Vývoj nezamestnanosti v našom okrese a výsledky práce ÚPSVR Banská Bystrica

SPRÁVY
0 /

Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny v Banskej Bystrici evidoval v našom okrese za august 2022 mieru nezamestnanosti na úrovni 4,68 %. Prinášame vám prehľad výsledkov činnosti Oddelenia služieb pre občana, Odboru služieb zamestnanosti i Odboru sociálnych vecí a rodiny banskobystrického ÚPSVR.

Oddelenie služieb pre občana

Miera evidovanej nezamestnanosti v okrese Banská Bystrica  tvorila v mesiaci august  4,68 %, čo bol oproti predchádzajúcemu mesiacu nárast o 0,07 %. Medziročne, v porovnaní s augustom 2021, kedy miera nezamestnanosti v okrese Banská Bystrica dosiahla 5,12 %, sme zaznamenali pokles evidovanej nezamestnanosti o 0,44 %.  Mierny nárast bol zaznamenaný prvýkrát v priebehu tohto roka.

V mesiac august 2022 Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny Banská Bystrica viedol v evidencii uchádzačov o zamestnanie 2 859 občanov.

„Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny Banská Bystrica viedol vo svojej evidencii ku koncu augusta 1 081 voľných pracovných miest. Od začiatku roka 2022 sme zaznamenali pokles pracovných miest o 426. Jednou z príčin poklesu je aj obsadzovanie voľných pracovných miest nielen uchádzačmi o zamestnanie, ale aj občanmi tretích krajín s prideleným štatútom odídenca,“

uvádza riaditeľ ÚPSVR Banská Bystrica Tomáš Gbúr.

Tomáš Gbúr

Tomáš Gbúr

Pokles voľných pracovných miest úrad zaznamenal aj medziročne o 474. Najväčší nedostatok voľných pracovných miest na trhu práce úrad eviduje v profesiách SK ISCO 7.Ide o profesie murár, izolatér, vodič MKD a strojárenské profesie.

Odbor služieb zamestnanosti

Ako pomoc tým, ktorí majú najväčší problém zamestnať sa, ponúka aktuálne tieto projekty na podporu uplatnenia na trhu práce.

Projekt „Chyť sa svojej šance“ so svojimi troma opatreniami je venovaný tým, ktorí majú najväčší problém sa zamestnať – napríklad dlhodobo nezamestnaným, ktorí sú v evidencii uchádzačov o zamestnanie dlhšie ako 12 mesiacov, zdravotne znevýhodneným, ale aj tým, ktorí majú viac ako 50 rokov, či mladým do 30 rokov. Uvedený projekt je zameraný na zvýšenie zamestnanosti týchto cieľových skupín.

Projekt „Prax pre mladých“  je zameraný pre uchádzačov o zamestnanie vo veku do 29 rokov, ktorí sú vedení v evidencii uchádzačov o zamestnanie najmenej 1 mesiac a počas vykonávania praxe nemôžu byť v pracovnom vzťahu. Príspevok sa poskytuje mesačne  najviac počas 6 mesiacov vykonávania praxe vo výške životného minima na príslušný rok.

Projekt „Nestrať prácu vzdelávaj sa“ nie je učený pre uchádzačov o zamestnanie, ale tých, ktorí chcú zvýšiť svoju kvalifikáciu alebo majú záujem o vzdelávanie z dôvodu zmien na trhu práce. Tzv. záujemca o zamestnanie je napríklad aktuálne pracujúci človek, absolvent, alebo žena na materskej či rodičovskej dovolenke. Podporovaným vzdelávaním na účely tohto projektu je vzdelávanie zamestnancov zamerané na získanie, rozšírenie, zvýšenie alebo zmenu zručnosti v oblasti: nedostatkových profesií, digitalizácie a automatizácie, ako aj zeleného hospodárstva.

Odbor sociálnych vecí a rodiny

Od 1. septembra 2022 prešlo poskytovanie finančnej pomoci pre odídencov Ukrajiny z medzinárodného na vnútroštátny systém. V zmysle „Plánu prechodu výplaty finančnej pomoci pre odídencov Ukrajiny z medzinárodného na vnútroštátny systém“ pripraveného medzi MPSVR SR, UNHCR a UNICEF bola odídencom vyplatená posledná finančná pomoc za mesiac august v septembri. Vo výplate finančnej pomoci budú pokračovať Úrady práce, sociálnych vecí a rodiny.

Úrady odídencom z Ukrajiny poskytujú pomoc v hmotnej núdzi v zmysle zákona č. 417/2013 Z. z. o pomoci v hmotnej núdzi a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, pričom základná dávka aj príspevky im patria v rovnakom rozsahu a za rovnakých podmienok ako občanom SR. V súčasnosti v prípade odídencov z Ukrajiny nedochádza k výnimkám pri výkone činností v zmysle § 10 zákona o pomoci v hmotnej núdzi a poskytovaní príspevku na nezaopatrené dieťa (výkon činností po uplynutí 2 mesiacov od vzniku nároku na pomoc v hmotnej núdzi, príspevok patrí na každé nezaopatrené dieťa len vtedy, ak si dieťa plní povinnú školskú dochádzku).

V súvislosti s prechodom poskytovania finančnej pomoci pre odídencov Ukrajiny z medzinárodného na vnútroštátny systém je postup pri poskytovaní pomoci v hmotnej núdzi úradmi rozdelený natri kategórie klientov z Ukrajiny, a to:

a) odídenci, ktorí už dostávali pomoc v hmotnej núdzi od úradu;

b) odídenci, ktorí dostali finančnú pomoc len od UNHCR;

c) odídenci, ktorí nedostali finančnú pomoc od UNHCR, chcú požiadať o pomoc v hmotnej núdzi a tolerovaný pobyt im bol udelený v mesiaci september 2022 – tzv. novo prichádzajúci.

Úrady pomáhajú takýmto žiadateľom pri vypĺňaní formulára na posúdenie pomoci v hmotnej núdzi a poskytujú im poradenstvo aj nad rámec svojich obvyklých činností. Úrad v Banskej Bystrici od začiatku septembra 2022 eviduje približne 150 odídencov z Ukrajiny ako žiadateľov o finančnú pomoc.

Od vypuknutia vojnového konfliktu doposiaľ OSPODaSK poskytlo pomoc pri riešení situácie maloletých detí z Ukrajiny bez sprievodu ich rodičov v 44 prípadoch spísaním návrhov na ustanovenie opatrovníka pre maloletých, prípadne aj ich dočasné zverenie do osobnej starostlivosti inej blízkej osoby. Príchod uvedených maloletých na územie pôsobnosti úradu bol zaznamenaný najmä do polovice mája 2022, od uvedeného obdobia je príchod maloletých bez sprievodu ich rodičov sporadický.

Zdroj: Mgr. Zuzana Bartkovičová, Mgr. Andrea Valašťanová a Mgr. Eva Laluhová, Foto: ilustračné