodernizovaná budova súdu, kapacita tejto budovy a s tým súvisiaci počet zamestnancov, geografická poloha tohto súdu. V neposlednom rade poukazujú odborári aj na morálno-etický kredit zamestnancov krajského súdu a zvažujú využiť aj právo na štrajk v zmysle Ústavy Slovenskej republiky.
„Sme za to, aby bola justícia efektívnejšia, rýchlejšia a hospodárnejšia. Každý dobrý úmysel sa však míňa účinku, ak prostriedky na dosiahnutie cieľa nie sú v súlade s legislatívnymi pravidlami tvorby zákonov, nie sú adekvátne odôvodnené a ak sa staré krivdy naprávajú ešte väčšími krivdami,“
uzatvára otvorený list predseda sudcovskej rady Štefan Baláž.
V utorok o desiatej začal pred budovou Krajského súdu v Banskej Bystrici protest sudcov a súdnych úradníkov. V rukách niesli transparenty odmietajúce tretí návrh súdnej mapy z dielne ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej, podľa ktorého by sa miesto žilinského mal rušiť banskobystrický krajský súd so 123 – ročnou tradíciou.
Zástupca súdnych odborov Róbert Puškár povedal, že týmto protestom chcú poukázať na prekvapivé riešenie ministerky spravodlivosti v súvislosti s návrhom súdnej mapy:
„Doposiaľ nebolo, a to ani v rovine alternatívy, uvažované o zrušení Krajského súdu v Banskej Bystrici. O tomto návrhu sme sa dozvedeli len minulý piatok, pričom nám nebolo umožnené, aby proti nemu boli podané prípadné pripomienky. Rozhodlo sa teda o nás bez nás.“
Podľa Puškára existuje niekoľko dôvodov pre zachovanie tohto súdu v Banskej Bystrici, ako napríklad historicky podložená tradícia odvolacieho súdu v Banskej Bystrici s pôsobnosťou už od roku 1898, od roku 2011 zrekonštruovaná a zmodernizovaná budova s prepojovacím mostom k ústavu na výkon väzby a trestu odňatia slobody:
„V súčasnosti tu pracuje viac ako 160 zamestnancov, ktorí sa návrhom súdnej mapy cítia byť existenčne ohrození. Napríklad Krajský súd v Žiline má približne o 50 zamestnancov menej, pričom vznikol len v roku 1996. Je to aj geografická poloha Krajského súdu v Banskej Bystrici v samotnom srdci Slovenska a s ňou vyplývajúca dopravná dostupnosť umožňuje každému reálny prístup k súdu. Na rozdiel od Žiliny, ktorá je nepomerne vzdialená od okresov južného Slovenska.“
Puškár poukázal aj na morálno-etický kredit zamestnancov KS Banská Bystrica, nakoľko nemajú a ani v minulosti nemali závažné nielen morálno-etické zlyhania. Nechcú byť potrestaní navrhovanou reformou súdnej mapy. Utorkový protest podporili všetci sudcovia a zamestnanci tejto inštitúcie.
Ak chcela ministerka Kolíková nahnevať aj Bystričanov, tak sa jej to týmto nezmyselným návrhom podarilo. Dosiahne len to, že sa ešte viac prehĺbi nedôvera ľudí v túto vládu vrátane ministerky spravodlivosti. Ak už začnú spolu s odborármi štrajkovať aj slovenskí sudcovia a zamestnanci súdov na celom Slovensku, tak to táto vláda schytá aj s úrokmi.
Redakcia Bystricovín podporuje protest bystrických sudcov a zamestnancov proti rušeniu nášho krajského súdu. Z mesta pod Urpínom by mal zaznieť silný hlas do Bratislavy, že toto je za čiarou trpezlivosti ľudí s krokmi vlády, ktoré idú proti záujmom Banskej Bystrice, nášho regiónu a ľudí v ňom žijúcich.
Poslanecký klub Sme rodina je proti rušeniu KS v Banskej Bystrici
Koaliční poslanci Sme rodina v NR SR nepodporia Kolíkovej súdnu mapu v takej podobe, ako ju predkladá do parlamentu. Bystrický poslanec Igora Kašper je presvedčený, že zrušenie Krajského súdu v Banskej Bystrici a jeho ponechanie ako pobočky Krajského súdu v Žiline zhorší výkon spravodlivosti:
,,Občania z Banskobystrického regiónu budú mať sťažený prístup k súdu, konanie sa predĺži a činnosť týchto súdov bude aj finančne nákladnejšia, ako aj náklady na súdne konania, čo bude mať negatívny vplyv na štátny rozpočet.“
Podľa Kašpera je dôležité poukázať aj na vzdialenosť a asymetrickú polohu sídla Krajského súdu v Žiline, čo by výrazným spôsobom sťažilo dostupnosť pre občanov z južného Slovenska. Navrhovaná zmena ohrozuje aj pracovné miesta v danom regióne:
,,Množstvo kvalifikovaných zamestnancov môže prísť o svoju prácu, pretože nebudú potrební na plnenie svojich povinností. Krajský súd v Banskej Bystrici je nie len súd s najväčším obvodom, ale aj druhým najväčším súdom v rámci Slovenskej republiky v personálnom obsadení. Jeho zrušenie je absolútne nepochopiteľné a vôbec nekorešponduje s deklarovanými cieľmi reformy súdnej mapy, preto ho v takejto forme určite nepodporím, rovnako ako to deklaruje celé naše hnutie Sme rodina už od začiatku.“
Pokiaľ poslanecký klub Sme rodina spolu i niektorí ďalší koaliční poslanci dodržia slovo a pridajú sa k opozícii, ktorá kritizuje celú súdnu mapu aj s rušením súdov, tak by Kolíkovej návrh v slovenskom parlamente nemal prejsť. Uvidíme, ako to napokon celé dopadne, ale boj za zachovanie Krajského súdu v Banskej Bystrici bude pokračovať.
Autor: (tom), Foto: ilustračné a redakčné