Zmenou územného plánu mesta sa otvorila cesta k budúcej výstavbe novej Rooseveltovej nemocnice

SPRÁVY
27 /

Na poslednom mestskom zastupiteľstve ešte v starom zložení banskobystrickí poslanci schválili zmeny a doplnky územného plánu mesta, ktoré okrem iného stanovujú podmienky pre budúcu komplexnú prestavbu areálu Rooseveltovej nemocnice.

Rekonštrukcia banskobystrickej fakultnej nemocnice patrí k prioritám mesta

Viceprimátor Jakub Gajdošík k zmene územného plánu v súvislosti s Rooseveltovou nemocnicou povedal:

„Súčasťou zmien bola aj úprava, vďaka ktorej bude možné v areáli Rooseveltovej nemocnice vystavať úplne novú kompaktnú modernú fakultnú nemocnicu pre celý región. Projektová príprava beží už nejaké obdobie na plné obrátky a ja verím, že aj vďaka schválenej zmene územného plánu bude projekt napredovať. Je to totiž jedna z najdôležitejších vecí pre naše mesto a my sme pripravení pre jej realizáciu urobiť všetko, čo je v našich silách. Držme si palce.“

Jakub Gajdošík

Jakub Gajdošík

Je všeobecne známe, že vláda Petra Pellegriniho uznesením z 30. januára 2019 odsúhlasila komplexnú rekonštrukciu Rooseveltovej nemocnice za viac ako 104 miliónov eur. Banskobystrická Rooseveltka v máji 2019 rozbehla proces verejného obstarávania s tým, že prvé rekonštrukčné práce mali začať v polovici roka 2020 s dokončením v roku 2023. Po nástupe novej vlády Igora Matoviča (neskôr Eduarda Hegera)  z toho zišlo.

Nenaplnili sa ani sľuby ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského, že investícia do rekonštrukcie Rooseveltovej nemocnice budú z eurofondovej výzvy alebo  sa dostane do zdravotníckych  investícií z Plánu obnovy. Prednosť však dostali bratislavské Rázsochy a Univerzitná nemocnica Martin, Banská Bystrica zostala ponechaná sama na seba.

Posledné mestské zastupiteľstvo v starom zložení

Posledné mestské zastupiteľstvo v starom zložení

Pripravuje sa komplexná prestavba areálu Rooseveltovej nemocnice

Vedenie Rooseveltovej nemocnice však nezložilo zbrane a nerezignovalo. Pripravilo projekt komplexnej rekonštrukcie a dostavby areálu Fakultnej nemocnice s poliklinikou F. D. Roosevelta, ktorý sa teraz posudzuje z hľadiska vplyvov na životné prostredie.

Riaditeľka Rooseveltky Miriam Lapuníková uviedla:

„My sa, samozrejme, pripravujeme na ďalšie výzvy. Uvidíme, ako budú napísané a akým spôsobom budeme môcť do nich vstúpiť. V každom prípade nesedíme so založenými rukami a snažíme sa posúvať a pripraviť projekt obnovy v rámci existujúceho areálu nemocnice.“

Miriam Lapuníková

Miriam Lapuníková

Tento aktívny prístup vedenia Rooseveltovej nemocnice oceňuje aj banskobystrický primátor Ján Nosko:

„Som rád, že súčasná riaditeľka Rooseveltovej nemocnice Mirka Lapuníková, ktorá je zároveň poslankyňou MsZ, sa veľmi aktívne pustila do prípravy projektu komplexnej rekonštrukcie našej nemocnice s nadregionálnym charakterom. Urobíme všetko preto, aby projekt, ktorý je jedným z najdôležitejších nielen pre Banskú Bystricu, ale aj pre celý región, sa v ďalšom období úspešne rozbehnúť. Preto bude rekonštrukcia viackrát oceňovanej Rooseveltovej nemocnice, v ktorej pracujú skutoční profesionáli, patriť aj naďalej k prioritám nášho mesta.“

Ján Nosko

Ján Nosko

Štúdia uskutočniteľnosti

Projekt sa pripravoval viac ako rok aj s využitím poznatkov zahraničných odborníkov na logistiku a zdravotnícke postupy, vďaka čomu dnes existuje veľmi konkrétny plán komplexnej prestavby Rooseveltky.

