ZAaRES si pripomína 60 rokov svojej existencie, primátor sa poďakoval jeho pracovníkom

SPRÁVY
0 /

Príspevková organizácia Záhradnícke a rekreačné služby jubiluje. Komunálny podnik vznikol pred šesťdesiatimi rokmi za účelom zabezpečenia činností súvisiacich so starostlivosťou o mestskú zeleň. Po vzniku nových sídlisk sa zvyšovala potreba komplexnej údržby o verejné priestranstvá.

Postupne pod krídla spoločnosti pribudla aj správa mestských športovísk, správa cintorínov a krematória, ale aj údržba detských ihrísk a pieskovísk a úprava bežeckých lyžiarskych tratí.

História mestskej spoločnosti

Banská Bystrica patrí medzi najzelenšie krajské mestá. Je to aj vďaka komplexnému plánovaniu výsadby zelene v minulosti. Zriaďovacou listinou zo dňa 1. 12. 1964 vznikol Sadovnícky podnik, so zameraním na údržbu zelene a investičnú výstavbu. Podnetom pre jeho vznik bola potreba zveľaďovať verejné priestranstvá, mesto sa rozrastalo, vznikali nové sídliská, pribúdali noví obyvatelia.

Nešlo pritom iba o sadovnícku činnosť, postupne sa začali starať o všetky zelené plochy, vysádzali parky, budovali chodníky. Organizácia pôvodne pôsobila na Hornej ulici, časom sa presťahovala na Švermovu 45. Koncom 60-tych rokov sa v priestoroch nad plážovým kúpaliskom vybudoval nový areál aj s ubytovňou pre zamestnancov.

K administratívnej budove pribudli skleníky, postupne s výmerou 2,5 hektára (čo predstavuje rozlohu štyroch futbalových ihrísk). Pestovali sa v nich typické červené karafiáty aj tulipány. V priestoroch za niekdajšou Smrečinou fungovala aj škôlka na pestovanie okrasného materiálu.

František Krč s Jánom Noskom a Ivanom Šabom

František Krč s Jánom Noskom a Ivanom Šabom

František Krč pracoval v podniku na viacerých pozíciách 34 rokov, najskôr ako vedúci investičného oddelenia, výrobno-technický námestník, neskôr ako riaditeľ:

„V 80-tych rokoch minulého storočia zaznamenala Banská Bystrica obrovský rozmach, v meste sa zdvojnásobil počet obyvateľov. Potreba intenzívnej starostlivosti o zeleň enormne narastala. V sezóne sme mali aj 230 zamestnancov, vozievali sme ich vlastnými autobusmi až z Liptovskej Lúžnej či z Medzibrodu. V teréne pritom museli pracovať od 6. hodiny rannej. Veľký rozvoj nastal pri výstavbe sídlisk Fončorda a Rudlová-Sásová.“

Súťaže v aranžovaní

Zamestnanci sa zúčastňovali aj na rôznych súťažiach v aranžovaní kvetov, úspešnou bola napr. Flora Olomouc 1977, kde získali 3 zlaté a 1 striebornú medailu. Vystavovali ruže, gerbery aj orchidey. V tom čase sa organizovali aj podnikové súťaže. V najlepších rokoch bol podnik schopný vypestovať aj 300-tisíc kusov karafiátov ročne a 100 tisíc kusov tulipánov pri príležitosti sviatku MDŽ. Predávali sa nielen v Banskej Bystrici, ale aj vo Zvolene a okolí. Pestovali aj strelície, antúrie, narcisy a ďalšie.

