Začiatok októbra patril Týždňu otvoreného vládnutia. Pri tejto príležitosti zorganizoval Úrad splnomocnenca Vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti podujatie, ktorého cieľom bolo reflektovať na doterajšie členstvo SR v Iniciatíve pre otvorené vládnutie a zároveň ponúknuť priestor na diskusiu o ďalších cieľoch a výzvach v tejto oblasti.
Mesto Banská Bystrica sa v októbri minulého roka stalo jednou z 56 samospráv na svete, ktoré sa hlásia k otvorenému vládnutiu na miestnej úrovni. Preto v rámci ponúkaných aktivít nemohli na podujatí chýbať ani zástupcovia nášho mesta.
K Iniciatíve otvoreného vládnutia na miestnej úrovni sa k mestu Banská Bystrica pripojili aj dve partnerské neziskové organizácie – banskobystrická Interaktívna škola urbanizmu a územného plánovania (IŠUP) a Dialogue Centre (DC), ktoré sa špecializujú na participatívne procesy a skvalitňovanie dialógu.
„Tento projekt vnímam ako nástroj na zlepšovanie otvorenej a dobrej komunikácie vo vzťahu k obyvateľom. Problémy, ktorými žijú ľudia v našom meste veľmi dobre poznáme. Niekedy im potrebujeme vysvetliť nejaký problém, odkomunikovať ho a prijať dôležité rozhodnutie. Výstupy, ktoré od nich dostávame mnohokrát dávajú rozhodnutiam mesta podstatne väčšiu legitimitu. Zároveň spolupracujeme s rôznymi partnermi, aktérmi a skupinami, ktoré majú obrovský potenciál. Našou povinnosťou je spájať ich, aby sme dokázali prijímať dobré a otvorené rozhodnutia smerom k obyvateľom, aby sa nám v meste žilo lepšie. Otvorenú a jasnú komunikáciu očakávame aj od vlády smerom k samosprávam. Verím, že sa nám bude dariť Akčný plán otvoreného vládnutia napĺňať,“
povedal na slávnostnom otvorení podujatia primátor Ján Nosko.
Zástupcovia samosprávy sa v priebehu týždňa zúčastnili aj na workshope, aby sa so všetkými záujemcami podelili o doterajšie skúsenosti. Viceprimátor Milan Lichý, Zuzana Gajdošíková, vedúca oddelenia medzinárodných vzťahov a zahraničného obchodu a Soňa Kariková, zástupkyňa partnerskej organizácie OGP Local – Dialogue Centre, n. o. zúčastneným prezentovali obsah a proces tvorby prvého akčného plánu Otvoreného vládnutia na lokálnej úrovni v Banskej Bystrici.
„Spolupráca je absolútnym základom celého konceptu otvoreného vládnutia. Myslím si, že za ten krátky čas sa nám podarilo rozvinúť celkom zaujímavý model kooperácie medzi mestom a dvomi partnerskými občianskymi organizáciami, ktorý by sa mohol stať inšpiráciou pretie ďalšie. Participatívnym spôsobom – s ďalšími občianskymi organizáciami a obyvateľmi sme dokázali vytvoriť prvý akčný plán pre Banskú Bystricu. Podstatné je, aby sme si otvorené vládnutie osvojili ako spoločnú hodnotu, pretože využívanie princípov dialógu, partnerstva a zdieľanej zodpovednosti, je mimoriadne dôležité pre riešenie súčasných výziev,“
dopĺňa Soňa Kariková.
Iniciatíva pre otvorené vládnutie je medzinárodné zoskupenie krajín sveta, ktoré sa zaviazali podporovať dôveru občanov v štát a jeho inštitúcie prostredníctvom napĺňania kľúčových hodnôt, ktorými sú transparentnosť, participácia a zúčtovateľnosť.
Otvorené vládnutie reflektuje na kultúru vládnutia, dobrého spravovania spoločnosti, ktorá podporuje transparentnú a zrozumiteľnú komunikáciu s obyvateľmi, spoluprácu na všetkých úrovniach vládnutia s relevantnými aktérmi a pod. Mesto Banská Bystrica je od roku 2020 prvým mestom na Slovensku, ktoré sa stalo členom miestneho programu Iniciatívy pre otvorené vládnutie – OGP Local.
Zdroj: Zdenka Marhefková , Foto: mesto BB a ilustračné