V zmysle zákona 523/2004 Z. z. o rozpočtových pravidlách verejnej správy v znení neskorších predpisov, Rooseveltova nemocnica zverejnila Štúdiu uskutočniteľnosti plánovanej verejnej investície.

Podľa tejto štúdie sú na takúto rozvojovú koncepciu potrebné investície vo výške okolo  540 miliónov eur vrátane DPH. Ide o celkové kapitálové výdaje vo väzbe na rozvoj FNsP FDR v čase do roku 2030, kde je hodnota upravená o infláciu.

Štúdia uskutočniteľnosti prestavby Rooseveltovej nemocnice

Štúdia uskutočniteľnosti prestavby Rooseveltovej nemocnice

Predkladaná zmena navrhovanej činnosti predstavuje rekonštrukciu a zbúranie niektorých starých objektov a výstavbu nových objektov v rámci existujúceho areálu nemocnice. Primárnym cieľom zámeru je zvýšenie kvality zdravotnej starostlivosti o pacientov.

Urbanisticko-architektonické riešenie vychádza zo súčasného stavu, pričom predpokladá sanáciu niektorých objektov vrátane hlavnej dominanty, ktorá sa skladá z dvoch prepojených blokov.

Súčasne objekty, z ktorých je pôvodná funkcia premiestnená a ktoré sú natoľko morálne a technologicky zastarané, že ich prípadná rekonštrukcia nie je rentabilná, sú navrhnuté na odstránenie. Zároveň sa predpokladá výstavba nového komplexu vo vedľajšej časti areálu.

Plynulým prechodom a premiestnením zdravotníckych prevádzok do novovybudovaných priestorov sa eliminuje prechodné obdobie, ktoré je v prípade nevyhnutných rekonštrukcií zdravotníckych infraštruktúrnych parkov spojené s významným prepadom poskytovania dedikovaných služieb spojených s výpadkom súvisiaceho finančného plnenia.

Vzniknuté územie po sanácii starých objektov by mohlo slúžiť ako zelená plocha s parkovou úpravou. Pre vrtuľníkovú záchrannú zdravotnú službu sa počíta s vybudovaním nového heliportu, ktorý by mal korešpondovať s plánovaným umiestnením urgentného príjmu.

Navrhované riešenie má optimálne prepojiť logistické, personálne a pacientske toky medzi novonavrhovanou a existujúcou zástavbou a rešpektuje existujúce dopravné riešenie. V rámci areálu má pribudnúť aj 285 nových parkovacích miest v nových parkovacích domoch. Podlahová plocha by sa mala podľa predloženého zámeru zvýšiť o takmer 12 tisíc m2 zo súčasných viac ako 135 tisíc m2.

Realizácia tak náročného projektu si vyžadovala aj zmenu aktuálne platného územného plánu, ktorú operatívne pripravili zamestnanci Odboru architekta mesta Banská Bystrica a schválilo ju mestské zastupiteľstvo. Aktuálne beží proces EIA – posudzovanie vplyvov na životné prostredie  z rekonštrukcie a dostavby areálu Fakultnej nemocnice s poliklinikou F. D. Roosevelta.

Aj keď sa Rooseveltova nemocnica musí počas energetickej krízy vyrovnávať s technickými problémami existujúcich budov vo svojom areáli a so stále platnými výpoveďami lekárov v dôsledku neriešenia kritickej situácie v slovenských nemocniciach zo strany vlády a ministerstva zdravotníctva, je dôležité, že vedenie nemocnice pracuje na postupnej realizácii plánu jej nevyhnutnej obnovy.

Autor: (tom), Foto: ilustračné