ZUŠ Jána Cikkera v Banskej Bystrici má 80 rokov

SPRÁVY
1 /

Okrúhle výročie svojho vzniku si banskobystrická Základná umelecká škola Jána Cikkera pripomenula slávnostným koncertom. Bola to fantastická ukážka umeleckého talentu a zároveň dôstojné poďakovanie všetkým, ktorí sa za desaťročia na zveľaďovaní tejto jedinečnej inštitúcie podieľali.

Slávnostný koncert k 80. výročiu vzniku ZUŠ Jána Cikkera

Pestrá mozaika plná spevu, melódií a ďalších umeleckých prejavov bola dôkazom vysokej úrovne výučby, ktorú pedagógovia jubilujúcej ZUŠ Jána Cikkera  už dlhé desaťročia zabezpečujú. Výsledkom ich profesionality a nadšenia sú výborné výsledky žiakov, ktorí v mnohých prípadoch ďalej úspešne rozvíjajú svoj talent na stredných i vysokých školách umeleckého zamerania.

Slávnostný koncert

Slávnostný koncert

„ZUškári naše mesto dlhodobo príkladne reprezentujú na domácej pôde, ale aj na mnohých zahraničných súťažiach a festivaloch. Na našu ZUŠ-ku, nesúcu meno rodáka Jána Cikkera, na jej vedenie, pedagógov, ale aj žiakov môžeme byť právom hrdí. Blahoželám a ďakujem za jedinečný kultúrny zážitok,“

uviedol primátor mesta Ján Nosko po slávnostnom koncerte, na ktorom blahoželal riaditeľovi ZUŠ J. Cikkera  Mgr. art. Martinovi Kaššovi, DiS. art.

Zľava Martin Kašša a Ján Nosko

Zľava Martin Kašša a Ján Nosko

Banskobystrická Cikkerka v premenách času

Budovu, kde dnes sídli ZUŠka, postavili v rokoch 1932 – 1933 podľa návrhu architekta Eduarda Bednárika v rámci rozvoja sídelnej štruktúry, ktorý bol v Banskej Bystrici po vzniku Československa výrazný. V tom čase postavili významné funkcionalistické budovy ako pobočka Národnej banky, Národný dom či sídlo Slovenskej energetiky.

Základná umelecká škola pôsobí v Banskej Bystrici  od roku 1942. Jej pôvodný názov bol Mestská hudobná, neskôr Ľudová škola umenia. Dnes je známa ako Základná umelecká škola Jána Cikkera.

Ján Cikker

Ján Cikker

Začiatky boli skromné – s riaditeľom Jánom Gajdošom, dvomi učiteľmi a 60 žiakmi. K pôvodnému hudobnému odboru pribudol v roku 1961 výtvarný odbor a v roku 1967 tanečný odbor. Najmladším je literárno – dramatický odbor, ktorý začal pracovať v školskom roku 1979/80.

V roku 1992 škola získala súčasné pomenovanie po banskobystrickom rodákovi, významnom hudobnom skladateľovi Jánovi Cikkerovi. Súhlas k tomuto pomenovaniu udelila škole pri príležitosti 50. výročia založenia manželka hudobného skladateľa pani Katarína Cikkerová.

ZUŠ Jána Cikkera prezentovala slovenské hudobné školstvo na mnohých zahraničných koncertných zájazdoch a festivaloch. Predstavili sa na nich najlepší sólisti hudobného odboru, spevácke zbory i tanečníci. Koncertovali v Poľsku,  Maďarsku, Česku, Rakúsku, Slovinsku, Francúzsku, Taliansku, Nórsku či  Holandsku. K tomuto výpočtu je potrebné pripísať celý rad koncertov na domácej pôde.

Základná umelecká škola patrí k významným centrám vzdelávania v Banskej Bystrici. Žiaci sa tu učia v hudobnom, tanečnom, výtvarnom a literárno – dramatickom umeleckom odbore. Zaujímavú históriu má nábrežie a budova, kde v súčasnosti škola sídli.

Nábrežie Hrona bolo kedysi lukratívnym miestom pre bohatých mešťanov a ich rodiny a napájalo sa na Stadlerovo námestie. To sa kedysi začínalo od Lazovnej ulice a pokračovalo po Národnú ulicu.

O vytvorenie jediného nábrežia v Banskej Bystrici sa pričinil neobyčajne činorodý obchodník, majiteľ papierní, člen župnej rady, ako aj mecén mesta Teofil Stadler (1822 – 1911), ktorý počas svojho života venoval tisícky zlatých na charitatívne a vzdelávacie účely mesta. Vďaka nemu vznikla v Banskej Bystrici napríklad evanjelická dievčenská škola (1898) a obnovil sa tu evanjelický kostol (1904).

Teofil Stadler

Teofil Stadler

O Stadlerovej veľkorysosti svedčí napríklad aj jeho závet, v ktorom odkázal štedrú sumu na vybudovanie železného mosta cez rieku Hron.

V súčasnom objekte základnej umeleckej školy bolo do roku 1983 umiestnené vtedy jediné gymnázium v Banskej Bystrici (dnes sa volá Gymnázium Andreja Sládkoviča.) Od 80. rokov v tomto priestore pôsobí základná umelecká škola.

Budova Základnej  umeleckej školy Jána Cikkera, ktorá je národnou kultúrnou pamiatkou, prechádza rozsiahlou rekonštrukciou. Vlani sa podarilo mestu obnoviť historickú fasádu, ktorá sa už rozpadávala a obnova budovy pokračuje aj tento rok. Objekt má už novú strechu, malo by dôjsť aj ku kompletnej výmene okien podľa pokynov Krajského pamiatkového úradu v Banskej Bystrici.

Zdroj: (tom) a ZUŠ J. Cikkera, Foto:   FB, archív a redakčné