V 90-tych rokoch priekopnícky zaviedli dnes stále moderné hydroponické pestovanie rastlín. Príspevková organizácia mesta disponovala aj rozsiahlym vozovým parkom. K dispozícii mali napríklad 8 tatroviek, 4 kropnice, UDS (univerzálne dokončovacie stroje), buldozéry, vozidlá V3S, multikáry a 4 autobusy. Traktor ZETOR z rokom výroby 1985 slúži pre potreby podniku dodnes. Sadovnícky podnik sa na Záhradnícke a rekreačné služby (ZAaRES) premenoval v roku 1979. V tomto období začal spravovať aj krytú plaváreň a plážové kúpalisko, ktorých prevádzka neskôr prešla na iné subjekty.

Súčasnosť

ZAaRES postupne v priebehu rokov rozširoval pole pôsobnosti. Organizácia dnes zabezpečuje údržbu a ochranu zelene, prevádzku detských ihrísk a športovísk, správu krematória a cintorínskych služieb. V súčasnosti ZAaRES zamestnáva okolo 100 ľudí, v letnej sezóne je zamestnancov viac.

Ako podotkol aktuálny riaditeľ Ivan Šabo, organizácii sa za posledné roky darí postupne znižovať technologický dlh:

„Ide o zdroje z mestskej pokladnice vo výške cca 2 milióny eur, ktoré boli použité na obnovu strojov a vozového parku. Rozširujeme zdroje financovania aj o rôzne granty. V roku 2024 sme boli úspešní pri získavaní prostriedkov z Environmentálneho fondu vo výške 190-tisíc eur. Vďaka nim bol obstaraný svahový nosič, ktorý slúži na boj proti inváznym rastlinám a na podporu biodiverzity lúk.“

Celkovo sa k zeleni a koseniu pristupuje s aktuálnou potrebou adaptácie na zmenu klímy. Aj z tohto dôvodu sa niektoré plochy nekosia intenzívne. Vytypovaných bolo 27 lokalít, kde sa využíva extenzívne, mozaikovité kosenie, ako napríklad na Sládkovičovej ulici, Starohorskej kosodrevine či v mestskom parku.

Ivan Šabo a Ján Nosko s ocenenými pracovníkmi ZAaRESu

Ivan Šabo a Ján Nosko s ocenenými pracovníkmi ZAaRESu

Športoviská pre deti

Súčasťou ZAaRES-u je aj úsek športu a detských ihrísk. Ten je zodpovedný za prevádzku a údržbu viac ako osemdesiatky detských ihrísk na území mesta a približne rovnakého počtu nenáročných športových ihrísk. Stará sa tiež o areály mestských materských škôl a mobiliár na území mesta.

Spravuje tri telocvične, ktoré sa nachádzajú v areáloch bývalých mestských základných škôl – na Okružnej, Tatranskej a Magurskej ulici. Telocvične využívajú najmä športové kluby a obyvatelia mesta na rôznorodé športové aktivity. Organizácia spravuje aj futbalový areál na Zábave a novo-zrekonštruovaný Mestský mládežnícky štadión v Radvani, ktorý denne využívajú stovky mladých futbalistov z banskobystrických futbalových klubov.

V roku 2025 pribudne do správy ZAaRES-u aj nové športovisko na Tajovského ulici, ktoré pozostáva z hokejbalového ihriska a skateparku.

ZAaRES neoddychuje ani v zime

V zimnom období sa ZAaRES stará o úpravu bežeckých lyžiarskych tratí v okolí Banskej Bystrice a prevádzku Areálu zimných športov na plážovom kúpalisku. Bežkárske trate, spolu v dĺžke 75 kilometrov, sa upravujú v troch pohoriach – Kremnických vrchoch, Starohorských vrchoch a Veľkej Fatre.

Areál zimných športov so svojím technicky zasnežovaným okruhom pre bežkárov a rovnako zasnežovaným svahom na sánkovanie je jedinečný v rámci celého Slovenska, čo každoročne dokazuje jeho vysoká návštevnosť.

