Projekt Zelených sídlisk zameraný na podporu biodiverzity prostredníctvom zelených a modrých opatrení s revitalizáciou okolia bytových domov v siedmich vytypovaných lokalitách Banskej Bystrice sa dostáva do štádia realizácie.
Cieľom tohto projektu po diskusiách s občanmi je identifikovať aj zelené (zeleň) a modré (voda) opatrenia, na ktorých možno pracovať priebežne s využitím potenciálu komunít či odborníkov. Oddelenie územného plánovania a architekta mesta zároveň pripravuje komplexný pohľad na nevyhnutné riešenie parkovacej politiky a „upratanie“ automobilov na sídliskách.
„Potrebujeme eliminovať statickú dopravu na sídliskách, ktorá je súčasťou nášho každodenného života. Svet preferuje sofistikované druhy a formy parkovania, ktoré vedia autá upratať do parkovacích domov so zelenými vegetačnými strechami i fasádami, alebo na parkoviská zrealizované z vodopriepustných povrchov alebo zatrávňovacích roštov. Do garážových domov sa zmestí mnoho áut, ktoré v súčasnosti zapĺňajú ulice v celom meste. V rámci územného plánu sú vymedzené miesta, kde sa počíta so záchytnými garážovými domami, no v rámci optimalizácie, ako aj na základe stretnutí s obyvateľmi, pracujeme na alternatívach a ďalších možnostiach. Na túto tému plánujeme zorganizovať diskusie, aby sme dosiahli konsenzus, kde a akým spôsobom vieme zaparkovať autá, aby nám ostali krásne ulice so stromami namiesto parkovísk,“
uvádza Martin Pavelek, hlavný architekt mesta Banská Bystrica.
V rámci projektu Reakcia na zmenu klímy sa vyhotovuje aj Akčný plán zmierňovania a prispôsobovania sa klimatickej zmene, v ktorom sa posúdia jednotlivé lokality. Technická univerzita vo Zvolene aktualizuje Dokument starostlivosti o dreviny zameraný prioritne na Zelené sídliská a parky.
Projekty revitalizácie verejných priestranstiev v meste pod Urpínom obsahujú návrhy týkajúce sa zelenej infraštruktúry – posilňovania biodiverzity, zakladanie nových zelených alebo lúčnych spoločenstiev, motýlích záhrad, trvalkových záhonov či ovocných sadov, budovania búdok pre vtáctvo i podporu iných druhov živočíchov. Zároveň ide o modrú infraštruktúru, tzn. hospodárenie s vodou, zadržiavanie vody, využívanie existujúcich prameňov, realizáciu dažďových záhrad, vsakovacích a retenčných plôch a podobne.
Primátor mesta Ján Nosko hovorí:
„Som rád, že v Banskej Bystrici sa nám postupne darí zavádzať zelené a modré opatrenia, ktoré v súvislosti so zmenou klímy môžu pomôcť zmierniť negatívne dopady na životné prostredie. Takéto riešenia vo všeobecnosti zvyšujú vlhkosť ovzdušia, poskytujú tieň, znižujú prašnosť, hluk, výkyvy teplôt a podobne.“
Jedným zo zelených riešení sú aj vegetačné strechy, ktoré sú súčasťou niekoľkých nových projektov aj v našom meste. Zelená strecha sa, okrem škôlky na Tatranskej, nachádza aj na terase zimného štadióna, na novej administratívnej budove Interpolis či na objekte verejných toaliet v blízkosti Parku pod Pamätníkom SNP, ktoré aktuálne prechádzajú rekonštrukciou.
„Zelenú a modrú infraštruktúru zavádzame aj vo verejnom priestore na sídliskách. Verím, že okrem zrevitalizovaného vnútrobloku v Rudlovej – Sásovej a po ukončení obnovy vnútrobloku na Fončorde, sa nám podarí v nasledujúcom období úspešne rozbehnúť aj projekty Zelených sídlisk, s cieľom obnoviť ďalších sedem lokalít Banskej Bystrice s celkovou rozlohou 55 hektárov,“
vysvetľuje primátor Nosko.
Jedná sa o lokality Mládežnícka – Družby – Okružná (Fončorda), Bernolákova – Radvanská (Radvaň – Kráľová), Podháj, Magurská – Krivánska – Jelšový hájik (Rudlová – Sásová), Vansovej (staré mesto – Fortnička), Severná ulica, Gaštanová – Lipová – Limbová – Povstalecká (Podlavice).
Ide o projekt najväčšej revitalizácie zelených plôch na území mesta za posledné desaťročia, zameraný práve na zmierňovanie dopadov súvisiacimi so zmenou klímy. Všetky podrobné informácie k projektu Zelené sídliská nájdete na webe www.banskabystrica.sk/zelenesidliska.