Čo so starými ľuďmi?

TÉMA TÝŽDŇA
1 /

Prípad „neoficiálneho“ starobinca v Hronovciach nás prinútil zamyslieť sa nad problémom s opatrovaním starých ľudí v Banskej Bystrici a okolí.

Ste zaneprázdnení a máte starých rodičov, ktorí potrebujú každodennú zdravotnú starostlivosť a zaopatrenie? Ak ste sa dostali do takejto situácie alebo vás to iba čaká, mali by ste vedieť, čo s tým. To nie je ako s malým dieťaťom, ktoré ráno odnesiete do škôlky, alebo cez leto necháte trebárs u svokrovcov.

Mimochodom, nedávno nás na tento problém upozornil široko medializovaný prípad z Hronoviec, kde si v rodinnom dome bývalý vodič sanitky pán Juraj Szebeni zriadil neoficiálny starobinec pre starých a chorých ľudí. V piatich miestnostiach sa tiesni takmer 30 ľudí, ale ich príbuzní sú v danej situácii radi, že sa v posledných chvíľach života má kto o nich postarať za dôchodok a prípadne nejaký dar, napríklad v podobe nehnuteľnosti. Súdiac podľa dostupných informácií je v Hronovciach „vypredané“ aj po prepuknutí kauzy. Nečudo, keď na oficiálne umiestnenie starých a nevládnych ľudí do domovov dôchodcov sa čaká roky.

Keďže sa tu oficiálne neposkytujú sociálne, či zdravotné služby, ale iba ubytovanie a strava pre starých ľudí, na tohto zvláštneho poskytovateľa „poslednej pomoci“ nemá štát, ani prokuratúra. Dá sa predpokladať, že takýchto „útulkov“ je na Slovensku viac. Že je to nedôstojné? Ale čo s tým? Skúmali sme, ako to funguje v Banskej Bystrici.

V banskobystrickej Roosveltovej nemocnici sa o zdravotný stav starých a nevládnych ľudí starajú na geriatrickom oddelení. Podľa slov primárky MUDr. Kataríny Stracovej však súčasných 45 lôžok ani zďaleka nestačí obrovskému dopytu z Banskej Bystrice a širokého okolia. „Pacientom nad 65 rokov poskytujeme všetky potrebné interné vyšetrenia a liečbu vrátane príjmu tých najťažších prípadov cez ambulanciu alebo urgent. Niekoľkokrát u nás už skončili i bezdomovci, vozia k nám aj pacientov z domovov dôchodcov či iných sociálnych zariadení. Neposkytujeme však dlhodobý doliečovací pobyt na oddelení, riešime len akútne prípady. Nepriaznivý demografický vývoj spôsobuje nárast počtu starých ľudí, ktorí nevyhnutne potrebujú komplexnú a aj dlhodobú lekársku starostlivosť, ibaže naše odborné geriatrické oddelenie (naširoko jediné) ani zďaleka nestačí. Máme azda niekoho uprednostňovať, keď sme takmer permanentne preplnení a pacienta nám vezú priamo z operačky alebo potrebuje dlhodobejšie odborné ošetrenie? Niekedy je to priam neriešiteľný problém. Zúfalo chýbajú ďalšie lôžka, ale najmä efektívny systém starostlivosti o zdravie starých ľudí u nás. „

Takto teda vyzerá zdravotná starostlivosť o starých ľudí v praxi, ale čo napríklad so sociálnym statusom osamelých dôchodcov a nevládnych odkázaných na pomoc iných? Tu nastupuje samospráva. Tá okrem opatrovateľských služieb v teréne poskytuje aj dlhodobú sociálnu starostlivosť o starých ľudí. Na mestskom úrade v Banskej Bystrici evidujú stovky nových žiadostí o umiestnenie do Domova dôchodcov Jeseň na Fončorde alebo Domu s opatrovateľskou službou v Sásovej. K dispozícii je aj niekoľko bytov s podporovaným bývaním. Ľahšie prípady s denným alebo týždenným pobytom sa sústreďujú v Stredisku sociálnych služieb na Uhlisku. Cenník sociálnych služieb aj s poradovníkom nájdete na internetovej stránke mesta.

Banskobystrický samosprávny kraj rieši problémy so starými ľuďmi ich umiestňovaním najmä vo vlastnej sieti domovov dôchodcov a domov sociálnych služieb po celom kraji (v Banskej Bystrici na Hornej ulici, v Séniu na Jilemnického a v Kompe na ulici 29.augusta), tiež na základe poradovníka. Ani tu však situácia vonkoncom nie je ružová, pretože počet záujemcov vysoko prekračuje počet voľných miest.

Okrem mestských alebo regionálnych domovov pre dôchodcov sú k dispozícii aj nové neštátne sociálne zariadenia, ktorých niekoľko vyrástlo aj v meste pod Urpínom či v jeho okolí (napríklad v Ľubietovej). Najnovším je Dom Božieho milosrdenstva na Belvederi, ktorý patrí katolíckej cirkvi. Tento hospic pripomína skôr penzión ako domov dôchodcov. 42 miest v tomto modernom zariadení s poplatkom za pacienta okolo 12 euro na deň je však beznádejne obsadených. A to ešte evidujú stovku ďalších žiadostí bez toho, aby niekoho uprednostňovali.

Ako je vidieť, keď k tomu príde a akútne potrebujete vyriešiť zdravotný alebo sociálny problém svojich príbuzných v požehnanom veku, vaše možnosti sú limitované počtom voľných miest v príslušných zariadeniach. Ak je jediné odborné oddelenie geriatrie v „Rooseveltke“ obsadené, musíte čakať alebo ísť ďalej.

Rovnako pochodíte aj s hľadaním nejakého miesta v domove dôchodcov. Tie lacnejšie zariadenia, mestskou alebo regionálnou samosprávou priamo dotované, sú beznádejne obsadené. Faktom je, že v poradovníkoch sa možno nachádzajú aj ľudia, ktorí takúto dlhodobú starostlivosť ešte nepotrebujú, ale pre istotu sa radšej zaradia do zoznamu skôr.

Súkromné domovy alebo penzióny sú možno o niečo drahšie, lebo ich zriaďovateľmi nie sú samosprávy prispievajúce skôr na svoje vlastné zariadenia, ale ak vôbec, aj tieto majú iba minimum voľných miest. Okrem vzniku ďalších domovov dôchodcov asi treba rozmýšľať o rozšírení miest s dlhodobým pobytom pre seniorov v zdravotníckych zariadeniach a opatrovateľských službách prichádzajúcich za klientom, na ktoré prispieva štát aj s obcou a zvyšok dopláca sám dôchodca.

Zdá sa, že popri neustálom ekonomickom riešení jednotlivých pilierov dôchodkového systému nám tikajú aj biologické hodiny v podobe potreby zabezpečenia dôstojného prežitia dôchodkového veku, ktorý sa stále predlžuje. Aby sme si raz nemuseli klásť nepríjemnú otázku, kam na starosť odložiť svojich rodičov alebo nedajbože riešiť nejaké nové Hronovce.

Zdroj: Bystricoviny.sk, Miroslav Moravčík