V stredu 30. apríla sa na banskobystrickom Námestí SNP bude stavať tradičný máj, Máj zelený bude v Rudlovej-Sásovej

SPRÁVY
0 /

Medzi tradičné slovenské zvyky pred príchodom mesiaca lásky patrí stavanie májov. Tento starodávny zvyk zavíta aj do historického centra nášho mesta aj tento rok v predvečer prvomájového Sviatku práce, na 1. mája bude v Rudlovej-Sásovej tradičné podujatie Máj zelený.

Bystrický máj na Námestí SNP

Na banskobystrickom Námestí SNP v stredu 30. apríla 2025 o 16:00 hod. sa nielen pre všetky slobodné dievčatá bude osádzať máj vyzdobený pestrými stužkami.

O program sa postarajú členovia  FSk Detvani z Detvy a Detský folklórny súbor Dupkáčik pri ZŠ Spojová 14. Moderuje Tomáš Dom.   Mesto Banská Bystrica  pozýva na toto milé podujatie všetkých malých i veľkých Bystričanov.

Máj zelený v Rudlovej-Sásovej

Vo štvrtok 1. mája o 16:00 hod. sa na lúke pod Pikartom uskutoční tradičné rudlovsko-sásovské kultúrne podujatie „Máj zelený“. V programe, ktorý pripravil Michal Fiľo, vystúpia Ľudová hudba Bukovinka z Braväcova, DFS Graniarik, MSS Chlopi z Heľpi, FSk Vysoká z Podkoníc, Fujarové trio Javorová Hužva  a Heligonkár Imrich Kukoliak so synom Filipkom Moderuje Martin Kopor.

Na „Máj zelený“ pozývajú organizátori a partneri podujatia, ktorými sú  Mesto Banská Bystrica, Nezávislá občianska iniciatíva Náš domov Sásová, Salezko Banská Bystrica, združenia Domka a Laura, Spoločenstvo a občianska rada Rudlová – Sásová v spolupráci s poslancami volebného obvodu č. 3.

Slovenská tradícia stavania májov

Mesiac máj je považovaný za obdobie lásky a zrodu nového života. Májová zeleň bola symbolom sily a dobrého rastu. Najvýznamnejšie postavenie dostal vo zvykoch tohto obdobia strom – najčastejšie malý smrek, jedla či breza, ktorých vrcholce sa zdobili pestrofarebnými stuhami. Vztýčený ostáva spravidla počas celého mesiaca, aby ho následne slávnostne odstránili pri oslavách váľania mája. Zvyk ich stavania sa v zmenenej podobe udržiava dodnes.

Máj je lásky čas a v slovenskej kultúre sa tento mesiac spája s rôznymi zvykmi. Okrem toho, že muži majú svoje nežnejšie polovičky na 1. mája pobozkať pod čerešňou, mnohí z nich sa pasujú aj s ťažšou úlohou.

Tradícia stavania májov má dlhú históriu. Máj sa staval vždy pred dom, v ktorom bývalo dievča súce na vydaj. Mládenci následne chodili do každého domu, pred ktorým videli máj a vytancovali nielen dievčinu, ale aj všetky ženy v dome. Tie ich na oplátku ponúkali pálenkou.

V každom regióne, dokonca v každej obci mohlo stavanie májov vyzerať trochu inak. Na Myjave boli mládenci nútení vzdať sa stavania májov všetkým dievkam. O to viac však dbali o jediný máj povolený pre celú obec, ktorý doviezli na obecné priestranstvo. Bola to vysoká jedľa, ktorú okliesnili a očistili od kôry, pričom dvojmetrový vrcholec ponechali.

Tradícia stavania májov má dlhú históriu. Máj sa staval vždy pred dom, v ktorom bývalo dievča súce na vydaj. Mládenci následne chodili do každého domu, pred ktorým videli máj a vytancovali nielen dievčinu, ale aj všetky ženy v dome. Tie ich na oplátku ponúkali pálenkou.

V každom regióne, dokonca v každej obci mohlo stavanie májov vyzerať trochu inak. Na Myjave boli mládenci nútení vzdať sa stavania májov všetkým dievkam. O to viac však dbali o jediný máj povolený pre celú obec, ktorý doviezli na obecné priestranstvo.

Bola to vysoká jedľa, ktorú okliesnili a očistili od kôry, pričom dvojmetrový vrcholec ponechali.

Stavanie mája v Banskej Bystrici dlhé roky v predvečer Sviatku práce zabezpečovali priaznivci ľavice na Námestí SNP. Po krátkom prerušení v roku 2015, kedy sociálni demokrati postavili máj pri Pamätníku SNP, sa táto tradícia vrátila späť na Námestie SNP. Posledné roky stavia máj Mesto Banská Bystrica.

Autor: (tom), Foto: mesto BB a ilustračné