Trať pre bežkárov na plážovom kúpalisku

Trať pre bežkárov na plážovom kúpalisku

Budúcnosť

Príspevkovú organizáciu čaká v najbližších rokoch veľká výzva, keďže po 50-tich rokoch by malo dôjsť k sťahovaniu ZAaRES-u. Dôvodom je odpredaj veľkej časti mestských pozemkov na Švermovej ulici súkromnému developerovi ešte v roku 2003. Vybudovanie nového sídla ZAaRES-u sa plánuje na Majerskej ceste, kde mesto odkúpilo bývalý areál zberných surovín s rozlohou cca 7 800 m2 za takmer 1 milión eur.

Aktuálne je proces v štádiu vypracovania projektovej dokumentácie. Stavebné práce prvej etapy budú spočívať v obnove spevnených plôch, rekonštrukcii administratívnej budovy, malej haly, oplotenia areálu. ZAaRES má v budúcnosti víziu vybudovať kompostáreň na zhodnocovanie biologicky rozložiteľného odpadu či škôlku na pestovanie drevín.

Budúci nový areál ZAaRESu

Budúci nový areál ZAaRESu

„Za uplynulé roky prešiel ZAaRES mnohými premenami, personálnymi zmenami, ale aj technologicky sa posunul výrazným spôsobom vpred. Zamestnanci Záhradníckych a rekreačných služieb vytvorili silný komunálny podnik, ktorý sa stará nielen o údržbu zelene, ihrísk, športovísk či cintorínov, ale venuje sa aj inovatívnym projektom. Vďaka získaným mimorozpočtovým zdrojom sa im darí skvalitňovať životné prostredie, podporovať biodiverzitu a mnohými opatreniami reagovať na zmenu klímy. Prajem si, aby sa nám spoločnými silami podarilo vybudovať nový ZAaRES na novej adrese, ktorý dovolí napĺňať všetky potrebné činnosti a vytvorí podmienky pre adekvátne fungovanie a rozvoj ďalších, pre mesto dôležitých aktivít,“

povedal pri príležitosti 60. výročia príspevkovej organizácie primátor mesta Ján Nosko.

Poďakovanie ZAaRESákom  za odvedenú prácu

Na tohtotýždňovom slávnostnom galavečere pri príležitosti 60. výročia Záhradníckych a rekreačných služieb (ZAaRESu) sa primátor Ján Nosko poďakoval všetkým zamestnancom, terajším i bývalým, ktorí svojou náročnou prácou prispeli k starostlivosti o mestskú zeleň a verejné priestranstvá.

„Súčasne by som rád vyzdvihol prácu tých, ktorí sa počas svojho pôsobenia v organizácii nezmazateľne zapísali do jej histórie, ktorí svojím prínosom a dlhoročnou prácou výrazne formovali i zlepšovali jej fungovanie,“

uviedol Ján Nosko.

Poďakovanie Jána Noska

Poďakovanie Jána Noska

So ZAaRESom sú v každodennom kontakte prakticky všetci Banskobystričania. ZAaRESáci sa starajú nielen o údržbu zelene, mestských športovísk, cintorínov, krematória, ale aj o údržbu detských ihrísk, pieskovísk a bežeckých lyžiarskych tratí.

Prevádzkujú Areál zimných športov na plážovom kúpalisku, ktorý je so svojím technicky zasnežovaným okruhom pre bežkárov a rovnako zasnežovaným svahom na sánkovanie jedinečný v rámci celého Slovenska.

„ZAaRESáci pracujú od skorých ranných hodín, aby sme sa všetci mohli tešiť z čistých a udržiavaných verejných priestranstiev. ZAaRES je súčasťou nášho mesta, dáva mu život, farby a stará sa oň. Ďakujeme, bez vás by nebolo naše mesto tak krásne. Gratulujem k jubileu a do ďalších rokov želám všetko dobré,“

uzavrel svoje poďakovanie primátor Nosko.

Zdroj: Marína Debnárová (Radničné noviny) a (tom), Foto: archív, mesto BB a ilustračné