Zákaz voľného vstupu pracovníkov STV do budovy RTVS BB

SPRÁVY
1 /

Hoci verejnoprávnu televíziu a rozhlas už druhý rok zastrešuje spoločná Rádio-televízna služba (RTVS), v banskobystrickom regionálnom štúdiu RTVS majú do budovy rozhlasu na Profesora Sáru zakázaný voľný vstup pracovníci STV z Rudlovskej. Hovorí o tom písomné usmernenie výkonného riaditeľa Jána Zaťku.

„V čase trvania rekonštrukčných prác v Štúdiu RTVS Banská Bystrica sa v okolí priestorov, ktorých sa práce týkajú (veľké štúdio na 1.poschodí a newsroom na 2.poschodí), budú pohybovať iba zamestnanci organizačnej zložky Slovenský rozhlas, ktorých výkon práce priamo súvisí s týmito priestormi (kancelárie, rozhlasové pracoviská,“ hovorí dokument s názvom „Usmernenie o pohybe zamestnancov počas prestavby Š RTVS BB v objekte na prof. Sáru 1“, ktorého kópiu máme v redakcii.

Usmernenie, ktoré vydal výkonný riaditeľ Mgr. art. Ján Zaťko, ďalej špecifikuje spôsob pohybu televíznych pracovníkov po budove rozhlasu: „Pracovníci tímu technickej podpory o.z. STV, ktorí sa priamo podieľajú na projekte technologického zabezpečenia veľkého štúdia, budú na stavbu vstupovať iba v sprievode tímlídra Výrobno-realizačných zložiek o.z. SRo Ing. Borisa Dobiša. Ostatní zamestnanci o.z. STV majú vstup do budovy SRo povolený iba v nutnom prípade a len v sprievode niektorého z tímlídrov, prípadne s riaditeľom Štúdia RTVS BB.“

Pravdupovediac toto písomné usmernenie výkonného riaditeľa RTVS veľmi nesvedčí o tom, že rozhlas a televízia sú de facto pod jednou strechou RTVS, lebo prísne delí zamestnancov na rozhlasových s voľným pohybom a televíznych s obmedzeným alebo žiadnym, pokiaľ s nimi nebude rozhlasový tímlíder. Preložené do ľudskej reči pán Zaťko delí zamestnancov na „svojich“ a tých druhých, čo pracovníkom STV dáva aj touto formou nepokryte najavo.

Zaujímavé je, že od 5.marca je z dôvodu porušenia stavebného zákona zo strany RTVS celá rekonštrukcia budovy rozhlasu zastavená, takže nie je dôvod obmedzovať pohyb časti zamestnancov RTVS v interiéroch objektu. Ale to zrejme vedeniu regionálneho štúdia nedošlo. Nehovoriac o tom, že plánované sťahovanie televíznych zamestnancov z Rudlovskej do rozhlasu tak skoro nehrozí, takže tento „rozhlasovo-televízny apartheid“ (oddelené spolužitie) v Banskej Bystrici potrvá ešte dlho.

Je to čudné, ale iba sa opäť potvrdzujú slová verejných kritikov pomerov v banskobystrickom štúdiu RTVS o postupnej likvidácii originálnej televíznej tvorby, prepúšťaní tvorivých televíznych pracovníkov a o preferovaní rozhlasu na úkor televízie.

Podľa nedávno objaveného projektu riadenia a rozvoja RTVS BB z dielne súčasného riaditeľa Jána Zaťku by mal byť cieľový stav pracovníkov v budove rekonštruovaného rozhlasu 75. Z nich podľa všetkého bude v menšine televízia, ktorej zamestnanci už teraz v budove sídla regionálneho štúdia RTVS BB požívajú voči rozhlasovým zjavne menšie práva, hoci povinnosti majú rovnaké.

Mimochodom tento nerovnaký prístup k ľuďom sa nazýva diskriminácia, ktorú nepripúšťa ani Ústava SR. Znamená rozlišovanie, rozdeľovanie. Diskriminácia je nežiaduce a nespravodlivé konanie, kedy sa zaobchádza s človekom či skupinou inak, ako s iným človekom na základe jeho odlišnosti.

Nevedno, čím si zaslúžili takéto nerovné zaobchádzanie zo strany vedenia RTVS BB pracovníci STV, keď sú zamestnancami rovnakej verejnoprávnej inštitúcie, ako pracovníci Slovenského rozhlasu. Iba ak by v tom bolo niečo osobné…

 

Zdroj: Bystricoviny.sk