Banská Bystrica je v zbere elektroodpadu už tretíkrát po sebe najlepšia na Slovensku

SPRÁVY
0 /

Vlani sa na Slovensku vyzbieralo viac ako 267 tisíc kilogramov elektroodpadu. Banskobystričanky a Banskobystričania odovzdali do červeno-bielych kontajnerov vyše 25 tisíc kilogramov elektroodpadu. V jeho zbere tak mesto Banská Bystrica  už tretí rok po sebe obhájili prvenstvo.

Do elektroodpadu patria: elektrické a elektronické prístroje a zariadenia, veľké a malé domáce spotrebiče, biela technika, počítačová a kancelárska technika, lampy, elektromotory, ručné elektrické náradie, elektronické hračky a podobne Naopak sem nepatria monitory, televízory, žiarivky či výbojky, ktoré je aj naďalej potrebné odovzdať na vyhradených zberných miestach.

„Aby bol zber ešte viac zjednodušený a sprístupnený čo najväčšiemu počtu obyvateľov, na území mesta sme rozšírili sieť červeno-bielych kontajnerov. Ich rozmiestnenie nájdete na https://www.banskabystrica.sk/…/nakl…/nebezpecne-odpady/,“

uvádza primátor Ján Nosko.

Slovensko vyprodukuje ročne tisícky ton elektroodpadu. Veľká časť končí na skládkach alebo vo voľnej prírode, kde sa nedokáže rozložiť a látky, ktoré obsahuje môžu kontaminovať vodu, pôdu i vzduch.

V roku 2018 sa Banská Bystrica stala druhým krajským mestom, kde sa  umiestnili špeciálne červeno-biele kontajnery určené na triedenie a zber  predovšetkým malých elektrospotrebičov, akými sú napríklad fény, mixéry, mobilné telefóny, ale i batérie a akumulátory. Unikátna sieť červeno – bielych kontajnerov, ktorú buduje organizácia zodpovednosti výrobcov ASEKOL SK od roku 2016, sa tak rozšírila už do šiesteho mesta na Slovensku.

Na to, aby sa celkovo zlepšili triedený zber odpadu a zvýšila recykláciu, je potrebné neustále prichádzať s riešeniami i pre komodity, akými sú drobné elektrozariadenia, ktorých zber je komplikovaný a náročný. Na príprave projektu preto spoločnosť ASEKOL SK spolupracuje aj so spoločnosťou d2B, ktorá pôsobí v oblasti informačných technológií pre odpadové hospodárstvo.

Zber elektroodpadu a použitých batérií  a akumulátorov je financovaný z príspevkov výrobcov, ktorí na trh uvádzajú elektrospotrebiče, elektrické zariadenia, batérie a akumulátory.  Na výrobcov sa  podľa zákona o odpadoch (79/2015 Z. z. o odpadoch) vzťahuje princíp rozšírenej zodpovednosti.

To znamená, že výrobcovia  sú zodpovední za nakladanie s  výrobkami z ich produkcie i po skončení jeho životného cyklu, teda vo fáze elektroodpadu, či  použitých batérií a akumulátorov. Výrobcovia elektrozariadení, batérií a akumulátorov  majú povinnosť zabezpečiť plnenie stanovených limitov zberu, zhodnotenia a recyklácie, ktoré sa každoročne zvyšujú.

Autor: (tom) , Foto: ilustračné