V nedeľu 8. januára sa rok 2017 na Rázcestí otvoril slávnostnou premiérou, ktorá bola venovaná detskému publiku. Indiánske rozprávky potešili viac než 80 detí a ich rodičov a začali tak cestu za príbehmi nazvanú Rozprávková geografia. Úplne nový divadelný projekt pre deti do konca sezóny prinesie ešte dve rozprávky mimoeurópskych kultúr – Africkú a Židovskú.
Hoci sa Indiánske rozprávky predstavili opäť v nedeľu 15. januára, už v nasledujúcom týždni Rázcestie otvára aj pravidelný program pre dospelých divákov a diváčky! Prvými predstaveniami v roku 2017 sa stanú Variácie lásky a List čiernemu synovi.
Ach, tá láska!
Variácie lásky sú sugestívnou dramatizáciou dvoch próz slovenských klasičiek. Autobiografickej poviedky Za koho ísť? Boženy Slančíkovej – Timravy a melancholickej spovede Eleny Maróthy – Šoltésovej pod názvom Moje deti. Ale aký zmysel má uvádzať dnes diela z obdobia slovenského realizmu, do ktorého tieto dve autorky rozhodne patria?
„Jednoducho a objektívne povedané, sú nadčasové svojimi témami, kvalitné umelecky a odvážne v názoroch týkajúcich sa osudu žien a vtedajších noriem spoločnosti,“
uvádza dramaturgička BDNR Monika Tatarková.
Autorka dramatizácie Iva Š. ďalej prezrádza, že obidva diela ju priťahovali už dávno. Poviedka Za koho ísť? svojou iróniou a zveličením v pohľade na ženu, ktorá sa stratí sama sebe, ak sa nevydá a nezamiluje. A román Moje deti svojim otvoreným pohľadom na otázky materstva.
Spojením dvoch autoriek, dvoch príbehov, dvoch osudov vznikol tvar o jednej a tej istej láske, na ktorú sa však môžeme dívať (a hlavne ju prežívať) v nespočetných variáciách.
Hoci Variácie lásky v Bábkovom divadle na Rázcestí prežívajú už svoju 85. reprízu, rozhodne to nebude repríza ako každá iná! V utorok 17. januára BDNR pre novoročných návštevníkov a návštevníčky pripravuje výnimočné prekvapenie spojené s originálnym darčekom a prianím do nového roka! Nech sa páči, príbeh (ne)jednej lásky začína o 19:00 hod.
Farba pleti alebo farba pulóvra?
Narodila sa v roku 1950 v Bratislave, detstvo prežila v Trenčíne. Po maturite v Bratislave emigrovala v roku 1968 s rodičmi do Švajčiarska. Reč je o Irene Brežnej, spisovateľke, reportérke, nositeľke Ceny Dominika Tatarku za rok 2015 a iných literárnych a žurnalistických ocenení.
Irena Brežná je spojená aj s Bábkovým divadlom na Rázcestí. V minulosti sa v divadle uskutočnilo napr. scénické čítanie z autorkinej prózy Na slepačích krídlach. Dnes je súčasťou repertoáru inscenácia List čiernemu synovi. Autobiografická próza rozpráva príbeh matky, ktorej sa narodí čierne dieťa v bielej krajine, vo Švajčiarku pred 25 rokmi.
Autorka – matka sa v intímnej spovedi vyrovnáva so strachom z cudzoty, odmietaním okolia, no dostáva sa aj do mnohých tragikomických situácií, súvisiacich s inakosťou jej syna. Spoznávanie kultúry afrických predkov malého Kaya, je samostatným článkom v medzikultúrnom dialógu tejto rodiny.
List čiernemu synovi sa v roku 2015 a 2016 stal súčasťou projektu STOP EXTRÉMIZMU!, ktorý s témami xenofóbie a rasizmu zoznamoval študentov a študentky základných a stredných škôl po celom Slovensku. Vy si ho máte možnosť vychutnať už v stredu, 18. januára o 19.00 hod. v divadelnom Teátriu Bábkového divadla na Rázcestí.
Vstupenky sa dajú rezervovať prostredníctvom webového formuláru, ktorý nájdete na stránke divadla, telefonicky na 048/412 55 13 a mailovo na vstupenky@bdnr.sk. Lístky sa dajú zakúpiť aj v pokladnici BDNR, každý pracovný deň od 8:00 do 16:00 hod. alebo online na www.ticket-art.sk.
Viac informácií o vstupenkách a programe BDNR nájdete na webovej stránke divadla www.bdnr.sk.
Autor: Monika Tatarková, Foto: BDNR