Papierové vreckovky všetkých druhov sú stabilnými členmi nejednej slovenskej domácnosti. Ak sa zamyslíme, čas od použitia po vyhodenie do komunálneho odpadu (v lepšom prípade do kompostu), nezodpovedá času a náročnosti ich výroby z dreva.
Papierové vreckovky
Každá papierová vreckovka či utierka má ekologickú stopu, ktorá je mnohonásobne väčšia ako pri klasických bavlnených vreckovkách. Tie pritom vydržia aj roky. Na túto skutočnosť upozorňuje aprílová výzva z kampane Zatoč s odpadom z dielne Slovenskej agentúry životného prostredia.
Papier je po plastoch druhá najčastejšie používaná surovina v bežnom živote ľudí. Vyrába sa z neho široké spektrum výrobkov dennej spotreby, napríklad aj obaly. Aktuálnym trendom v obalovom priemysle je nahrádzanie plastových obalov práve tými papierovými. Ich vlastnosti, ako sú relatívne ľahká recyklácia a krátka doba rozkladu v prírode, sú zaujímavé aj z pohľadu odpadového hospodárstva.
„Aprílová výzva Slovenskej agentúry životného prostredia (SAŽP) z kampane Zatoč s odpadom sa však venuje aj druhej strane veci – a tým je stúpajúci dopyt po dreve a značná spotreba zdrojov pri jeho spracovaní,“
uvádza hovorkyňa SAŽP so sídlom v Banskej Bystrici Michaela Pšenáková.
Je potrebné si uvedomiť, že papier vo svojom chemickom vzorci nesie uhlík. Práve oxidy uhlíka (COx) prispievajú ku globálnemu otepľovaniu a zmene klímy tým, že ešte znásobujú skleníkový efekt. Na výrobu jednej tony papiera sú pritom potrebné 3 až 4 tony dreva.
Papierové vreckovky, ako jeden z najčastejšie používaných jednorazových papierových výrobkov, sú príkladom neefektívne využívaných zdrojov a surovín. Tieto výrobky sú vyrobené v poslednej možnej fáze recyklovania papiera. Jednoducho povedané, z nich už ďalší papier nebude.
Zmeňme to! Vráťme sa k používaniu klasických bavlnených vreckoviek i utierok z čias našich starých rodičov, ktorí žili v mnohých smeroch ekonomicky, ale aj ekologicky. Skúste s nami aprílovú výzvu a zažite zmenu na sebe.
Výzva: Retro vreckovky
V minulosti sa bežne používali látkové vreckovky a utierky. Nebol problém ich oprať, vyžehliť a používať dookola, znova a znova. To, čo sa kedysi zdalo nepraktické, dnes sa opäť vracia do módy. A nielen to – podstatným sa stáva najmä ekonomický i ekologický aspekt.
Pravidlá výzvy:
- Skúste počas výzvy úplne vylúčiť papierové vreckovky, obrúsky alebo utierky.
- Nahraďte ich retro kúskami, alebo vlastnými alternatívami.
- Pošlite nám fotku svojej vreckovky či utierky a napíšte svoj odhad, koľko kusov papierových verzií sa Vám podarilo ušetriť počas výzvy.
Názorné video k výzve nájdete na YT kanáli SAŽP:
Odborným garantom aprílovej výzvy je značka Noa, výrobca slovenských bavlnených vreckoviek a utierok. Viac informácií o aprílovej výzve a spôsob registrácie nájdete tu:
https://www.ewobox.sk/sazp/zatoc-s-odpadom/papierove-trampoty.
Vyhodnotenie marcovej výzvy, kde ste nám ukázali alternatívy k jednorazovým nápojovým obalom nájdete tu: https://www.ewobox.sk/clanok/ukaz-svoju-flasu.
Zdroj: Michaela Pšenáková , Foto: SAŽP BB a ilustračné